35’inci maddeye tepki: Olağan hale getirildi

KESK Amed Şubeler Platformu, OHAL'den sonra kamu görevlilerin ihraç edilmesinin önünü açan geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi.

35’inci maddeye tepki: Olağan hale getirildi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) eklenen ve Olağanüstü Hal’in (OHAL) kaldırılmasından sonra da kamu personelinin kamu görevinden ihraç edilmesinin yolunu açan geçici 35’inci maddeye ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada "KHK'ler gidecek biz kalacağız" pankartı açıldı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır 1 Nolu Şubesi Eşbaşkanı Zülküf Güneş, iktidarın ülkeyi çoklu bir krize soktuğunu aktardı

OYLAMA KOMİSYONU

15 Temmuz'dan sonra KHK'lerle on binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiğini hatırlatan Güneş şunları aktardı: "İktidar tüm iç hukuk yollarını bu süreçte kapalı tuttu bunun üzerine emekçiler çözümü AİHM'de aramaya başladı bu hukuksuzluklar karşısında mahkûm olacağını anlayan iktidar yine KHK ile 2 yıl görev süresi olacak denilerek ancak 5'inci yılını dolduran OHAL Komisyonu’nu kurdu. Bu oyalama komisyonu hukuksuz bir şekilde anayasa ve yasalara aykırı olarak işlemlerine hala devam etmektedir."

35’İNCİ MADDEYE TEPKİ

"Ekonomik kriz toplumun bütün hücrelerinde hissedilirken, iktidar OHAL'i fiilen devam ettirme uygulamalarından biri olan 375 sayılı KHK'ye eklenen geçici 35’inci maddeyi olağan hale getirip, bu maddeye dayanılarak uydurma sebeplerle KESK üyeleri ihraç edilmiştir" diyen Güneş iktidarın kurumlara torpille atadıklarının aynı uygulamaları devam ettirdiğini belirtti.

‘35’İNCİ MADDE KALDIRILSIN’

İktidarın yanlış politikalarına son vermesi gerektiğini belirten Güneş, "İktidarı OHAL Komisyonu ve geçici 35. madde uygulamalarına son vererek, hukuksuzca ihraç edilen arkadaşlarımızı derhal göreve iade etmeye ve ülkedeki bütün antidemokratik uygulamalara son vermeye çağırıyoruz" dedi.

Kaynak: Diyarbakır Söz