Görüş Bildir

Sağlıklı nesil ödülleri!

Sağlıklı nesil ödülleri!

Diyarbakır'da "9. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri törenle verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Yeşilay iş birliğiyle düzenlenen "9. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" yarışmasında Diyarbakır'da dereceye giren öğrencilere ödülleri düzenlenen törenle verildi.

DSİ Konferans Salonunda düzenlenen ödül töreninde bağımlılıkla mücadeleye yönelik dikkat çekme yönünde hazırlanan ve öne çıkan şiirler ve metinler okundu, kısa filmler ve klipler izlenime sunuldu.

Törende konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ilk, orta ve lise düzeyinde dereceye girerek Diyarbakır'ı gururlandıran öğrencilere, öğretmenlere ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etti.

BİREYDEN BAŞLANILMALI

Bireyden başlayarak toplumsal bir sorun haline dönüşen ve dünya genelinde büyük mesele haline gelen bağımlılıkla ilgili Yeşilay'ın dünya çapında örnek, sorumlu ve başarılı çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ifade eden Güzeloğlu, "Bağımlılık, bir tarafı karanlık olan, yaşam enerjisini tüketen, sevgiyi, saygıyı, insana ait bütün değerleri bitiren bir alandır. Bugün bilinen türlerinden sosyal medyaya, teknoloji bağımlılığına kadar yaşı kaç olursa olsun insanı, sosyal hayatın bütün zenginliklerini tüketen, kısır ve yok eden bir çemberin içine taşıyan bir yanlışlık" diye konuştu.

TEKNOLOJİNİN FAYDALARI

"Teknolojinin bize sunduklarından faydalanacağız. Hayatımızı kolaylaştıran ve bu anlamda yaşamımıza değer katan bütün gelişmelerine ortak olacağız ama ona bağımlı olmayacağız" diyen Güzeloğlu, şunları aktardı:

"İrademizi yok eden hiçbir şeye, bizi biz olmaktan uzaklaştırıp tüketen bir bağımlılığın konusu olmayacağız. Bunu sadece birey vicdanında bir sorumluluk olarak değil, topluma ışık tutan ve varsa karanlıktakilere ışık tutan ve aydınlıkla buluşturan bir sorumlulukla gerçekleştirmemiz lazım. Bu yarışmalar ve çalışmalar bunu amaçlıyor. Bağımlılık bugün ülkeleri yok edecek, terör tehditiyle eş anılacak bir risk ve güvenlik sorunudur. Bir ülkeninin en önemli zenginliği gençleri ve iyi yetişmiş nesilleriyse bağımlılık da tam olarak bunu hedef alan bir tehdittir."

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

Bağımlılıkla mücadele kapsamında çalışmalarının devam ettiğini belirten Güzeloğlu, özellikle bağımlılıkla mücadelede olduğu gibi tedavi alanında da Diyarbakır'ın merkez olmasına dönük önemli çalışmalar yaptıklarını ve bu yıl içerisinde AMATEM ve ÇAMATEM olmak üzere 50 yataklı mücadele ve tedavi merkezinin hizmete gireceğini bildirdi.

Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Muhammed AY da, Yeşilay'ın önemine ve çalışmalarına yönelik bir konuşma yaptı.

Güzeloğlu, edebi eserler ve görsel eserler alanlarında dereceye giren öğrencilere madalyalarını ve hediyelerini verdi.
Etiketler: | |