Görüş Bildir

Üçgen temizlendi!

Üçgen temizlendi!

Lice ve Hazro ilçelerinde, PKK'lıLARA Yönelik başlatılan "Bayrak-21 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Eser" operasyonu sona erdi.

Diyarbakır'ın Lice ve Hazro ilçelerinde, PKK'lı teröristlere yönelik başlatılan "Bayrak-21 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Eser" operasyonu tamamlandı.

Valilikten yapılan açıklamada, Lice ve Hazro'nun kırsal ve ormanlık alanlarında, aralarında örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen örgüt mensuplarını etkisiz hale getirmek, örgüt mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek, terör örgütü PKK'nın finans kaynağı olan uyuşturucu ekim alanlarını imha etmek ve imal edilen uyuşturucu ile uyuşturucu imalatında kullandıkları araç ve gereçleri ele geçirmek amacıyla 23 Eylül'de başlatılan, "Bayrak-21 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Eser" operasyonunun başarıyla tamamlandığı bildirildi.

"Operasyonda bir terörist silah ve teçhizatıyla ölü ele geçirildi, 5 örgüt şüphelisi ile çeşitli suçlardan haklarında yakalama kararı bulunan 2 kişi yakalandı. "ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

OPERASYON TAMAMLANDI

"Yapılan aramalarda, M-16 piyade tüfeği, beş M-16 piyade tüfeği şarjörü, tabanca, roketatar, 4 roketatar sevk fişeği, roketatar mühimmatı, 3 kalaşnikof piyade tüfeği, 12 kalaşnikof piyade tüfeğine ait şarjör, 481 kalaşnikof piyade tüfeğine ait fişek, 5 el bombası, 3 ruhsatsız av tüfeği, 2 el telsizi, sabit merkez telsizi, 2 şemsiye, dürbün, hücum yeleği, 2 sırt çantası ile çok sayıda örgütsel doküman ve yaşam malzemesi ele geçirildi. Öte yandan, örgüt mensupları tarafından 19 Eylül'de Lice'nin Yalaza köyü bölgesinde yağmalanma olayını takiben Dolunay köyüne getirilen ve bombalı saldırıda kullanılacağı değerlendirilen DEDAŞ'a ait araç bulundu."

Açıklamada, operasyon kapsamında uyuşturucu ile mücadele kapsamında da çalışmalar yürütüldüğü belirtilerek, "1 milyon 421 bin kök kenevir, 5 ton 65 kilogram esrar, kenevir ekimi ile uyuşturucu madde imalatında kullanılan çok sayıda suç eşyası ele geçirildi." denildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda operasyonla ilgili adli işlemlere devam edildiği ifade edilen açıklamada, vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması, bölücü terör örgütünün finans kaynaklarının yok edilmesi maksadıyla narko terörizmle mücadeleye yönelik çalışmaların artan bir azim ve kararlılıkla sürdürüldüğü kaydedildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Öte yandan, Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçelerinde, PKK'ya yönelik operasyon dolayısıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağı bazı alanlarda kaldırıldı. Valilikten yapılan açıklamada, Lice ve Hani'deki dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen örgüt mensuplarını ve işbirlikçilerini etkisiz hale getirmek, bölgede örgüt mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını ve uçaksavar mevzilerini tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek amacıyla operasyon düzenlendiği hatırlatıldı.

Operasyon düzenlenen bölgelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereği 23 Eylül Cuma günü 05.00'ten itibaren bazı alanlarda uygulanan sokağa çıkma yasağının bugün 06.00'dan itibaren kaldırıldığı kaydedilen açıklamada, vatandaşlara can ve mal güvenliklerinin sağlanması amacıyla uygulanan yasağa uydukları için teşekkür edildi.

BİNGÖL YOLUNDA PATLAYICI

Öte yandan,  Diyarbakır- Bingöl karayolunun Diyarbakır'ın Kocaköy İlçesi yakınlarında, PKK'lı teröristler tarafından tuzaklanan patlayıcı, jandarma ekipleri tarafından fark edildi. Ekipler, çevre güvenliğini aldıktan sonra, 120 kilo amonyum nitrat ile güçlendirilmiş el yapımı patlayıcıyı kontrollü bir şekilde imha etti.
Etiketler: | | | |