Görüş Bildir

Hani valilik engeliyordu

Hani valilik engeliyordu

"Hizmet boykotunu" başlatan önceki gün de "valilik-polis izin vermiyor" açıklamasıyla büyük tartışma yaratan Diyarbakır'ın "çöp şehir" haline gelirken, İl Valiliğinin "çöplerin temizlenmesi" için belediyeyi uyardığı ortaya çıktı.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak, Meclis Üyesi ve Eş Başkan Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasından sonra "Hizmet boykotunu" başlatan önceki gün de "valilik-polis izin vermiyor" açıklamasıyla büyük tartışma yaratan Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır'ı "çöp şehir" haline getirirken, İl Valiliğinin "çöplerin temizlenmesi" için belediyeyi uyardığı ortaya çıktı. İl Valisi Hüseyin Aksoy imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz Cuma günü büyükşehir ve diğer merkez ilçe belediyelerine gönderilen bir yazı ile çöplerin toplatılması görevinin belediyelere ait olduğu hatırlatılarak, bu görevin yerine getirilmesi talimatı verildiği belirtildi.

VALİLİK BELEDİYEYİ UYARMIŞ

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "önce valilik izin vermiyor, sonra arkadaşlar valilikle görüşüyor" şeklindeki çelişkili açıklaması, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de "valilik izin vermiyor, polis engelliyor" şeklindeki algı üretme çabalarının gerçeği yansıtmadığı belirlendi. İl Valisi Hüseyin Aksoy imzasıyla önceki gece Valilikten yazılı açıklama yapıldı.

İŞTE VALİLİK AÇIKLAMASI

Açıklamada, "Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Belediye Meclis Üyesi Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasının ardından, belediyeler tarafından yapılması gereken çöp toplama hizmetinin yerine getirilmediği, bu nedenle vatandaşlarımızın mağdur olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu mağduriyetin giderilmesi adına hizmetlerin aksatılmaması için Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy imzasıyla, 28 Ekim Cuma günü Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ve ilçe belediye başkanlıklarına yazı yazılarak çöplerin toplanmasının belediyelerin görevi olduğu hatırlatılmış ve bu görevin yerine getirilmesi talimatı verilmiştir" denildi.

HALKIN SAĞLIĞI TEHLİKEDE

Açıklamada, belediyelere gönderilen yazıda, çöp yığınlarının halk sağlığını tehdit edecek boyuta geldiği belirtilerek şu görüşlere yerverildi:  "İlimiz merkezinde bulunan mahalle, cadde ve sokak aralarında çöp yığınlarının oluştuğu, oluşan bu çöp yığınlarının vatandaşlarımızı ve çevre sağlığını tehdit ettiği görülmektedir. Bu çerçevede çöp toplama ve imha etme işlemleri 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun 7. maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 14. maddesi gereği belediyelerimizin kanuni görev ve sorumluluğundadır. Kamu hizmetlerinin ve günlük hayatın daha sağlıklı ve normal işleyebilmesi, vatandaşların ve çevre sağlığının korunması için belediyenizde çalışan görevli personel tarafından her gün düzenli olarak çöplerin toplatılmasını, aksi takdirde ilgili sorumlular hakkında gerekli suç duyurusunun yapılacağının bilinmesini önemle rica ederim." 
Etiketler: | | | |