Görüş Bildir

Arı yetiştiriciliğine yönelik eğitim düzenlendi

Arı yetiştiriciliğine yönelik eğitim düzenlendi

DİYARBAKIR-2018 Yılı Genç Çiftçi Projelerinin desteklenmesi kapsamında arı yetiştiriciliği ve bal üretimi projelerine yönelik Diyarbakır'da eğitim toplantısı düzenlendi.
               
2018 yılında ?Arı Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi Proje Konusuna esas sözleşmede belirtilen arı, arılı kovan ve diğer malzemeler? TAB tarafından, İlimiz genelinde 25 genç çiftçiye toplamda bin adet arılı kovan teslim edilerek, 25 genç çiftçiye 750 bin TL hibe ödemesi yapıldı.

2016, 2017 ve 2018 yıllarında 74 genç çiftçiye toplamda 2 bin 960 adet arılı kovan teslim edilerek, 2 milyon 220 bin TL hibe ödemesi yapıldığı belirtildi.


ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Eğitim programında; bal arısı ırkları, koloni bireyleri ve düzeni, mevsimsel bakım ve kışlama, bal üretimi, diğer arı ürünlerinin üretimi, ana arı yetiştiriciliği, ballı bitkilere uygun gezginci arıcılık, arı sağlığı konusunda genç çiftçiler bilgilendirildi.

Arı Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi Projesine ilişkin eğitim toplantısında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar, şunları söyledi:

"Ülkemizin çok zengin bir bitki örtüsüne ve farklı iklim kuşaklarına sahip oluşu arıcılığımızın gelişmesine önemli katkılarda bulunmaktadır. Nitekim son 10 yılda kovan varlığımız ve bal üretimimiz yaklaşık iki kat artmıştır. Ayrıca, Türkiye hem kovan varlığı hem de bal üretimi bakımından Dünyada 2'inci sırada bulunmaktadır ki bu da oldukça olumlu bir gelişmedir. Kovan başına bal üretimi artırılarak bu katkı 2-3 kat artırılabilir. Arıcılığın bitkisel üretime olan katkıları da dikkate alındığında bu faaliyet ulusal ekonomiye büyük katkı sağlayacaktır. Ülkemizde 83 bin 210 kişi arıcılık yetiştiriciliği yapmakta olup, 7 milyon 991 bin 072 adet arılı kovan sayısı ve 114 bin 471 ton bal üretimi ile dünyada, Çin?den sonra 2'inci sırada yer almaktadır. İlimiz 2017 yılı verilerine göre 508 kişi arıcılık yetiştiriciliği yapmakta olup,102 bin 076 adet arılı kovan sayısı ile Ülkemizde 23'uncü sırada,  bin 312 ton bal üretimi ile de 19'uncu sırada yer almaktadır."
Etiketler: