Görüş Bildir

Ağrı Tendürek'i kendisine sığınak belirleyen PKK'ya büyük operasyon! Depolar sığınaklar incik cıncık edildi! PKK'ya ait neler bulundu neler?

Ağrı Tendürek'i kendisine sığınak belirleyen PKK'ya büyük operasyon! Depolar sığınaklar incik cıncık edildi!  PKK'ya ait neler bulundu neler?

Ağrı Diyadin kenarında bulunan Tendürek dağını kendine sığınak bellemiş PKK üzerinde 10 Mart'ta başlatılan operasyonlar onrasında, adeta dev darbe denilecek imhalar yaşandı. Çok sayıda mağara ve PKK sığınağı, içindeki mühimmatlar ile bulundu. bahar döneminde güvenlik güçlerine yönelik eylemlerde kullanılmak üzere bomba düzeneği olarak hazırlanmış 80 adet tüp ele geçirildi.

Ağrı Diyadin kenarında bulunan Tendürek dağını kendiine sığınak bellemiş PKK üzerinde 10 Mart'ta başlatılan operasyonlar onrasında, adeta dev darbe denilecek imhalar yaşandı. Çok sayıda mağara ve PKK sığınağı, içindeki mühimmatlar ile bulundu. bahar döneminde güvenlik güçlerine yönelik eylemlerde kullanılmak üzere bomba düzeneği olarak hazırlanmış 80 adet tüp ele geçirildi.

Ağrı'nın Diyadin ilçesi Tendürek Dağı kırsal alanında Ağrı İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Jandarma Özel Hareket birliklerince icra edilen Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammet Oruç-5 operasyonunda, bölücü terör örgütü tarafından kullanılan çok sayıda mağara ve sığınak içerisinde güvenlik güçleri tarafından kullanılan yol güzergahlarının tuzaklanması amacıyla EYP düzeneği şeklinde hazırlanmış 80 adet mutfak tüpü, 120 kilogram amonyum nitrat, tuzaklamalarda kullanılmak üzere 150 metre elektrik kablosu ile 8 adet pil bloğu, çok miktarda yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi. Tespit edilen sığınaklar kullanılmaz hale getirilirken, ele geçirilen patlayıcı madde düzenekleri ile yaşam malzemeleri de kontrollü bir şekilde imha edildi.

Tendürek Dağı, Türkiye'de Doğubeyazıt ile Çaldıran arasında bulunan Tendürek volkan konisinin en yüksek zirvesi 3533 m olup, 3000 m'ye yaklaşan dağın doğu krateri içerisinde 400-500 m çapında göl bulunmaktadır.Volkandan çıkan lav ve tüflerin çevredeki Neojen Yaşlı göl çökellerinin üzerine gelmiş olması, dağın Neojen sonları kuvaterner başlarında meydana gelmiş olduğunu göstermektedir. Yapısında çoğunlukla bazaltlar bulunan Tendürek dağının kraterinde çıkan sıcak buhar, dağın volkanik aktivitesinin henüz tam olarak sona ermedğini göstermektedir.

Dağın doğusunda bulunan ve çapı yalaşık 500 metre olan kreterden sıcak su buharları ve hidrojen sülfür gazları çıkar bu gazlar kreterin kenarlarında, sarı renkli bir mineral olan kükürt oluşumunu sağlar. Volkanlardan yükselen sıcak su buharlarının sıcaklığı yaklaşık 60 derece civarındadır. [