Görüş Bildir

Elini çabuk tutsun!

Elini çabuk tutsun!

Başbakan Yıldırım, "Kemal Bey elini çabuk tutsun, sıra kalmayacak" erken, uyum yasalarına ilişkin de " 8-10 maddelik bir teklif önümüzdeki hafta Meclis'te olacak" dedi.

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, uyum yasalarına ilişkin bir soru üzerine, "8-10 maddelik bir teklif önümüzdeki hafta Meclis'te olacak. 100 bin imza ile gösterilecek cumhurbaşkanlığı adaylığının esas ve usulleri de bu teklifte yer alıyor. Burada noter şartı falan yok. Vatandaşlarımız kimi aday göstermek istiyorsa belirtecekler. Vatandaşın adaylığına rızası olması lazım bu da YSK kanalı ile olacak diye konuştu. Teknik düzenlemeler, uyum düzenlemeleri bunun dışında başka bir şey yok" dedi. 

Başbakan Binali Yıldırım, Küçükesat Bağcılar Camii'nde cuma namazı çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

"8-10 MADDELİK BİR TEKLİF ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA MECLİS'TE OLACAK. NOTER ŞARTI FALAN YOK" 

Uyum yasalarına ilişkin bir soru üzerine, "8-10 maddelik bir teklif önümüzdeki hafta Meclis'te olacak. 100 bin imza ile gösterilecek cumhurbaşkanlığı adaylığının esas ve usulleri de bu teklifte yer alıyor. Burada noter şartı falan yok. Vatandaşlarımız kimi aday göstermek istiyorsa belirtecekler. Vatandaşın adaylığına rızası olması lazım bu da YSK kanalı ile olacak diye konuştu. Teknik düzenlemeler, uyum düzenlemeleri bunun dışında başka bir şey yok" dedi. 

"SON GÜNLERDE FETÖ SUÇLULARI YUNANİSTAN'I GÜVENLİ BİR BARINAK OLARAK GÖRMEYE BAŞLADI"

Yunanistan'dan iltica talebinde bulunan sekiz darbeciden biri olan Süleyman Özkaynakçı'nın serbest bırakılmasına ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, "Yunanistan bizim dostumuz bizim  düşmanımızın Yunanistan'ın da düşmanı olması gerekiyor ona göre davranması gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizde Darbeye aktif olarak katılmış FETÖ örgüt üyelerinin hiçbir şekilde korunması, kucak açılması kabul edilebilir değil. Son günlerde FETÖ suçluları Yunanistan'ı güvenli bir barınak olarak görmeye başladı. Bu da komşuluğumuza, dostluğumuza zarar veriyor. Ümit ediyorum ki bu FETÖ mensuplarını ülkemizde iade eder çağrımızı yeniliyoruz. Yunanistan- Türkiye dostluğunun olumsuz şekilde etkilemesini istemeyiz. Türkiye'de hukuk devleti kuralları çerçevesinde onlar yargılanacak hak ettikleri sonuca katlanacaklar" diye konuştu. 

"BİR BUÇUK SENE GEÇTİ SEÇİMLERDEN HALA SEÇİMLERDE HİLE YAPILDI TARTIŞMALARI AMERİKA'DA BİTMEDİ" 

Türkiye'deki seçimlerin OHAL  şartlarında yapılmasına ilişkin ABD'nin yaptığı açıklamaları değerlendirmesi istenen Yıldırım, "Önce onlar kendi işlerine baksın. Bir buçuk sene geçti seçimlerden hala seçimlerde hile yapıldı tartışmaları Amerika'da bitmedi. Amerikalılar seçim görmek istiyorlarsa Türkiye'ye gelsinler ne kadar şeffaf olup olmadığını yerinde görsünler. Tavsiyem bu" dedi.

"DOĞUDA NE DERSEK BATIDA DA ÖYLE SÖYLERİZ" 

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekilleri ile olan görüşmesinde Erdoğan'ın 'MHP ile olan ittifakın doğu ve güneydoğudaki illerde dillendirilmemesi' yönünde açıklama yaptığı iddialarına ilişkin bir soruya Yıldırım, "Öyle bir şey yok. Hangi bölgede hangi konuşmayı yapacağımız sınırlaması olamaz. Doğuda ne dersek batıda da öyle söyleriz" dedi. 

"GÜNEŞ'E YAPILAN SALDIRIYI, ŞİDDETLE KINIYORUM. FUTBOL FEDERASYONU ARAŞTIRMA, SORUŞTURMALARI YAPIYOR" 

Önceki akşam oynanan kupa derbisindeki olaylara ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, "Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'e yapılan saldırı kabul edilemez, şiddetle kınıyorum. Bu dostluğa, futbola uyan bir şey değildir. Güneş'e geçmiş olsun diliyorum. Ha anarşi ha orada yaşanan şiddet fark yok. Bu tip olaylar bazı provokasyonlarla gerçekleştiği yönünde geçmişten gelen tecrübeler var. Başlangıçta takımların yöneticileri olmak üzere taraftarları futbolun keyfine, zevkine varmaya davet ediyorum. Şiddetle kavgayla futbol olmaz ve takımlarımız bunu asla hak etmiyor. Böyle olaylar yüzünden kötü unvan sahibi olmaları ülkemize, Türk futboluna zarar veriyor. Ümit ederim bir daha bu olaylar yaşanmasın. Futbol Federasyonu da gerekli araştırma, soruşturmaları yapıyor sorumlular mutlaka karşılığını görecek" diye konuştu.

KEMAL BEY ELİNİ ÇABUK TUTSUN

  

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran 2018'de yapılmasına ilişkin AK Parti ve MHP'nin ortak seçim önergesinin görüşmelerine Meclis Genel Kurulu'nda başlandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Meclis Genel Kurulu'nda izlediği oturumda hükümet adına konuşan Başbakan Binali Yıldırım konuştu.

'BİZİM İTTİFAKIMIZ MİLLET İTTİFAKIDIR'

AK Parti ve MHP'nin ülkenin geleceği için güçlerini birleştirerek ittifak kurduğunu bildiren Binali Yıldırım şunları söyledi: "Burada bize düşen  milletimizin önüne gitmek ve millete hesabımızı vermektir. Biz zaten 2002'den bu tarafa hesap vere vere geliyor ve seçimlere gidiyoruz. Bu seçimin zamanının baskın olduğu gibi söylemlerin bir alt yapısı yoktur. Siyasi partiler ister muhalefet ister iktidar her an seçime hazır olmak mecburiyetindedir. Böyle de bir hazırlık var. Seçim tarihi açıklanır açıklanmaz CHP'de  adaylık açıklayanlar devam ediyor. Değerli Kemal Beye benim tavsiyem elini çabuk tutsun, sonra sıra kalmayacak. Bu seçimlerde ilk defa geçmiş seçimlerde gizli saklı kapalı kapılar arkasında yapılan ittifakları da sona erdirdik. İsteyen istediğiyle birlikte seçime gidebilirik dedik ve yasal değişikliği yaptık. Bizim ittifakımız millet ittifakıdır. MHP-  AK Parti olarak her türlü iç- dış tehdidi bertaraf etmek için güçlerimizi  birleştirerek sandığa gidiyoruz. 65'inci hükümetin son başbakanı olarak gidip gelmemek gelip görmemek var. Hakkınızı helal edin. Bizim adayımız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır." Helallik isteyen Başbakan Yıldırım'ı, AK Parti milletvekilleri ayakta alkışladı.