Görüş Bildir

iPhone kullanıcılarına kötü haber! İOS 9 yavaşlatıyor

iPhone kullanıcılarına kötü haber! İOS 9 yavaşlatıyor

Dünya devi Apple tarafından 16 Eylül tarihinde resmi olarak yayınlanan İOS 9 sürümünün hızlı olması bekleniyordu. Ancak durum eski iPhone kullanıcıları için pek te hızlı olmadı. iPhone 4 kullanıcıları tarafından New York mahkemelerine yapılan yüzlerce başvuru, dünya devi Apple?in prestijini zedelemeye başladı.

Sorunun cevabı oldukça basit. “Evet” iOS 9 işletim sistemi gerçekten iPhone 4s, iPad mini (ilk nesil) ve iPad 2 gibi cihazları kullanılamayacak ölçüde yavaşlatıyor. Ancak böyle olmaması gerekiyordu çünkü Apple, iOS 8’de yaşanan sorunların iOS 9’da yaşanmayacağını vaad etmişti. iOS 9 tanıtılırken çok daha hızlı ve performanslı olacağı, hatta bu performansın eski iPhone modellerinde de görülebileceği iddia edilmişti.

İLK BAŞTA YAVAŞLAMAYI NORMAL KARŞILADILAR

Kullanıcıların bir kısmı ilk sürümün cihazlarını yavaşlatmasını normal karşılasa da iOS 9.1 ve iOS 9.2 sürümleriyle birlikte yavaşlığın eskisinden daha kötü olması bazı duyarlı kullanıcıları mahkemelere yöneltti. Sadece New York mahkemelerinde bile yüzlerce başvuru var. Kullanıcılar, “iOS 9 yavaşlatıyor” iddiasıyla Apple’dan tazminat istiyor.

5 MİLYON DOLAR TAZMİNAT İSTENİYOR

Başvurular toplamında firmadan toplamda 5 milyon dolar tazminat isteniyor. Bu rakam Apple için son derece küçük olsa da firmanın prestijinin zedelendiğini düşünenler var. Çünkü Apple sözünü tutmamış oluyor. Kullanıcıların başvuruları arasında Apple’ın zorla yeni telefon aldırmak istemesi ve eski telefonları değersizleştirmesi gibi ciddi iddialar var.