Görüş Bildir

Şengalle mutabakat!

Şengalle mutabakat!

İbadi'den sonra Barzani ile de Şengal bölgesinin PKK'dan temizlenmesine ilişkin mutabakata varılırken, Başbakan Yıldırım, "PKK eşittir PYD eşittir YPG dedi.

Bağdat’tan sonra Erbil’e geçen ve geceyi burada geçiren Başbakan Binali Yıldırım, Irak Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi. Daha sonra kameraların karşısına geçen ikili, “terörle mücadele”ye dikkat çekerek, ŞEngal bölgesinin PKK'dan temizlenmesi yönündeki mutabakatlarına vurgu yapıldı.

KRİTİK GÖRÜŞMELER YAPILDI

Başbakan Binali Yıldırım, Bağdat’taki temaslardan sonra Irak Federe Kürdistan Bölgesi başkentti Erbil’e geçti. Yıldırım ve Federe Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakanlık Konukevi'nde önce yaklaşık bir saat baş başa görüştü, sonra heyet görüşmesine başkanlık etti. Yıldırım daha sonra da Irak Federe Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi. Yıldırım ve Barzani, yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra Başbakanlık sarayında, basının karşısına geçerek açıklamada bulundu.

BARZANİ’NİN AÇIKLAMASI

IKBY Başkanı konuşmasında, ziyaretin önemine vurgu yaparak, "Kürdistan Bölgesi'nde sizi (Binali Yıldırım) ve beraberinizdeki heyeti çok sıcak bir şekilde karşılamaktan memnuniyet duyuyorum. Bağdat'ta çok başarılı bir görüşme gerçekleştirdiniz. Bugün de Erbil'de Kürdistan hükümeti ile birkaç görüşme gerçekleştirdiniz. Türkiye ile tüm alanlarda ilişkilerimizin geliştirilmesine hazırız." dedi.  "Bölgeye yapılan bu ziyaretleri çok önemli buluyoruz" diyen Barzani, şunları söyledi:

KÜRDİSTAN BÖLGESİNE DESTEK

"Bu ziyareti, Türkiye hükümeti ve halkının Kürdistan Bölgesi'ne büyük bir desteği şeklinde kabul ediyoruz. Aynı zamanda bize desteklerinden ve sağlamış oldukları kolaylıklardan dolayı Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) ve Türkiye halkına teşekkürlerimizi yineliyoruz." 

TERÖRİZİMLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Toplantıda, terörle mücadele konusuna da değinen Barzani, "Hepimiz, terör ve terörizm felaketiyle karşı karşıyayız. Terör ve terörizmle mücadele edebilmek için tüm tarafların dayanışmasına ihtiyaç var. Şükürler olsun bizim cephelerimizde teröristler büyük bir yenilgiye uğradı. Türkiye ve diğer ülkelerde de terör ve terörizmin ortadan kaldırılması temennisinde bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

YILDIRIM’IN AÇIKLAMASI

Erbil'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Yıldırım, Barzani'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin önemine işaret etti.

Barzani'nin bu ziyaretiyle 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan FETÖ'ye karşı çok net ve anlamlı bir duruş sergilediğini dile getiren Yıldırım, "Gazi Meclisimizi ziyaret ettiniz, Türk milleti ile dayanışmanızı gösterdiniz. Bunun için çok teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Bağdat ve Erbil'de faydalı görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Yıldırım, "Görüşmelerimizin çerçevesi iki başlık altında toplanabilir. Bunlardan bir tanesi terörle ortak mücadele, ikincisi de ekonomik konularda, yatırım konularında ve bölgenin huzura kavuşması konusunda daha fazla çalışmak." dedi.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE

