Görüş Bildir

Açığa alınan polislerin isimleri, polisin açığa alınması nedir?

Açığa alınan polislerin isimleri, polisin açığa alınması nedir?

EGM Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde binlerce polis son dakika açığa alındı. İşte açığa alınan polis sayısı ve açığa alınan polislerin listesi diyarbakırsoz.com'da.

Son dakika açığa alınan polislerin listesi açıklandı mı? 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yurdun her köşesine her kurumuna sızmış olan FETO teröristlerinin açığa alınma, gözaltı süreçleri, ilan edilen OHAL kapsamında devam etmekte iken, en çok ve büyük açığa alınmaların eğitim kurumlarında olduğu genelgesinin akabinde, Emniyet Genen Müdürlüğü'de zaman zaman yeni dalgalanmalarla gündeme çıkmakta. Son dakika Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde çaışan binlerce polsin son dakika açığa alındığı açıklandı. EGM bünyesinde çalışan 12 bin 801 polis son dakika FETO operasyonlarında görevden uzaklaştırılıp açığa alındı. EGM açığa alınan polisler listesi de bir hayli merak edildi. EGM açığa alınan polislerden 2 bin 523'ünün amir olduğu aktarıldı.

AÇIĞA ALINAN POLİSLERİN LİSTESİ

Ülke geneli darbe girişimi sonrasında FETO'nun terör örgütü ilan ediilmesinin akabinde FETo teröristlerinin vatanın birlik ve dirliğine kastettiği betimlenmiştir. Bu apsamda EGM yeni bir dalgalanma ile en büyük açığa alınmayı da sağlamıştır. 12 Bin 801 polis memurunun açığa alınması kesinlikle ki çok büyük bir önlem olarak algılanmaktadır. Ülke geneli 81 il de devam eden operasyonlarda açığa alınan polisler ile ilgili tebligatların bugün hazırlandığı da açıklanmıştır.  Görevden uzkalaştırılan polislerin listesi bir hayli merak edilirken, şimdi gözler EGm'nin açıklayacağı liste de. Bugün listenin kesinleşceği ve açığa alınan polşslerşn açıklanacağ son dakika olarak bildirildi. 

AÇIĞA ALINAN POLİSLER HANGİ İLLERDEN

Sabah saatlerinde yapılan açıklama ile; Aralarında çeşitli rütbelerde bulunan müdürlerinde olduğu yaklaşık 12 bin polisin örgüt ile bağlantısı olduğu iddia edildi. Operasyon kapsamında Ankara'da 1350, İzmir 570, Diyarbakır'da 650 ve Hakkari'de 350 emniyet mensubuna görevden el çektirildiği öğrenildi. Açığa alınanların arasında üst düzey emniyet müdürlerinin de olduğu belirtildi.

RÜTBELİ POLİSLER YOĞUNLUKTA

FETO soruşturmasına yönelik başlatılan operasyon kapsamında Ankara'da 1350, İzmir 570, Diyarbakır'da 650 ve Hakkari'de 350 emniyet mensubuna görevden el çektirildiği öğrenildi. Açığa alınan polislerin arasında üst düzey yöneticilerin de olduğu belirtildi.

PEKİ YA AÇIĞA ALINAN POLİSLERİN İL İL LİSTESİ AÇIKLANDI MI?

Diyarbakırsoz.com olarak açığa alınan polis listesine henüz ulaşılmadı. Ancak resmi bir açıklama yapılmamasına nazaran il il sayıca dağılımını sizlerle paylaştı. Liste açıklandığı anda haberimizde olacak. 

Ankara'da 1350,

İzmir 570,

Diyarbakır'da 650,

Konya'da 203,

Kayseri'de 116,

Kocaeli'de 131

Hakkari'de 350

İstanbul'da 760,

Bitlis'te 278,

Siirt'te 220,

Kocaeli'de 145,

Tokat'ta 127,

Hatay'da 110,

Van'da 95,

Bilecik'te 90,

Samsun'da 90,

Artvin'de 76,

Kırşehir'de 56,

Giresun'da 52,

Çanakkale'de 38,

Tekirdağ'da 28 

Manisa'da 28 emniyet mensubuna görevden el çektirildiği öğrenildi. Açığa alınan polislere tebligatın bugün yapılacağı belirtildi.

SORUŞTURMA İLE BAŞLAYACAK

FETÖ darbe girişimi sonrası ihraç dalgası tüm yurtta devam ederken bunlarda en çok polisler ve MEB personelleri etkilendi. 15 Temmuz sonrası kamuda binlerce vatandaş ihraç edildi ve bu el çektirmeler OHAL kapsamında devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan polisler hakkındaki soruşturmayı polis başmüfettişleri yürütecek. Soruşturmalar sonucunda, FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu belirlenen polislerin meslekten ihraç edileceği öğrenildi.

İHRAÇ EDİLEN POLİS İNTİHAR ETTİ

MERSİN'de, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkili olduğu gerekçesiyle açığa alınan 12 bin 801 polis arasında yer alan 26 yaşındaki Adem Tıraş, parkta  tabancayla başına ateş ederek yaşamına son verdi.  
Olay, saat 11.00 sıralarında Adnan Menderes Bulvarı'nda meydana geldi. FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan Akdeniz İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis Adem Tıraş dün beylik tabancası ile kimliğini teslim etti. Bugünsabah  sivil kıyafetle parka gelen 1 çocuk babası Tıraş,  kameriyede tabancayla başına bir el ateş etti. Silah sesi üzerine çevreden koşanlar genç polis memurunu kanlar içerisinde buldu. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi ulaşırken, Adem Tıraş, ambulansla götürüldüğü Toros Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahaleye karşın kurtarılamadı. 

AÇIĞA ALINMA NE DEMEK?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 137-145'inci maddelerinde açığa alınma şöyle tanımlanıyor: Görevi başında kalmasında sakınca görülecek "devlet memurları" hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. kamuoyunda açığa alınma ya da el çektirme olarak bilinmesine karşın mevzuatta böyle tarif edilmemiştir. yine kamuoyunda yanlış bilinen yaygın bir konuda açığa alınan memurun memuriyet hayatı biter şekinde yorumlanmasıdır. Fakat açığa alınan bir memur işten atılarak memuriyet hayatı biter diye bir durum söz konusu değildir.
Açığa alınan devlet memurları hakkında görevden uzaklaştırmayı izleyen 10 işgünü içinde soruşturmaya başlanması şarttır. görevden uzaklaştırma şayet bir disiplin kovuşturması kapsamında yapılıyorsa soruşturma ve uzaklaştırma en çok 3 ay devam edebilir, ceza kovuşturması kapsamında yapılıyorsa görevden uzaklaştırmaya yetkili amir (bu amir aynı zamanda müfettişlerin görevden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir'dir) ilgilinin durumunu her 2 ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir. görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının 2/ 3'ü ödenir ve bu memurlar kanunun öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ederler. Görevine geri döndüğünde bu süreç içerinde Maaşından kesilen 1/3'lül tutar/ tutarlar faiziyle birlikte ödenir.