Görüş Bildir

Dedelerinin buğday öğüttüğü değirmende, elektrik üretiyorlar

Dedelerinin buğday öğüttüğü değirmende, elektrik üretiyorlar

Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Kolludere köyünde yaşayan kepçe operatörü Necim İnan ile engelli kardeşi, dedelerinden kalan yaklaşık 200 yıllık tarihi değirmende ürettikleri elektrikten kesinti olduğu zamanlarda yararlanıyor .

Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Kolludere köyünde yaşayan kepçe operatörü Necim ve engelli kardeşi Yunus İnan, dedelerinden kalan tarihi değirmende elektrik üretiyor.

Necim İnan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köydeki evlerinin yanında dedelerinden kalan yaklaşık 200 yıllık, büyük bölümü hasar görmüş bir değirmen bulunduğunu söyledi.

Eski yapıyı incelerken değirmen taşını fark etmesi üzerine, "Su bu büyük taşı çeviriyorsa, bundan elektrik de üretilir" düşüncesi doğduğunu aktaran İnan, şöyle konuştu:

"EVE YETECEK KADAR ÜRETİM YAPTIM"

"Aylarca internetten araştırma yaptım. Yüzlerce kişiyi telefonla aradım. 'Çok zor yapamazsın' dediler. Ben pes etmedim ve sonunda yolunu buldum. Dereden kanallar ve borularla değirmene getirdiğim suyu 3 metre 75 santim yüksekten bırakarak değirmenin içindeki çarkı çevirmesini sağladım. Çarka bağlanan dinamo sayesinde elektrik üretimi yaptım. Elektrik üretiminde suyun azalıp çoğalmasına bağlı bir dengesizlik olmasın diye evin içine trafo yerleştirdim. Başlangıçta biraz elektrik ürettim ama zamanla geliştirerek bütün eve yetecek kadar üretim yaptım. Biz de herkes gibi normal elektriğimizi kullanıyoruz. Kesinti olduğu zaman son bir yıldır kendi ürettiğimiz enerjiden faydalanıyoruz."

İnan, saatte 3 kilovata yakın elektrik üretimi yaptıklarını, sistemin üzerine dişli kutusu koyarak bu miktarı artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

"10 KİLOVAT ÜRETİM YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"

Elektrik üretimini artırarak kışın evinin ısınma ihtiyacını karşılamayı amaçladığını dile getiren İnan, "Kalorifer kazanı yerine rezistans koyup 10 kilovata yakın elektrik üretimi yapmayı düşünüyoruz. Yılda ortalama bir kamyon odun yakıyoruz. Bu istediğimi yapabilirsem doğaya zarar vermemiş oluruz." dedi.

İnan, Bitlis'te kış mevsiminin çok çetin geçtiğini bu nedenle sürekli elektrik kesintisi yaşandığını söyledi.

Bazen elektriklerin günlerce gelmediğini anlatan İnan, "Bütün köyün elektriği kesildiği halde benim evimin elektriği gitmez. Çoğu zaman eve geldiğimde bizim bütün prizlerimiz telefon, fener ve şarjlar ile dolu oluyor. Bütün köylüler eve gelip şarj ihtiyaçlarını gideriyorlar. Böylelikle köylülere de bir faydamız  oluyor." diye konuştu.

İnan, değirmende elektrik üretirken en büyük desteği konuşma ve duyma engelli kardeşi Yunus İnan'ın verdiğini vurguladı.  
Etiketler: | |