Görüş Bildir

Sağlık: Azitro piyasadan kaldırılıyor

Sağlık: Azitro piyasadan kaldırılıyor

Azitro çocuk antibiyotiği piyasadan kaldırıldığı iddiaları, ilacı kullanan ebeveynlerce merak edildi

"Azitro Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 30 ml" piyasadan kaldırıldı. Faranjit ve kulak enfeksiyonlarında kullanılan bu ilaçın propektüsün de yanlış bilgi olduğu gerekçesi ile Resmi Gazete'de gerekli bilgi açıklandı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun internet sitesinden yapılan duyuruya göre, "Azitro Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 30 ml" adlı ürünlerin ambalajında, 15 mililitrelik ambalaj boyutuna ait kullanma talimatlarının yer aldığı belirlendi.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Konunun bilimsel komisyonca değerlendirilmesi sonucunda, ürünün nihai kullanıcı seviyesinde geri çekilmesinin önerildiği ifade edilen duyuruda, şu ifadelere yer verildi: "Bu nedenle 'Azitro Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 30 ml' adlı ürünün bu şekilde piyasada bulunan tüm parti numaralarına, 19 Kasım 2015 tarih ve 29537 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Geri Çekme Yönetmeliği'ne göre 1. sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereği yapılmak üzere firmaya duyurulmuştur."