Görüş Bildir

ABD Genelkurmay Başkanı Ankara’da!

ABD Genelkurmay Başkanı Ankara’da!

15 Temmuz darbe girişimi sonrası bazı generallerinin yaptığı açıklamalar nedeniyle Türkiye ile ilişkilerde gerginlik doğan ABD'nin Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye'ye geldi.

Dunford'a Ankara'daki temaslarında "darbe günü darbeciler sizi aradı mı?" diye sorulması da bekleniyor. Öte yandan Dunford'un gecelemek için İncirlik'i seçmesi de dikkat çekti.

Dün geceyarısı Irak’tan Adana’daki İncirlik Üssü’ne gelen ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, geceyi burada geçirdi. Sabah ABD’li askerlerle bir araya gelen Joseph Dunford, bugün öğleden sonra Ankara’da Türk yetkililerle bir dizi görüşme yapacak. Joseph Dunford’un gün sonunda tekrar İncirlik’e dönecek ve yarın sabah Türkiye’den ayrılacak.

ABD’de yayın  yanan Buzfeed adlı internet sitesi, 15 Temmuz akşamı Ankara’da Genelkurmay karargahında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı rehin alan darbecilerin, Amerikalı General Durford’u aradıklarını ileri sürmüştü. Haberde, Dunford’un Hulusi Akar’ın telefonundan arandığı, ancak telefona Amerikalı generalin yardımcılarının baktığı ifade edildi.  Dunford’un o sırada Afganistan’da olduğu, telefonu açan yardımcılarının da “Amerikalı General dinleniyor, rahatsız edemeyiz” diyerek, telefonu kapattıkları ileri sürüldü. Haberde, görüşüne başvurulan Amerikalı bir savunma yetkisi ise, durumu “doğrusu, o noktada kiminle konuşmamız gerektiğini bilmiyorduk” sözleriyle anlattı.  Dunford’a, Türk yetkililerin “Darbe günü darbeciler sizi aradı mı?” sorusunun da sorulacağı öğrenildi.

(Sözcü)


Etiketler: | | |