Görüş Bildir

Balıkçıların ağına 'yağ balığı' takıldı

Balıkçıların ağına 'yağ balığı' takıldı

Muğla'da balıkçıların ağlarına takılan 2 metre uzunluğunda ve 40 kiloluk balığın Okyanus derinliklerinde yaşayan yağ balığı olduğu bildirildi.

Muğla'nın Datça ilçesinde balıkçıların ağına takılan balığın, yapılan inceleme  "yağ balığı" olduğu ve uzunluğuyla Türkiye sularında ilk kez görüldüğü belirlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celal Ateş, yaptığı açıklamada, balığın, 2 metre boyunda ve 40 kilogram ağırlığında olduğunu söyledi.

Genellikle okyanuslarda görülen ve suyun bin 100 ila 800 metre derinliklerinde yaşayabilen balığın Türkiye'da ilk defa İskenderun Körfezi daha sonra Antalya açıklarında görüldüğünü belirten Ateş, "Yaklaşık 40 kilogram ağırlığında ve 2 metre uzunluğunda olan bu balık sularımızda ilk defa yakalandı. Tamamen Okyanus kökenli bir balık. Pasifik Okyanusu'nda 3 metre civarında kayıtlara geçti" dedi.

Yağ balığının zaman zaman derinlerde zaman zaman ise yüzey sahalarında yaşamını sürdürdüğüne işaret eden Ateş, "Japonya'da piyasaya sunulan bu türün ülkemizde henüz ticari bir değeri yok. Fakat aşırı miktarda yendiğinde halk arasında ishal olarak bilinen bir rahatsızlığa neden olmaktadır" diye konuştu.

Ateş, balığın laboratuvarda gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra müzede koruma altına alınarak öğrencilere eğitim öğretim amaçlı müze materyali olarak korunacağını dile getirdi.

Yağ balığının etinde aşırı miktarda parafin bulunduğuna dikkati çeken Ateş, balığın fazla tüketildiğinde insan sağlığına zarar verdiğine vurgu yaptı.