Görüş Bildir

Van Cezaevi Güneş Enerjisiyle Isınacak

Van Cezaevi Güneş Enerjisiyle Isınacak

Van Cezaevi'nin güneş kollektörlerini kuran Ezinç'in Genel Müdürü Mahmut Ezinç, "Van Cezaevi artık suyunu güneş enerjisi ile ısıtacak. Firmamız tarafından kurulan toplam 400 adet güneş kollektörü sayesinde kuruma yıllık 62 bin metreküp doğalgaz, 70 bin liralık da elektrik tasarrufu sağlanacak. Güneş kollektörleri sayesinde doğaya 145 ton karbondioksit salımı da engellenmiş olacak" dedi.

İklim koşulları Türkiye'den çok daha sert olan ve yıllık güneşlenme süreleri çok az olan Avrupa'nın Kuzey ülkelerinde güneş enerjisi kurulu gücü Türkiye'nin yaklaşık 300 kat üstünde bulunduğuna dikkat çeken Mahmut Ezinç, Türkiye'de de yıllardır Akdeniz ve Ege bölgelerinde yoğun olarak kullanılan güneş enerjisi bilinçlenme arttıkça tüm bölgelere yayıldığını vurguladı ve ekledi:
GÜNEŞ ENERJİSİYLE ISINACAK
"Sistem, cezaevinde mahkumların toplam sıcak su ihtiyacını yaz döneminde ilave herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç olmadan karşılamak, kış aylarında ise ön ısıtmasını yapmak amacı ile kuruldu. 912 metrekare alana kurulan 400 adet güneş kollektörü ile sistemin toplam kurulu gücü 640 kilovat ısıl gücünde olacak. Kullanım sıcak suyu için gerekli ısı ihtiyacının yüzde 60'ı bu sistemden karşılanacak. Van'da yıllık metrekare alan başına 1640 kWh ışınım gelmektedir. Bu doğrultuda kurmuş olduğumuz güneş enerji sisteminden yıllık 767 MWh ısı enerjisi üretilmesi hedeflenmektedir. Proje günde 50 metreküp sıcak su üretilmek üzere tasarlanmıştır. Yaz aylarında sistem verimliliği yüzde 80–90 civarında, kış aylarında ise yüzde 40-50 arasında değişiyor."

Ezinç, Türkiye'nin birçok bölgesinde hastaneler, cezaevleri, öğrenci yurtları, askeri birlik ve karakollar gibi pek çok kamu kurumuyla proje uygulamasının devam ettiğini sözlerine ekledi.
 
Etiketler: |