Görmez Diyarbakır'da

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bazı inceleme ve programlara katılmak üzere Diyarbakır’a geldi. Görmez, Söz muhabirinin hakkında şaibe iddialar olan Sur Müftüsü Hasan Yakut’la ilgili yürütülen müfetiş soruşmasına ilişkin soruları cevapsız bıraktı.

Görmez Diyarbakır'da

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, çeşitli etkinliklere katılmak üzere Diyarbakır'a geldi.

Görmez'in de bulunduğu tarifeli uçak, Diyarbakır'daki hava hareketliliği nedeniyle Şanlıurfa'daki GAP Havaalanı'na indi. Uçak, yakıt ikmalinin ardından yaklaşık 2 saat gecikmeli olarak Diyarbakır Havaalanı'na indi.

Görmez’i havaalanında Vali Yardımcısı Cemal Hüsnü Kansız, İl Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş ile ilçe müftüleri ve din adamları karşıladı. Her hangi bir açıklama yapmayan Görmez, İl Müftülüğü’ne geçti. Bölgedeki il ve ilçe müftüleriyle basına kapalı toplantı yapan Görmez’i karşılayanlar arasında, hakkındaki iddialar nedeniyle 21 STK’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na görevden alınmasını istediği Sur İlçe Müftüsü Hasan Yakut da yer aldı.

YAKUT’LA İLGİLİ İDDİALARA CEVAP VERMEDİ

Müftülükte kendisini karşılayan öğrencilerle bir süre sohbet eden Görmez, Müftü Yakut’la ilgili sorulara ise cevap vermedi.

Görmez’in bugün Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde bölgedeki üniversitelerin ilahiyat fakültesi dekanlarıyla ,öğleden sonra da bölgedeki din adamlarıyla toplantı yapacağı kaydedildi. Görmez’in Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bölgeye yönelik çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Bu arada Sur İlçe Müftüsü Hasan Yakut’un uygulamalarından ve hakkındaki iddialardan rahatsız olan İslami hassasiyete sahip STK’ların bu taleplerini Görmez’e de iletmeye çalışacağı kaydedildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz