Görüş Bildir

Güneydoğu kan bağışına duyarsız kalıyor

Güneydoğu kan bağışına duyarsız kalıyor

Kızılay Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi?ne yılda 100 bin üniteyi bulması gereken bağış, bu yılın ilk 8 ayında 30 binlerde kaldı

Bölgede 6 ilin bağlı olduğu Kızılay Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi’nde yılda 100 bini bulması gereken kan bağışı, bu yılın ilk 8 ayında 30 binde kaldı. Merkez ihtiyaç duyulan, 10 bin ünite kanı diğer merkezlerden karşılamak zorunda kaldı.

Bölge insanı, hayat kurtarmada birinci öncelikte yer alan kan bağışına karşı duyarsızlığını sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda kan bağışı yapılan bölgeler arasında en az bağış alarak son sıralarda yer alan Diyarbakır ve bölge şehirleri, son dönemlerde kan bağışçılarının artmasına rağmen yeterli düzeye ulaşamadı. Yılda 100 bin üniteyi bulması gereken kan bağışları, 2016’nın ilk 8 ayında 30 binlerde kaldı. Bölgede kan bağışının yetersizliği nedeni ile Kızılay Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi, ihtiyaç duyduğu 10 bin ünite kanı, Kızılay bünyesindeki diğer merkezlerden temin etmek durumunda kaldı.

GÜNEYDOĞU KAN BAĞIŞINA DUYARSIZ KALIYOR

Kızılay Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Serhat Kaplan, Mardin, Batman Siirt, Diyarbakır, Şırnak ve Bingöl’de aktif olarak kan bağışı çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Haftada ortalama 15, bazen daha fazla gezici ekiplerin vatandaşlara giderek kan bağışı çalışmalarında bulunduğunu belirten Dr. Kaplan, bu çalışmalar sonucunda toplanan kanların burada işlendiğini ifade etti. Kanların burada toplandıktan sonra, gerekli ayrıştırma ve testler yapıldığını aktaran Dr. Kaplan, işlemlerin ardından kanların yine bu bölgedeki hastanelere, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere gönderildiğini dile getirdi.

YARIM SAATİNİ AYIR 3 İNSANIN HAYATINI KURTAR

Yılın ilk 8 ayı bölgede 30 bin üniteye yakın kan bağışı topladıklarını aktaran Dr. Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sayı eskiye oranla güzel bir sayı ama ne yazık ki bölge ihtiyacını karşılamak için yeterli bir sayı değil. Dışarından 10 bin ünite kan takviyesi almak durumunda kaldık. Diyarbakır bölge olarak her yıl daha iyiye gidiyoruz ama ne yazık ki henüz tam olarak ihtiyaçları karşılayacak seviyeye gelmedik. Bölge olarak yılda ortalama 100 bin üniteye kadar kana ihtiyacımız var. Tüm hastanelerin ihtiyacını karşılamak için ama ne yazık ki bizin aldığımız kan 30-50 bin bandında seyrediyor. Aradaki farklar diğer bölgelerin desteği ile kapatılmakta. Bu yüzden aranın kapatılması için vatandaşlarımızdan kan bağışına daha fazla destek vermeye ilgi göstermeye çağırıyoruz. Yarım saatlik bir işlem sonucunda vereceğiniz kan 3 insanın hayatının kurtulmasına neden olabiliyor. Tüm insanlarımızı yarım saatlerini ayırıp 3 insanın hayatlarını kurtarmaya davet ediyorum. Diyarbakır bölge kan merkezi olarak vatandaşlarımızın kan bağışı konusunda bilgi eksiklikleri ön yargılar ve korkuları varsa bunları dindirme çalışmalarımız sürekli olarak devam etmekte. Bununla ilgili olarak ilkokul çağından üniversite çağına kadar çocuklarımıza gençlerimize sürekli eğitimler verilmekte kan bağışının faydaları kan bağışı konusunda eğitim verilmekte. Bu konu ile ilgili olarak binlerce öğrencimize, sivil toplum kuruluşlarımıza kamu kurum kuruluşlarında çalışanlara eğitim veriliyor. 18 yaşından itibaren sağlık problemi olmayan herkes gelip kan bağışında bulunabilir.”
Etiketler: | |