Başbakan Yıldırım, "Özellikle terör bağlamında şunları ifade etmekte yarar var, hem DEAŞ terör örgütü hem PKK terör örgütü hem de FETO terör örgütü, sadece Türkiye'nin meselesi değil aynı zamanda bu bölgenin de Irak'ın da Suriye'nin de meselesidir. Bir yandan Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesi için sizin de içinde aktif olarak yer aldığınız, Irak Merkezi Hükümeti, koalisyon güçleri bizim de verdiğimiz desteklerle bu operasyonlar yürüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin diğer yandan da Suriye'de büyük oranda DEAŞ'a karşı Fırat Kalkanı Harekatı'nı sürdürdüğünü anımsatan Yıldırım, "Ortak hedefimiz bölgenin ve bütün insanlığın baş belası olan bu sapık örgütü kontrol altına almak, ortadan kaldırmak. Bu konuda uluslararası camia daha çok destek vermelidir. DEAŞ'ın Irak'ta yaptığı istilalar sonucu yerlerinden edilen insanlara siz büyük destek veriyorsunuz, onlara göz kulak oluyorsunuz. Aynı şekilde 300 bin civarında da Iraklı kardeşimizi biz kabul ettik, onlara evimizi açtık." şeklinde konuştu.

PKK EŞİTTİR PYD EŞİTTİR YPG

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin PKK örgütüyle yurt içi ve dışında mücadelesinin sürdüğünü dile getirerek, şunları söyledi:

"PKK'nın Irak topraklarından ülkemize gerçekleştirdiği faaliyetler, saldırılar asla kabul edilemez. Bu konuda gereken neyse hepsi sonuna kadar yapılacak. Bu terör örgütünün batıya doğru yayılması, Şengal bölgesinde yuvalanması da asla ve asla kabul edeceğimiz bir şey değildir. Bu bir güvenlik meselesidir. Sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda sizin de güvenlik meselenizdir. Irak'ın da Merkezi Hükümetin de aynı şekilde bir güvenlik meseledir. O bakımdan burada müşterek bir çalışmaya ihtiyaç var. Bunu Avrupalı ve Amerikalı dostlarımıza da anlatıyoruz. 

Diğer yandan PYD'nin Suriye bölgesinde oldu bittiler yapmasına da asla rıza gösteremeyiz. Orada yaşayan Peşmergeleri, Arapları yerinden, yurdundan ettiler, adeta bir işgal içerisine girdiler. Tabii adını ne kadar değiştirirse değiştirsin bunların ne yaptıklarını biliyoruz, bunlar PKK'dan türemiş, isim değiştirerek işin esasını değiştiremezsiniz. PKK eşittir PYD eşittir YPG. Artık o kadar çok örgüt adları çıkarıyorlar ki her olaydan sonra yeni bir kısaltılmış örgüt adı duyuyoruz ama bunları yediğimizi zannetmesinler."

FETÖ OKULLARINA YÖNELİK

Başbakan Yıldırım, ekonomik konularda da çalışmalar yapıldığını belirterek, bunları görüşmek için bir komisyon kurulacağını ifade etti. Bu vesileyle Erbil'de iş formu gerçekleştirileceğini anlatan Yıldırım, ticaretin artırılması, ekonomik konulardaki sıkıntıların aşılması için gerekli tedbirlerin alınacağının altını çizdi.

Yıldırım, sağlık alanında da müşterek çalışmaların geliştirilmesini arzu ettiklerini vurgulayarak, hastaların tedavisi konusunda gerekli desteğin verildiğini söyledi. Desteğin daha da artırılabileceğini dile getiren Yıldırım, "Burada, bu tedaviler Türkiye'den gelecek uzmanlar marifetiyle yapılabilir." dedi.

ENERJİ, TAŞIMACILIK EĞİTİM

Enerji, taşımacılık ve eğitim konularında da benzer çalışmaların yapılacağını ifade eden Yıldırım, "Özellikle Erbil'deki FETÖ okullarının kapatılması konusunda verdiğiniz desteğe teşekkür ediyorum. Bizim buradaki hassasiyetimiz çok açık, öğrencilerin zarar görmemesi ama bunların sahibi, yöneticisi olan terör örgütü elemanlarının tasfiye edilmesi." diye konuştu. 

Yıldırım, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığınca gereken her şeyin yapacağını kaydetti.

Başbakan Yıldırım, kendisine ve heyete gösterilen misafirperverlikten dolayı Barzani'ye teşekkür etti. Basın toplantısının ardından IKBY Başkanı Barzani, Başbakan Yıldırım onuruna Başbakanlık Ofisi'nde resmi öğle yemeği verdi. 
Etiketler: | | | |