Görüş Bildir

Sarı lacivertli taraftarların Monaco'ya girişine yasak!

Sarı lacivertli taraftarların Monaco'ya girişine yasak!

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turundaki maçını Fransa'nın Monaco takımıyla yapacak Sarı laciverti ekip 3 Ağustos Çarşamba günü deplasmanda yapılacak karşılaşma öncesi Fenerbahçe'li taraftarların kente girişi güvenlik nedeniyle yasaklandı.

Fransa son zamanlarda terör olaylarında ötürü sıkıntı günler geçiriyor. Bu saldırıların ardından ağır güvenlik tedbirleri alınıyor. Ülkenin resmi gazetesinde yayımlanan yazıda; " 1 Ağustos'tan itibaren, 3 Ağustos gece yarısına kadar Monaca Prensliği'ne taraftar girişinin yasaklandığı belirtiliyor."

Kararda, Fenerbahçe taraftarının daha önceki maçlarda şiddet olaylarına karıştığı ve şiddete eğilimli bir tutumunun olduğu savunularak, belirtilen tarihlerde Fenerbahçe taraftarının toplu veya bireysel olarak girişlerinin ve prenslik sınırları dahilinde bulunmalarının yasaklandığı kaydedildi.

Fransa'daki terör olayları nedeniyle Monaco Prensliği'nde tüm güvenlik görevlilerinin zaten seferber edildiği belirtilerek, uluslararası bir etkinlik olan maçın güvenliğini sağlamada yetersiz kalınacağının altı çizildi. Fenerbahçe taraftarının birçok maçta gösterdiği tutum nedeniyle şiddete açık bir karakterde olduğu savunulan açıklamada, bu nedenle 3 Ağustos'ta oynanacak karşılaşmanın da güvenlik açısından büyük risk taşıdığı bildirildi.

Monaco Prensliği İçişleri Bakanlığının gözetiminde uygulanacağı açıklanan kararın, Avrupa Konseyi'nin 4 Temmuz'da imzaya açtığı, statlarda ve tüm spor etkinliklerinde güvenliği sağlamak, güvenliğin sağlandığından emin olmak ve müsabakaları herkese açık hale getirmek amacıyla hazırladığı Uluslararası Spor Konvansiyonu ile uyumlu olduğuna da vurgu yapıldı.

14 Temmuz'da Monaco yakınlarında bulunan Nice kentinde meydana gelen saldırıda 85 kişi hayatını kaybetmiş, 25'i ağır olmak üzere 200'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Zira Fransa'nın en son ki terör saldırısı Monaco'nun yakınında bulunan Nice kentinde olmuştu. Ve bu saldırıda 85 sivil hayatını kaybederken, 25 ağır yaralı olmak üzere 200'ün üzerinde kişi saldırıdan yaralı kurtulmuştu.