Görüş Bildir

Sürpriz şekilde iPhone satışları düşüşte!

Sürpriz şekilde iPhone satışları düşüşte!

Yenilikleri konusunda soru işaretleri oluşturan iPhone 7'yi beklerken iPhone için kötü bir haber, Apple'ın kendisinden geldi.

Apple'ın yeni açıkladığı üçüncü çeyrek verileri, iPhone satışlarının düşmeye devam ettiğini gösteriyor.

Veriler, Apple'ın bir önceki çeyrekte 47,5 milyon iPhone satarken üçüncü çeyrekte 40,4 milyon iPhone sattığını, yani telefon satışlarında yüzde 15'lik bir düşüş yaşadığını söylüyor. Satışlardaki bu gerileme, Apple'ın karının yüzde 27 düşmesi anlamına geliyor. Apple'ın ikinci çeyrekte de önceki seneyle yapılan karşılaştırmalarda yüzde 16'lık bir düşüş gördüğünü hatırlatalım.

iPhone satışlarındaki yavaşlama şaşırtıcı değil çünkü akıllı telefon satışlarında dünya çapında bir yavaşlama bu sene bekleniyordu. Yeni iPhone'un Eylül'de tanıtılacak olması da yavaşlayan satışlara katkıda bulunan bir etmen. Bununla birlikte Google ve Samsung gibi firmalar telefon satışlarındaki düşüşlerin altından kalkabilseler de, toplam gelirinin yaklaşık yüzde 60'ını iPhone'dan sağlayan Apple, bu durum karşısında zorlanabilir. Yine de firmanın kullanıcılara yazılım ve hizmet satan hizmetler bölümünde önemli büyümeler yaşadığı, bu bölümün Mac satışlarından daha çok para kazandığı gözleniyor.

Firma, bir sonraki çeyrek hakkındaki tahminlerini belirtmese de toplam gelirinin 45,5 milyar dolar ile 47,5 milyar dolar arasında olmasını bekliyor. Buradan Apple'ın beklentilerini geçen seneye kıyasla azalttığı anlaşılıyor.

(CHİP)


Etiketler: | | |