Görüş Bildir

Diyarbakır'da Newroz ateşi

Diyarbakır'da Newroz ateşi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde düzenlenen nevruz kutlamalarına katılım önceki yıllara göre düşük olurken, bomba araması yapan polisler, toprağa gömülü Abdullah Öcalan posterlerni bulması dikkat çekti. Nevruz mitinginde konuşan Pervin Buldan, seçimlere halkın, emeğin, kadınların ve Kürtlerin ittifakıyla girdiklerini ifade ederek, "Bu ittifakın tarihsel bir önemi var.

Merkez Bağlar ilçesi Nevruz Parkı'nda HDP öncülüğünde düzenlenen nevruz kutlamaları başladı. Kutlamalara gelenler, kurulan 5 ayrı kontrol noktasından üst aramaları yapıldıktan sonra alana alındı. Karadan alınan güvenlik önlemlerinin yanısıra havadan da polis helikopteri güvenlik uçuşu yaptı.

7 BİN POLİS GÖREV YAPTI

Alanda polisler tarafından eğitimli köpekler eşliğinde bomba araması yapıldı. Kanalizasyon hatları ise dalgıç polislerce gece görüşlü kamera ve metal detektörlerle arandı. Alanda yapılan aramalarda Abdullah Öcalan'ın toprağa gömülü posterleri bulundu. Posterlere imha edilmek üzere el konulurken, kutlamalarda 7 bin polisin görevlendirildiği öğrenildi.

KURBAĞA ADAMLAR KANALLARDA

Elazığ Emniyet Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliğinden "kurbağa adamlar" da alandaki menfez ve kanallarda arama gerçekleştirdi. 

MİTİNGE KATILIM GÖSTERENLER

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP milletvekilleri ile yerli ve yabancı davetlilerin de katıldığı kutlamada nevruz ateşi yakılırken, alanda toplanan yaklaşık 30 bin kişi, müzik eşliğinde uzun süre halay çekti. Kutlamalar sırasında bazı gruplar zaman zaman Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı, örgütü simgeleyen bez parçaları açtı.

SESLER MÜZİKLE BATIRILMAYA ÇALIŞILDI

Görevliler tarafından uyarılan gruplar, sloganlara devam edince, sesleri artırılan müzikle bastırılmaya çalışıldı. Kutlamalarda HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ tarafından, başlattığı açlık grevini Diyarbakır'daki evinde sürdüren HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in yazdığı mektup okundu.

PERVİN BULDAN KONUŞTU

Konuşmaların yapıldığı platforma çıkan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise nevruzu kutladı. Buldan, partisinin tutuklu milletvekillerine de selam göndererek, şöyle dedi: "Ben buradan, bu görkemli alandan, dünyanın dört bir yanındaki bütün Kürtlerin nevruzunu kutluyorum. Tüm Kürtlere, dünya halklarına ve Ortadoğu halklarına selam olsun buradan sesimizin ulaştığı bütün dostlara, bütün yoldaşlara. Selam olsun Selahattin Demirtaş'a. Selam olsun Figen Yüksekdağ'a. Selam olsun Gülten Kışanak'a, İdris Baluken'e. Selam olsun Sırrı Süreyya Önder'e. Selam olsun bugün 134 gündür bedenini açlığa yatıran sevgili Leyla Güven'e. Selam olsun zindanlarda ve dışarıda bedenlerini açlığa yatıran bütün yoldaşlarımıza.

DEMOKRASİDEN, ÖZGÜRLÜKTEN

Bu nevruz sizin nevruzunuzdur. Yine yaşatmak için kendi yaşamını feda eden Zülküf Gezen'in anısı önünde saygıyla, minnetle eğiliyorum. Zülküf Gezen, Kemal Kurkut'a, Mazlum Doğan'a milyonların önünde sözümüzdür; yaşam kazanacak, barış kazanacak, çözüm kazanacak. 6 yıl önce Öcalan'ın mektubunu, yine bu meydanda ben okumuştum. 6 yıl önce bu meydanda hepimizin geleceğe dair barış umutları yeşermişti. O gün bu süreci bitirmeselerdi bugün bu meydanda sevgili Selahattin Demirtaş olacaktı, sevgili Leyla Güven olacaktı, sevgili Gültan Kışanak olacaktı. Bir kez daha bu halkın; barıştan, demokrasinden, özgürlüklerden vazgeçmeyeceğini söylüyoruz."

31 MART SEÇİMLERİNE DESTEK İSTEDİ

Buldan, 31 Mart seçimlerinde destek isteyerek, seçimlere halkın, emeğin, kadınların ve en önemlisi Kürtlerin ittifakıyla girdiklerini söyleyerek şöyle devam etti: "Sevgili halkımız işte 21 Mart, işte 31 Mart. Evet seçimlere 10 gün kaldı. 31 Mart'ta bizler, seçimlere gireceğiz. Bizler AK Parti- MHP rejimine karşı seçimlere gireceğiz. Bizler kadınları her alanda, her yerde yok sayan, tekçi, erkek rejimine karşı seçimlere gireceğiz. Bizler, 'Tek dil, tek millet, tek ben' diyen zihniyete karşı seçimlere gireceğiz. Bizler biliyoruz ki halkımız 31 Mart seçimlerinde iktidara karşı bizimle beraber yürüyecek. Değerli halkımız, sevgili yoldaşlarım seçimlere halkın ittifakıyla, emeğin ittifakıyla, kadınların ittifakıyla ve en önemlisi Kürtlerin ittifakıyla giriyoruz. Bu ittifakın tarihsel bir önemi var. Binlerce yıllık öz topraklarımızdan bizi kovanlara, bize 'Defolun gidin' diyenlere karşı kurduğumuz bir ittifaktır. Buradan bir kez daha hep birlikte haykırıyoruz. Bu topraklara, bu ülkeye biz başka diyarlardan gelmedik, kimsenin buyruğuyla da bu toprakları terk edip gitmeyeceğiz. Bizlerden rahatsız olanlar varsa da buyursun gitsin, kapı açık, yol açık. Biz bir barış partisiyiz. Savaş kolaydır ama barış yürek ister, cesaret ister. Nevruz ateşi, bu karanlığı aydınlatacak bunu biliyoruz. Sizlere güveniyoruz, inanıyoruz. Sevgili halkımız mutlaka kazanacağız."  Konuşmaların ardından alanda toplananlar , saat 16.00'ya kadar izin verilen alandan erken ayrılmaya başladı.

EMNİYET MÜDÜRÜ ASLAN KORİDİNE ETTİ

İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, beraberinde Emniyet Müdür Yardımcıları Alper Güneş ve Mehmet Güçlü ile etkinliğin yapıldığı alana gelerek güvenlik önlemleriyle ilgili incelemelerde bulundu.  Etkinlik sonunda, alanın yakınındaki AK Parti seçim bürosu önünden geçen bir grup Öcalan lehine slogan attı. Polise taşla saldıran gruplara müdahale edildi.

NEVRUZ SONRASI ATILAN SLOGANLAR

Nevruz sakin geçerken etkinlik erken sona erdi. Dağılım sonrasında bazı gruplar Abdullah Öcalan ve PKK  lehine slogan attı. Polisin uyarılara rağmen grubun slogan atmaya devam etmesiyle müdahalede bulunuldu. Polis ekiplerinin müdahale ettiği grup içinden 8'i çocuk toplam 30 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Öte yandan dağılan kalabalık, gruplar halinde farklı noktalara giderek zaman zaman polis ekiplerine taşlarla saldırdı.
Etiketler: | |