Görüş Bildir

Diyarbakır?daki eczanelerden Suriyeli vatandaşlara kolaylık

Diyarbakır?daki bazı anlaşmalı eczanelerde medula sistemi üzerinden ilaç alabilen Suriyelilere vitrin camına asılan Arapça yazılarla kolaylık sağlanıyor.

Ekim 2015’ten beri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sağlık hizmetlerinden Suriyeli vatandaşlar da faydalanıyor. Medula sistemi sayesinde SGK’lı hastalar gibi daha hızlı hizmet alan Suriyeli hastalara kolaylık olsun diye Diyarbakır’daki bazı anlaşmalı eczaneler de camlara Arapça yazılar asarak, Suriyeli hastaların eczane eczane dolaşmasının önüne geçiyor.

SURİYELİLERE KOLAYYLIK

Bazı eczanelerin anlaşmalı olduğu sistemden Suriyeli vatandaşlar cama asılan yazı yardımıyla hangi eczanenin anlaşmalı olduğunu rahatça anlıyor. Eczane işletmecisi Suriyeli hastaların böylece ilaç ve reçete konusunda daha hızlı hizmet aldığını belirterek, “Suriyeli vatandaşlar birçok eczane dolaşmadan yazıyı gördükleri eczaneden ilaçlarını alabiliyorlar. Medula sistemi sayesinde online reçete ile ilaçlarını kolaylıkla temin edebiliyorlar. Suriyeli vatandaşların İlaçlarını daha rahat temin edilebilmesi için, SGK’lı hastalar gibi katkı payı ödemeden alabildiklerini" dedi. 
Etiketler: | | |