Görüş Bildir

Kazandım havasına girilemez!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul'da kalkıp da 13-14 bin farkla bir seçimi kazandım havasına kimsenin girmeye de hakkı ve salahiyeti yoktur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenlendi.   Seçim değerlendirmesi sorulması üzerine ise Erdoğan şunları söyledi: “Usulsüzlükler bazı değil, bütünü usulsüz. Böyle bir durum olduğu için zaten bu yola başvuruluyor.  Bu işin seçim süreci bitti. Bundan sonraki süreç bunun yargı sürecidir. Yargı sürecinde de bu işin patronajı biliyorsunuz Yüksek Seçim Kurulu(YSK) 'ndadır. Burada şimdi YSK, özellikle tüm siyasi partiler olsun, sadece AK Parti'ye ait olan bir şey değil. Bizler, bize gönül vermiş tüm halkımızın özellikle demokratik haklarını kullanma noktasında, onların hukukunu da bizim yine hukuk çerçevesinde koruma mecburiyetimiz var. Ne diyor vatandaş 'benim hukukumu koru çünkü biz burada organize bazı suçların işlendiğini gördük, görüyoruz'. Bizler de siyasi parti olarak örgütlü bazı eylemlerin yapıldığını tespit etmiş durumdayız. Zaten YSK'ya giderken biz bu belgelerle, bilgilerle hatta televizyon, kamera tespitleri var. Bütün bu tespitlerle beraber nerede, nasıl ne gibi yolsuzluklar yapılmış? Boş arazide, tarlalar adres olarak gösterilmek suretiyle, bundan daha delillendirilmiş bir şey olabilir mi? Bu adımı atacağız. Ortada 320, 330 bin civarında şu anda geçersiz oy var.  'Bunun sayımını yapamayız' diyorsanız o zaman bunun ötesinde bir şey var. Yapılabilecek hukuk içerisinde bir şey var. Bizim de YSK'dan beklemek en tabii hakkımızdır. Geçmişte Türkiye'de Yalova'da Ağrı'da bunların örnekleri var. Dünyada bırakın itirazları, Amerika'da yüzde 1 gibi bir sıkıntılı oy miktarı olsa bakıyorsunuz erken seçime gidiyor orada. Yahut da erken demeyeyim, yeniden seçime gidiyor. Çünkü bu kadar az bir farkla seçimin kazanılması halkı rahatlatmaz diye düşünüyorlar. Şimdi 10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul'da kalkıp da 13-14 bin farkla bir seçimi kazandım havasına kimsenin girmeye de hakkı ve salahiyeti yoktur. Çünkü İstanbul'da bu işin çok daha huzurlu olabilmesi için, gönüllerin huzur bulabilmesi için burada hakikaten bütün yasal olarak müracaat edilmesi gerekli itiraz mercileri neresidir? İlçe, il seçim kurulu. Bir üstü YSK'dır. Bu itirazlar biter çıkan netice de başımız gözümüz üstüne deriz. Olay bu kadar basit" 

“TEMENNİM ODUR Kİ EN İDEAL ŞEKİLDE NOKTAYI KOYARIZ"

Erdoğan, bir gazetecinin “YSK, AK Parti aleyhine bir karar verirse başka başvuracağını bir hukuki merci bulunuyor mu? YSK'nın kararı nihai midir?" sorusuna ise, “Örgütlü müdahalenin için savcılıklara duyurular var. O ayrı bir konu. Savcılıklar bunun gereğini o delilere dayalı olarak yapacaktır. İşin o boyutu ayrı. Bu işin hırsızlık boyutu. Bir de sandıkta hırsızlıklar var. Bizim YSK'ya gidişimiz sandıklardaki örgütlü müdahaleye yöneliktir. O ayrı bir iş. Ama direği ise ayrı bir konu. Her iki kanaldan yürütülecektir. Temennim odur ki en ideal şekilde noktayı koyarız" diye cevap verdi.

"HER HANGİ BİR RAHATSIZLIK DUYMAYIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin İstanbul'a astığı pankartlarla ilgil soruya da, “Yasalara ters bir pankart asılmadıktan sonra kimsenin söyleyecek bir şeyi yoktur. Bazen televizyonlarda izliyoruz, 'Niçin teşekkürler İstanbul megabordlara asıl diye soruyorlar' veya bunu tartışıyorlar koca koca önünde kariyerleri olan tipler. Onlar bunu tartışıyor. Biz seçim geçilmiş ve bu seçimin neticesinde ben genel başkanım İstanbul'daki adayımla beraber biz bu seçimde her türlü iradesini ortaya koyan İstanbul halkına teşekkür etmekten daha doğal, daha tabiİ ne olabilir.  Pankart asmakta bir sorun yok. Aynı şeyi Bay Kemal'de adayıyla beraber İstanbul'un her yerine asabilir. Ona da mani bir hal yok. Burada 'Teşekkürler İstanbul' ifadesini kullanmaya bilir de 'İstanbul kazandı' diyebilir. Desin. Ama bütün mesele YSK'nın noktayı koyduğu o son andır. Buraya bakmamız lazım. Bunlar bizi çok da rahatsız etmez, biz bu konularda rahatız. Hem ne kadar karşı taraf bunlardan rahatsız oluyorsa da bizim İstanbul halkına teşekkür etmemizden daha doğal, daha tabi ne olabilir. Kolay bir şey değil. Bu kadar insan, 11 milyon geliyor burada oyunu kullanıyor ve o gün bütün hassasiyetiyle buna gönlünü veriyor. Burada bir irade tecelli ediyor. Buna muhalefette teşekkür eder, biz de teşekkür ederiz ve bundan dolayı da herhangi bir rahatsızlık duymayız" dedi.