Görüş Bildir

Nokta harekatı!

Lice, Hani ve Kocaköy ilçelerine bağlı 8 kırsal mahalledeki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Lice ve Hani'ye bağlı 13 kırsal mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Diyarbakır'ın Lice, Hani ve Kocaköy ilçelerine bağlı 8 kırsal mahalledeki sokağa çıkma yasağı son buldu.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen PKK'lılar ve iş birlikçilerinin etkisiz hale getirilmesi, sığınak, barınak, depo alanları ve uçaksavar mevzilerinin tahrip edilmesi ve malzemelerin ele geçirilmesi amacıyla operasyon gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla İl İdaresi Kanunu'nca sivillerin zarar görmemesi için Lice'nin Güçlü ve Gömeç, Hani ilçesinin Kırım, Gökçe, Yavan ve Soylu ile Kocaköy'ün Yazıköy ve Şaklat mahallelerinde 13 Kasım saat 05.00'ten itibaren uygulanan sokağa çıkma yasağı, 14 Kasım 2016 günü saat 05.00'ten itibaren kaldırıldı.

- 13 kırsal mahallede sokağa çıkma yasağı

Öte yandan, PKK'ya yönelik gerçekleştirilecek operasyon dolayısıyla Lice'nin Birlik, Şenlik, Abalı, Ergin, Tuzlaköy, Çeper, Duru ve Daralan ile Hani ilçesine bağlı Topçular, Yukarı Turalı, Kalaba, Seren ve Uzunlar mahallelerinde 14 Kasım 2016 günü saat 05.00'ten geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Hava destekli operasyonda 1 PKK'lı öldürüldü

Öte yandan, Valilik, İl Jandarma Komutanlığı tarafından kent genelindeki terörist faaliyetlerinin tespiti, yakalanması, etkisiz hale getirilmesi, silah, mühimmat ve el yapımı patlayıcı maddelerin ele geçirilmesi, patlayıcı yüklü araç ile saldırı türünde eylemlerin önlenmesi maksadıyla yapılan çalışmalara ve operasyonların devam edildiği belirtildi. Bu kapsamda Lice ilçesinde oper8asyon gerçekleştirildiği belirtilen Valilik açıklamasında şöyle denildi:

"12 Kasım 2016 tarihinde bölücü terör örgütü mensuplarınca yağmalanan özel bir firmaya ait araç ile söz konusu aracın 150 metre yakınında bölücü terör örgütü mensuplarının bulunduğu yönünde elde edilen istihbari bilgiye istinaden, Lice ilçesi Bağlan köyü Mezarlık Tepe kırsal alanında taarruz Helikopter kolu destekli olarak operasyonel faaliyete başlanılmıştır. İcra edilen operasyon kapsamında yapılan temas araması neticesinde; 1 erkek bölücü terör örgütü mensubu silah ve teçhizatı ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiş, 1 adet Bixi Makinalı tüfeği, 1 adet Kaleşnikov piyade tüfeği, 1 adet roketatar, 1 adet tabanca susturucusu, 100 adet Bixi mühimmatı, 20 adet M-16 piyade tüfeği mühimmatı ile 2 ayrı noktada sığınak ve çok sayıda örgütsel doküman ve yaşam malzemeleri ele geçirilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla operasyon ile ilgili olarak adli işlemlere devam edilmektedir."
Etiketler: | | |