Görüş Bildir

FETÖ’cü lider Gülen köşeye sıkıştı!

FETÖ’cü lider Gülen köşeye sıkıştı!

Amerika'nın önemli gazetelerinden Washington Post'ta çıkan haberde, ABD Adalet Bakanlığı'nda bir ekip, FETÖ elebaşı Gülen'e ilişkin iade talebine cevap vermek üzere Türkiye'den gelen 85 koli belgeyi inceliyor.

FETÖ elebaşı Gülen hakkında Amerika'nın önemli gazetelerinden Washington Post, ABD ile Türkiye arasında giderek ciddileşme riski taşıyan bir sorun olan Gülen dosyasını ayrıntılı biçimde değerlendiren bir haber yayınladı. Buna göre, Amerikan Adalet Bakanlığı'nda bir ekip, teröristbaşı Gülen'e ilişkin iade talebine cevap vermek üzere Türkiye'den gelen 85 kutu dolusu belgeyi tarıyor. Amerika'da siyasetin merkezi olan gazetenin yayınladığı makalede iki önemli konuda bilgiler yer alıyor.

Türkiye'nin, FETÖ elebaşı Gülen'in iade talebi konusunda Amerikan makamlarına dosya gönderdiği daha önce söylenmişti. CNN Türk'ün haberine göre bu haberle, giden dosyanın kapsamı ilk kez ortaya çıkıyor. Washington Post aynen şunları yazdı:

"Adalet bakanlığında bir ekip, Türkiye'den gelen 85 kutu dolusu kanıt belgesini tarıyor. Türkiye'ye göre bu belgeler, gülencilerin, adliye, polis ve ordunun darbeci kliği dahil türk toplumunun her alanına nasıl sızdığını gösteriyor ve Gülen'in darbenin arkasındaki beyin olduğunu kanıtlıyor.

İade başvurusu konusunda adalet bakanlığının yaptığı inceleme, iade sürecinin ikinci aşaması. İlk aşama dışişleri bakanlığı adli müşavirliğinin incelemesi. Washington Post'un haberi doğruysa, ilk aşama geçilmiş durumda. Adalet bakanlığındaki incelemede, belgeler dikkate alınmaya değer bulunursa, üçüncü aşamaya geçilecek. Adalet bakanlığı, iddianame hazırlamak üzere bir federal savcı görevlendirecek.

Washington Post'tun haberinde yer alan bir diğer soruşturma konusu ise, FETÖ'nün Amerikan Kongresi'ndeki lobi faaliyetleri. Gazeteye göre, 2007 yılından bu yana, Kongre'den Türkiye'ye gelen heyetlerden 289'una, yani yarısına FETÖ'ye bağlı kuruluşlar sponsor olmuş.

Ayrıca örgüte bağlı onlarca kuruluş, siyasi kampanyalara onbinlerce dolar bağış yapmış. Bağış yapılan siyasetçiler arasında, Cumhuriyetçi Parti'nin önce gelen isimlerinden John Böhmer ve Rick Perry ile, Demokratların Başkan Adayı, senatör Hillary Clinton da var.

Washington Post ayrıca, kongre seyahatlerini destekleyen bazı FETÖ'cü grupların kendilerini "kar amacı gütmeyen hayır kurumu" olarak tanıtlamalarına rağmen, maliyede bu şekilde kayıtlı olmadıklarını da belirtiyor.

Washington Post, bu faaliyetler nedeniyle, teröristbaşı ile ilişkili çok sayıda kuruluş hakkında şu ana kadar sonuç vermeyen çok sayıda soruşturma olduğunu belirtiyor ve şöyle diyor:

Yapılması zorunlu bildirimlerde bağışçıların çoğunun adı bile yok. Bağış paralarının nasıl kazanıldığı ve bağışların kimin talimatıyla yapıldığına ilişkin belirsizlikler var. Çeşitli FETÖ'cü teşkilatların nasıl yönetildiği konusunda şeffaflık olamaması şüphelere neden oldu.

(CNN TURK)
Etiketler: | | |