Görüş Bildir

Huduttan yurda kaçak yollarla girmeye çalışan 913 IŞİD mensubu yakalandı

Huduttan yurda kaçak yollarla girmeye çalışan 913 IŞİD mensubu yakalandı

Son bir yıl yılda kara hudutlarından ülkeye kaçak yollarla giriş yapmaya çalışan ve güvenlik güçlerimizin engeline takılıp yakalanan terör örgütü IŞİD mensubu sayısı 913 oldu

Son bir yıl yılda kara hudutlarından ülkeye kaçak yollarla giriş yapmaya çalışan ve güvenlik güçlerimizin engeline takılıp yakalanan terör örgütü IŞİD mensubu sayısı 913 oldu

Kara sınırları ve Jandarma sorumluluk bölgelerinde alınan etkili tedbirler sonucunda, IŞİD Terör Örgütü mensubu teröristlerden yakalananların sayısında önemli ölçüde artış gözlendi. 01 Ocak 2015 tarihinden bugüne kadar sınırdan yasadışı geçiş teşebbüsünde bulunurken yabancı uyruklu 913 IŞİD Terör Örgütü üyesi yakalandı.

Yakalananların sayısı yılın ilk altı aylık dönemine göre (Ocak-Mayıs, 349) ikinci dönemde (Haziran-Aralık, 564) yüzde 61 oranında arttı. 

Sınırlara yakın bölgelerdeki IŞİD Terör Örgütü'ne yönelik hava ve kara saldırıları sonucunda Kasım-Aralık aylarında yakalanan terörist sayısı 108'e ulaştı. Yakalanan IŞİD Terör Örgütü üyelerinin 478'inin Türkiye'ye, 435 kadarının ise Suriye'ye geçmeye çalıştığı, yakalamaların Kilis Elbeyli bölgesinde yoğunlaştığı tespit edildi. Yakalanan IŞİD Terör Örgütü mensuplarının silah, teçhizat ve kullandıkları sembollerden arındırılmış olduğu, geçiş teşebbüslerinde üzerlerinden özellikle para, hücum yeleği, cep telefonu ve bilgisayar gibi malzemelerin çıktığı tespit edildi.

YAKALANANLARIN İFADELERİ 

Yakalanan şahısların ifadelerinde; Suriye'ye geçmeye çalışanların, yakınlarını bulmak için yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunduklarını belirttikleri, Türkiye'ye girmeye çalışanların bir kısmının IŞİD baskısından kaçtıkları, bir kısmının ise Suriye'de IŞİD Terör Örgütü kamplarında bomba eğitimi aldıkları ve Türkiye'de eylem yapmak amacıyla geçiş yaptıklarını belirtti.

SINIRDA ALINAN TEDBİRLER

Yurt içinde ve sınır hattında; alınan tedbirlerin sınır hattında keşif ve gözetleme vasıtalarının sayılarının ve etkinliğinin arttığı, sınır hattına inşa edilen beton duvar, tel engeli ve hendeklerin geçişleri zorlaştırdığı, gece ve gündüz sınırın belli bir kesimine kadar araçla bile yaklaşamadıkları, sınır hattında devriye ve kontrollerin sıkılaştırılması nedeniyle daha önce geçiş amaçlı kullandıkları bölgelere gidemedikleri, önceden geçiş yapılabileceğini bildikleri yerlerden geçmeye çalışan birçok IŞİD mensubunun huduttan açılan ateş sonucu yaralandığı, bir kısmının Suriye tarafında öldüğü, özellikle erkek örgüt üyelerinin geçişinin hemen hemen yok denecek kadar azaldığı, geçişe teşebbüs eden az sayıdaki IŞİD unsurunun kadın ve çocuklardan oluştuğu, IŞİD Terör Örgütü üyelerinin sınırda geçişlerinin neredeyse durma noktasına geldiği net olarak gözlendiği belirtildi. IŞİD Terör Örgütü mensuplarının Türkiye sınırına yönelik geçiş teşebbüslerinin azalmasında; sınırlarda alınan emniyet tedbirleri, fiziki güvenlik sistemlerindeki iyileştirmeler, hudut birlikleri ve jandarma unsurlarıyla diğer makamlar arasındaki koordinasyonun artmasının oldukça etkili olduğu değerlendirildi.