Görüş Bildir

Buldan: Diyarbakır Suruç'a sahip çıktı

Buldan: Diyarbakır Suruç'a sahip çıktı

Diyarbakır'daki mitingde Suruç olaylarını sahiplenen HDP'li Buldan, ülkede ölümlerin olmasını istemediklerini öne sürerek, "Savaş uçakları değil, barış güvercinlerin uçurulmasına az kaldı" açıklaması dikkat çekti.

Halkların Demokratik Partisi’nin seçim çalışmaları çerçevesinde Diyarbakır’da düzenlediği miting, İstasyon Meydanı’nda yapıldı. Mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekili adayları, parti yöneticileri, CHP il yöneticileri ve çok sayıda partili katıldı. Miting nedeniyle alan çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Vatandaşlar, 4 ayrı noktada kurulan arama noktasından geçirilerek, alana alındı. Miting, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Filiz Buluttekin’in konuşmasıyla başlayıp, Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ve İstanbul Milletvekili Adayı Ahmet Şık’ın konuşmalarıyla devam etti.

BULDAN HÜKÜMETE YÜKLENDİ

Mitingde konuşan Buldan, 2015 seçimleri öncesi HDP'nin Diyarbakır mitingine yapılan bombalı saldırıyı anımsatarak, "3 yıl önce, bu meydanda, 5 Haziran tarihinde, bu kadar büyük bir kitlenin içine bomba attılar ve 5 insanımız yaşamını yitirdi. Ancak gördüler ki, o patlayan bombaların yerine insanlar sel oldu aktı. Çünkü bizler acılarımızı unutmayız, bizler tarihimizde yazılan ve bize reva görülen hiçbir acıyı unutmayız. Kürt halkı geçmişini unutmaz, Kürt halkı acısını unutmaz, Kürt halkı Sur’u unutmaz, Cizre’yi unutmaz, Suruç’u unutmaz."dedi.

'ALTINDA KALMIŞTIR'

Kürt halkının tarihi boyunca büyük zulümler gördüğünü ve acılar yaşadığını ifade eden Buldan, "Sur unutamayacağımız acılar içindedir. Cizre, Silopi, Gever, unutmayacağımız acılar içindedir. Ama bayram arifesinde oruçları ile Suruç’ta insanları katleden zihniyet asla Kürtlerin unutmayacağı acılı tarihlerin içine girmiştir. Suruç halkı yalnız değildir. Diyarbakır, Ağrı, Hakkari halkı, Suruç halkıyla beraberdir.  İşte bugün Amed meydanında, burada, sizler bir kez daha Suruç’a sahip çıktınız, Sur’a, Gever’e, Demirtaş’a sahip çıktınız. Burada 'Bu ülkede Kürt vatandaşlarım var, ama Kürt sorunu yoktur' diyen zihniyet bugün sizin yüzünüze nasıl bakacak?" diye konuştu.

BARIŞ GÜVERCİNLERİ

Buldan, "Onlar, savaştan başka bir şey vaat etmiyorlar. Kerkük’e, Afrin’e gittiler, şimdi Münbiç’e ve Kandil’e gitmek istiyorlar. Ama Türkiye halkları buna onay vermiyor, bu ülkede artık ölüm olsun istemiyor. Bizler bu ülkede sorunların savaşla değil, çözümle olacağına inanan bir parti olarak, Amed semalarında F-16'ların değil, barış güvercinlerinin uçurulmasını istiyoruz. 24 Haziran’da AKP’nin gidişiyle, Demirtaş’ın gelişiyle buna kavuşacağız. Sevgili Demirtaş’la ilgili, HDP ile ilgili onlarca yalan, onlarca uydurma sözlerle, halkın kafasında farklı algılar yaratmaya çalışıyorlar. Birkaç gün önce Demirtaş’ın idamından bahsediyorlardı, şimdi Demirtaş’la ilgili “bu parti aday fukarası mı başka aday bulamadı zindandan aday gösterdi" diyor. Sana mı soracağız? Elbette ki içimizde adam da vardı, kadın da vardı. Ama biz Selo’yu uygun gördük. Biz Selo’yu başkan yapmaya karar verdik. Bunu sana sorma gereği duymadık, buna halkımız karar verdi" dedi. 

OHAL'İ KALDIRMANIN ZAMANIDIR

İktidarın, HDP’yi baraj altında bırakmak için her türlü oyunun oynadığını belirten Buldan, "O kadar korkuyorlar ki, gözaltılar ve tutuklamalar yapıyorlar. Ama korksunlar ve bilsinler ki, bizler tutuklandıkça daha çok çoğalan bir halkız. Asla kimsenin önünde diz çökmeyiz, boyun eğmeyiz, biat etmeyiz. Recep Tayyip Erdoğan senin de önünde diz çökmeyiz. İnanın bu devran dönecek. 25 Haziran’da AKP’siz bir ülkeyi sizlere armağan edeceğiz. Böyle bir yaşama, Erdoğan’a asla mahkum değilsiniz. Bunun için kararınızı verin, bu son bir fırsattır. Bu fırsat bir daha kimsenin eline geçmeyebilir. AKP’siz bir ülkeyi yönetmenin zamanıdır. OHAL’i kaldırmanın zamanıdır. KHK’lerle işinden atılanların işlerine dönme zamanıdır. Acılarımızı tarihe gömme zamanıdır. 24 Haziran bunun tarihidir. Herkes elini vicdanına koysun yaşadığı acılar gördükleri zulmü asla unutmasın." diye konuştu

 HDP'nin İstanbul adayı Ahmet Şık bir konuşma yaptı.  Ahmet Şık, "Bu meydanda bombalar patladı. Bu meydanda yitirdiğimiz canların çığlıkları var. Sesleri var. Bir tarafimız Sur, bir tarafimız Cizre... Bir kez daha sesiniz olmaya geldim. Sesinizi duyurmaya geldim. Tüm belediye baskanlarını, tüm milletvekillerini, tüm yoldaşlarımızı o zindanlardan çıkaracağız" dedi.
Etiketler: | |