Görüş Bildir

Sıcak havalar beyin kanaması riskini arttırıyor

Uzmanlar, kronik hastalıkları bulunan yaşlılar ile hamilelerin, artan sıcak havalar nedeni ile beyin kanaması geçirme riski taşıdığını belirtti.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tevfik Yılmaz, artan sıcak havaların kronik hastalıkları bulunan hamileler üzerindeki etkileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Yılmaz, bölgede hava sıcaklıklarının artmasına bağlı olarak beyin kanaması vakalarında artış yaşandığını söyledi. Özellikle yaşlılarda, tansiyon hastalarında, kronik hastalıkları bulunanlar ve hamilelerde beyin kanaması riskinin arttığını ifade eden Doç. Dr. Yılmaz, bunun yanı sıra stresin etkisine bağlı olarak da beyin kanamasının oluşabileceğini dile getirdi.

"Baş ağrılarını hafife almamak lazım"

Basit baş ağrılarının, hastayı komaya sokabileceğini ifade eden Doç. Dr. Yılmaz, "Baş ağrılarını hafife almamak lazım. Özellikle daha önceden olmayan bir baş ağrısı ortaya çıktığında bunun incelenmesi gerekiyor, tetkik edilmesi gerekiyor. Yine baş dönmesi, bulantı, kusma, şuurda bozulma, uyuklama bunlar beyin içerisindeki kanama belirtileridir. Yine nöbet geçirme, görme ile ilgili bozukluklar, kol bacak güçsüzlüğü, konuşma bozuklukları bunlar da beyin kanaması belirtileri arasındadır" dedi.

Saat 10.00 ile 16.00’ya dikkat

Önceden nöbet geçirmemiş birinin aniden nöbet geçirmesinin beyin kanaması belirtisi olabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yüksek tansiyon hastalığı ve kronik hastalıkları olan şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyonu olan hastalar, yine kan sulandırıcı kullanması gereken hastalar var. Bu hastaların havanın çok sıcak olduğu 10.00 ila 16.00 arasında dışarı çıkmaması gerekiyor. Sıcak havalar, beyin kanamasının yanı sıra yüzde, kolda vücudun farklı bölümlerinde felce de neden olabiliyor. Risk grubunda olanların, bol sıvı tüketmelerini öneriyoruz."
Etiketler: | |