Görüş Bildir

Bağlar'da riskli bina alarmı!

Bağlar'da riskli bina alarmı!

Elazığ depreminde Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde etkilenen yapılara karşı alarm verilirken, riskli binalar tahliye edildi. Bağlar'da 30 bina tespit edildi.

Elazığ’da meydana gelen 6.8 şidetindeki depremden etkilenen Bağlar’da  30’a  yakın yapıda  hasar oluştuğu tespit edildi. Bağlar Belediyesi,yapılardan birini boşaltırken diğer yapılarla ilgili olarak da rapor hazırlayarak ilgili kurumlara iletiyor.

Bağlar Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü teknik personeli Fırat Kılıç,Başkan Hüseyin Beyoğlu’nun bu konuda hassas ve titiz bir tutum sergilediğine dikkat çekerek,”Vatandaşlarımızdan binalardaki çatlakları anında bize bildirmelerini istiyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili raporumuz da hazır,Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayını bekliyoruz.” dedi.

Eski Yapılarla İlgili İhbarlar Arttı

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6.8 şiddetindeki depremin hissedildiği yerlerden biri Diyarbakır oldu. Diyarbakır’da ise depremden etkilenen bölgelerin başında merkez Bağlar ilçesi olarak dikkat çekti.

Eski yapıların bulunduğu  Bağlar’da Fatih,Şeyh  Şamil, Kaynartepe,5 Nisan ve Muradiye başta olmak üzere bir çok mahallede 30’a yakın yapıda çeşitli şekillerde hasar tespit eden Bağlar Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, kullanılamaz hale gelen ve yıkım tehlikesi  geçiren iki katlı bir bina boşaltıldı.

Bağlar Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü teknik personeli Fırat Kılıç, Başkan Hüseyin Beyoğlu’nun bu konuda hassas ve titiz bir tutum sergilediğine dikkat çekerek,vatandaşlardan oluşan çatlakları anında belediye ekiplerine bildirmelerini istediklerini söyledi.

“Bir Çok Yapıda Hasar Tespiti Yaptık”

Bağlar’da en büyük sıkıntının ruhsatsız ve kaçak yapılaşma olduğunu anlatan Kılıç,”24 Ocak’ta meydana gelen deprem sonrasında bölgemizdeki bir çok yapıda  hasar oluştu. Bizi sevindiren durum çökme,can kaybı ve yaralanma olmaması. Eski Bağlar olarak bildiğimiz bölgemizde yapıların çoğu mühendislik hizmetinden yoksun olduğu için ciddi tehlike arz ediyor.  Deprem sonrası bize gelen ihbarları değerlendirdik, 30’a  yakın  hasarlı yapı tespit ettik. Bunlarla ilgili hasar tespitlerini Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğüne iletiyoruz. Başkanımız bu konuda son derece hassas ve en küçük bir ayrıntının dahi değerlendirilmesini istiyor. Bölgemizde deprem olmasa bile yapılar kaçak yapılaşma ve eski yapılar oldukları için zaten tehlike arz ediyor. Şu ana kadar iki katlı bir yapıyı boşalttık. Onun dışında şuan çok katlı binalarda incelemelerimiz devam ediyor .Teknik incelemeler sonrası tahliye yapılıp yapılmaması gerektiği konusunda karar vereceğiz.” dedi.

“Kentsel Dönüşüm Planımız Hazır”

Vatandaşlara uyarılarda bulunan Kılıç, kentsel dönüşüm ile ilgili raporun da hazır olduğunu açıkladı. Kılıç,”Kaynartepe mahallesinde startını vereceğimiz kentsel dönüşümle ilgili  stratejik plan ve raporumuzu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığına ulaştırdık. Bu konuda bölgede rapor hazırlayan ilk belediye biziz. Başkanımız Hüseyin Beyoğlu kentsel dönüşüme çok önem veriyor ve Bağlar’ın kurtuluşu olarak görüyor.

Vatandaşlarımızdan kaçak yapılaşma ve binalarda oluşan çatlaklar,hasarlar konusunda zaman kaybetmeden belediyemize ihbarda bulunsunlar. Kaçak yapılaşmaya karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz.” dedi.