Görüş Bildir

Şehit polis, 1.5 yıldır görmediği kızına hasret gitmiş

Şehit polis, 1.5 yıldır görmediği kızına hasret gitmiş

Diyarbakır'ın Yenişehir İlçesi Şehitlik Mahallesi'nde PKK'lı teröristlerinsaldırısında şehit olan Zonguldaklı polis memuru 37 yaşındaki Tansu Aydın'ın, ilk eşinden olan kızı 5 yaşındaki Yağmur'u, geçen yıl 26 Şubat'ta boşandıktan sonra mahkeme kararına rağmen hiç görmediği ve ona hasret gittiği ortaya çıktı.

Trafik kazasıyla ilgili tutanak tutarken uğradığı silahlı saldırıda şehit edilen Tansu Aydın'ın, geride bıraktığı hikayesiyürek burktu.26 Şubat 2014'te ilk eşi Elif'ten boşanan ve geçen Mayıs ayında Vietnamlı Vu Yhuy Tuanvi Aydın ile evlenen Tansu Aydın'ın, boşandıktan sonra velayeti annesine verilen kızı Yağmur'u hiç görmediği ortaya çıktı. Şehidin ablası Banu İlleez,Diyarbakır 2'nci Aile Mahkemesi'nin, her ayın 1 ve 3'üncühaftalarındacumartesi-pazar günleri, dini bayramların 2'nci günü ve her yıl temmuz ayının ilk 20 günü Yağmur'unbabası ile kalması yönündeki kararına annenin uymadığını söyledi.
ŞEHİT OLMADAN 23 GÜN ÖNCE KIZINI GÖRMEYE GİTMİŞ
Banu İlleez, kardeşinin en son şehit olmadan önce 1 Temmuz'da kızını 20 günlüğüne almak için Afyonkarahisar'a giderken trafik kazası geçirdiğini, hafif yaralanmasına rağmen aracı bırakıp taksi tutarak buluşma yerine gittiğini, ancak eski eşinin çocuğunu getirmediğini ileri sürdü. Banu İlleez,bunun üzerine kardeşinin karakola başvurduğunu, icra yoluyla kızını almak için 3 gün orada beklediğini, ancak yine de kızını alamadığını belirtti.
'YAĞMURUM BABASINI TANISIN, ŞEHİT OLDUĞUNU BİLSİN'
Anlaşamadıkları için boşandığıeşinin mahkeme kararını yerine getirmemesi sonucukardeşininyeniden yargıya başvurduğunu,ancak bu süreç beklenirken şehit olduğunu gözyaşları içinde anlatanBanu İlleez, şöyle konuştu:
"Evladımızın kaybında ailemizi daha çok üzen kardeşimin, kızı Yağmur'a kavuşamadan hasret gitmesi oldu. Mahkeme kararına uymayan ilk eşi mahkemenin tayin ettiği günlerde çocuğu teslim etmedi.İcra kanalıyla yavrusuna kavuşmayı bekleyen kardeşim, izni dolunca görev yerine döndü. Kardeşim, boşandıktan sonrakızını hiçgöremedi. Bizi en çok üzen kardeşimin yavrusuna gerçekten hasret gittiğiydi. O dünyanın en iyi babasıydı.Çok sevecendi. Dünyadaki tek yavrusunahasret gitti. Ailemizi üzen asıl acı budur. Bu konuda Adalet Bakanlığı'ndan yardım istiyoruz. Yağmurum babasını tanısın.Babasının ne kadar iyi bir insan olduğunu, vatan uğruna canını feda ettiğinibilmesini istiyoruz. Yağmurum babasını tanısın."
'KARDEŞİMİN YARIM KALAN İŞLERİNİ TAMAMLAYACAĞIM'
En son kardeşinin, "Abla ben çocuğumu ne zaman göreceğim, nasıl göreceğim?" diyerek kendisinden yardım istediğini belirten Banu İlleez, "Hangi birine yanalım. Kardeşimin şehit olduğuna mı evladına hasret gittiğine mi? Kardeşim çok üzgün gitti. Halimizi en çok yıkan budur. En çok istediği evladına kavuşabilmekti. Yardım edemedim kardeşime.Bundan sonra gücümü toplayıp kardeşimin yarım kalan işlerini tamamlayacağım. Onun huzur içinde uyuması için o evladımın babasını tanıması için elimden gelen her şeyi yapacağım. Bu kardeşimin bana emaneti. Ve her zaman sahip çıkacağım" diye konuştu.
Banu İlleez, kardeşi şehit olduktan sonra da Afyonkarahisar'da olan eski eşinin hiç aramadığını söyledi.
VİETNAMLI EŞİYLE TANIŞMASI
İngilizce öğretmeni olan Banu İlleez, kardeşi Tansu Aydın'ın, Vietnamlı eşiyle nasıl tanıştığını da anlattı. Facebook'ta İngilizce kursuyla ilgili reklam yaparken Vietnamlı Vu Yhuy Tuanvi ile önce kendisinin tanıştığını, yazışmaya başladıklarını ve sonra turist olarak Türkiye'ye geldiğinde onu Antalya'daki evinde misafir ettiğini anlatan Banu İlleez, "Bir dönem geldiğinde kardeşimle karşılaştılar.Aralarında yakınlaşma oldu. Birbirlerini sevdiler. Onun ilk eşinden olan çocukları Eliz ve Lucky de kardeşimi çok sevdi.Evlendiler. Çocuklar kardeşimibabaları olarak kabul ediyordu, 'baba' diyorlardı. Onlar için de farklı bir acı" dedi.
Banu İlleez, şu anda yanında kalan Vu Yhuy Tuanvi Aydın'ın Türk vatandaşlığına geçtiğini,onu ve çocuklarını mağdur etmeyeceklerini sözlerine ekledi.
Etiketler: |