Görüş Bildir

Satranç kültürleri birleştirdi

Satranç kültürleri birleştirdi

Avrupa?dan gelen 25 genç Siirt?te toplandı. Satrançla bir araya gelen gençler, daha sonra Siirt?in tarihi ve kültürel alanlarını gezdi.

Siirt’te Cedid Derneği tarafından Avrupa Birliği Erasmus + Programı kapsamında hazırlanan ‘hoşgörü satrançta buluşuyor-we meet in chess for tolerance’ adlı proje kapsamında Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen gençler, Siirt’te satranç oynayıp tarihi yerleri gezdi.

İtalya, Hırvatistan, İspanya, Romanya ve Türkiye'den olmak üzere 25 katılımcı Siirt’e geldi. Siirt’te akranlarıyla buluşan Avrupalı gençler, daha sonra kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

SATRANÇ KÜLTÜRÜ

Avrupalı gençlerin kente geldiğini belirte Siirt Cedid Derneği Başkanı ve Satranç Federasyonu Siirt İl Temsilcisi Serdar Özyeşil, proje kapsamında Siirtli gençler ile Avrupalı gençlerin bir araya geldiğini söyledi. Hoşgörü ve anlayışın değişime katkı sunmasını beklediklerini kaydeden Özyeşil, gençlerin aralarında satranç oynayarak kültür etkileşiminde bulunduğunu ifade etti. Hoşgörü satrançta buluşuyor projesiyle burada bulunmaktan çok mutlu olduğunu belirten Hırvat Iva Cavar, satranç öğrendiğini ve farklı kültürlerdeki insanlarla tanışmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Cavar, “Bu süreçte Siirt’te çok farklı yerleri gezdik. Bu durumdan, insanlarla bir arada olmaktan, farklı kültürleri tanımaktan dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum. Hırvatistan’dan İstanbul’a geliyorlar. İstanbul’u biliyorlar ama mutlaka Siirt’i de görmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu. 
Etiketler: | | |