Görüş Bildir

Lütfi Elvan’dan bomba açıklamalar!

Lütfi Elvan’dan bomba açıklamalar!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ekonomiye etkisinin oldukça sınırlı kaldığını belirterek, "Şu an itibarıyla Orta Vadeli Programımızda (OVP), makro hedeflerimizde herhangi bir değişikliğe gitmiyoruz, gitme gereğini de hissetmiyoruz." dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ekonomiye etkisinin oldukça sınırlı kaldığını belirterek, "Şu an itibarıyla Orta Vadeli Programımızda (OVP), makro hedeflerimizde herhangi bir değişikliğe gitmiyoruz, gitme gereğini de hissetmiyoruz." dedi.

Elvan, NTV'de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

FETÖ'nün darbe girişimine en büyük cevabı milletin verdiğini belirten Elvan, "Bu hain darbe girişimi püskürtülmüştür, inşallah önümüzdeki günler Türkiye için çok daha parlak olacaktır. Bu pisliklerden, bu çakallardan, bu hain çetelerden Türkiye temizlenecektir ve Türkiye ekonomisi de çok daha sistemli, çok daha sağlıklı bir şekilde devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Elvan, Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu belirterek, darbe girişiminin ekonomiye etkisinin oldukça sınırlı kaldığını vurguladı.

Lütfi Elvan’ın açıklamaları şu şekilde…

"Şu an itibarıyla OVP'de, makro hedeflerimizde herhangi bir değişikliğe gitmiyoruz, gitme gereğini de hissetmiyoruz açıkçası. Büyüme hedefimizi muhafaza ediyoruz ve ekonomimiz üzerinde elbette bir başlangıçta bir belirsizlik söz konusu oldu ama özellikle bu haftayla birlikte normal değerlerine doğru bir yakınsama tüm ekonomik göstergelerde bekliyoruz. Herhangi bir sıkıntı görmüyoruz açıkçası ve özellikle Merkez Bankamızın almış olduğu kararlarda bunda son derece etkili oldu, piyasalara sınırsız likidite verme imkanını getirmesi önemli bir göstergeydi diye düşünüyorum. Genel hatlarıyla baktığımızda herhangi bir tahribat söz konusu değil, ekonomimiz rayında, yine biz yapısal reformlarımızla devam edeceğiz, herhangi bir sıkıntı söz konusu değil."

Yabancı yatırımcılar ve derecelendirme kuruluşlarıyla görüşmeleri sürdüreceklerini anlatan Elvan, "Merkez Bankamız iletişimle ilgili yeni bir program başlatıyor, özellikle yabancı yatırımcılara yönelik gerçek resmi ortaya koyacak bir toplantılar silsilesini başlatıyor, iletişim kanallarını bütünüyle kullanacak." değerlendirmesinde bulundu.

Elvan, kamudaki görevden uzaklaştırmalara da değinerek, "Bürokraside, ekonomi yönetiminde özellikle FETÖ'nün birtakım uzantıları söz konusu, bunların temizlenmesi sağlanacak, çok daha rahat ve dinamik bir yapıya kavuşturacağız. Belki bürokratik aşamada geçmişte bazı engeller söz konusu oluyordu, bunlardan kurtulmuş olacağız. Çok daha rasyonel, çok daha hızlı, dinamik bir yapıda kurumlarımızı çalıştırma imkanına kavuşacağız." ifadelerini kullandı.

Yapısal reformlara devam edileceğini vurgulayan Elvan, 3 Ağustos'ta yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik bir toplantı gerçekleştireceklerini söyledi. Elvan, yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında yapılması gereken ilave düzenlemeleri gerçekleştireceklerine dikkati çekti.

"Rusya ile ilişkiler hızla iyileşecek"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Rusya ile ilişkilerin hızla iyileşmesini öngördüklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu…

"Özellikle turizm sezonu kapanmadan Rusya'dan gerçekten yüksek miktarda da turist bekliyoruz. İnşallah bu belirlemiş olduğumuz hedefe yakın bir hedefi gerçekleştiririz. Rusya ile ilişkilerimiz önemli, sadece turizm açısından değil, ticaretimiz açısından da son derece önemli, ihracatımıza da olumlu bir katkısı olacaktır. Altı aylık ihracat performansına baktığımızda aslında reel olarak ihracatta bir artış olduğunu görüyoruz ama emtia fiyatlarının düşük olması nedeniyle yüzde 4-4,5'luk bir ihracatta düşüş olduğunu görüyoruz. Rusya ile ilişkilerin güçlendirilmesiyle beraber ihracatımıza da bunun olumlu bir yansıması olacak ve ihracatta daha iyi bir noktaya geleceğiz."

(HABERLER)


Etiketler: | | |