Görüş Bildir

Suriyeli Fatma'nın "yüzü" gülecek

Suriyeli Fatma'nın

Esed rejimine bağlı birliklerin varil bombalı saldırısında yüzü yanan, bir elinin parmaklarını kaybeden Suriyeli Fatma Husen El Ali, hayırseverlerin destekleriyle sağlığına kavuşuyor.

Suriye'de Esed rejimine bağŸlı birliklerin varil bombalı saldırısında yüzü yanan, bir elinin parmaklarını kaybeden 4 yaşındaki Fatma Husen El Ali, geçirdiği ameliyatlar sonucunda yeni yüzüne kavuşuyor.

Ülkesinde varil bombalı saldırıda yaralandıktan sonra yaklaşık 1,5 yıl önce Hatay'ın Reyhanlı ilçesine getirilen Fatma'nın, Gezgin Gurmeyiz ve Türk Hava Gönüllüleri üyeleri aracılığıyla götürüldüğü İstanbul'daki tedavisi sürüyor.

Gezgin Gurmeyiz Editörü Turgut Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu Ajansı'nın yaptığı haberi gördükten sonra yardımına koştukları Fatma'nın eski günlerine kavuşması için İstanbul'a getirildiğini hatırlattı.

Fatma'yı ve ailesini kardeş gibi gördüklerini anlatan Tunç, "Gönüllü arkadaşlarımız ve sağlık çalışanları bize bu konuda çok yardımcı oldular. Fatma, geçtiğimiz aylarda İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Plastik Cerrah Doç. Dr. Özay Özkaya ve ekibi tarafından 2 kez ameliyat edildi." bilgisini aktardı.

Tunç, Fatma'nın üçüncü ameliyat için tekrar İstanbul'a getirildiğini belirterek, "Geçirdiği 2 ameliyatın ardından karın derisi altına yerleştirilen doku genişletici baloncuklaryüz ameliyatında kullanıldı. Kızımızın durumu şu an çok iyiye gidiyor. 15 günlük zaman zarfı içinde taburcu olması planlanıyor." diye konuştu.

"Başarılı ameliyatlar geçirdi"

Şu an her şeyin yolunda gittiğini söyleyen Tunç, şöyle devam etti:

"Minik yavrumuz sağlık yönünden başarılı ameliyatlar geçirdi. Doktorları Fatma'nın birkaç ameliyat daha geçireceğini belirttiler. Fatma'nın kontrolleri 6 ay daha devam edecek ve biz ailenin her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz. Fatma'nın savaştan kaçarak Türkiye'ye geldiği haliyle şimdiki arasında çok fark var. İnşallah tıpkı eski günlerindeki gibi yüzü gülecektir. Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyoruz."

Suriye'de Esed rejiminin varil bombalı saldırısına maruz kalan ve yüzünün tamamı yanan Fatma Husen El Ali'nin durumunun geçen yıl Anadolu Ajansı tarafından haberleştirilmesi üzerine Gezgin Gurmeyiz üyeleri ve Türk Hava Gönüllüleri, küçük çocuğun tedavisinin yapılması için çalışma başlatmıştı.
Etiketler: | | |