Görüş Bildir

Facebook'un Drone'u uçuşa geçti

Facebook'un Drone'u uçuşa geçti

Sosyal medya'nın devi olan Facebook'un üzerinde 2 yıldan fazla zamandır üzerinde çalışmış olduğu insansız hava aracı Aquila havalandı. Enerjisini güneşten alacak olan Aquila internetin olmadığı bölgeler üzerinde uçuş yaparak internet dağıtacak.

Facebook uzun süredir üzerinde çalıştığı projede artık sona geldi. Güneş enerjisi ile çalışan ve internet sağlayan Aquila projesi başarılı bir şekilde havalandı ve test uçuşunu başarıyla tamamladı.

28 Haziran'da gerçekleştirilen uçuşta, Aquila 96 dakika havada kaldı ve tamamen uzaktan kumandalarla hareketi sağlandı. Uçağın kanat genişliği neredeyse standart uçaklarla aynı boyutta. Buna karşın ağırlığı ise sadece bir otomobilin 3'te 1'i kadar. Facebook mühendisleri, Aquila'nın 5 bin watt enerji ile 18 kilometre yükseklikte uçabileceğini ifade ediyor. Yani yaklaşık 3 saç kurutma makinesinin harcadığı enerjiye tekabül ediyor.

Mark Zuckerberg'in de takip ettiği uçuşta ufak çaplı sorunlar meydana geldi ama yetkililerin genel olarak memnun kaldığı açıklandı. Bir sonraki uçuşta daha yüksek irtifa ve daha çok havada kalma süresi hedefleniyor.

Facebook'un bu projeyi genellikle internet sorunu yaşanan Afrika'da bulunan ülkeler için planlıyor. Bu yöntemle kuşkusuz daha fazla Facebook takipçisi ve kullanıcısı hedeflenmekte. Zuckerberg, bu düşüncesiyle yeryüzünde Facebook'la tanışmamış kişi bırakmak istemiyor.