Adliyede gerginlik

Diyarbakır Adliyesinde Cumhuriyet Başsavcısı ile avukatlar tartıştı, ardede çıktı. Avukatlar adliye binası içinde alkış ve ıslık çalarak protesto eyleminde bulundu.

Adliyede gerginlik

DİYARBAKIR-Diyarbakır Adliyesinde Cumhuriyet Başsavcısı ile avukatlar tartıştı, ardede çıktı. Avukatlar adliye binası içinde alkış ve ıslık çalarak protesto eyleminde bulundu.

DHA'nın haberine göre, PKK’nın gizli şehir yapılanması KCK/TM operasyonlarında tutuklanan BDP’li belediye başkanları ile eski DTP’lilerin avukatları, duruşmanın yapılacağı salonun fiziki şartlarının düzenlenmesi için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmak istedi.

KCK SANIKLARININ AVUKATLARI

Diyarbakır barosuna kayıtlı 25 avukatın imzasını taşıyan dilekçe, baro yöneticisi Cihan Aydın tarafından öğle saatlerinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak’a verilmek istendi. Başsavcı Kavak da dilekçede imzası bulunan avukatları görmek istediğini söyleyerek makamına çağırdı.

DİLEKÇENİN TUTANAKLA ALINMASI

İddiaya göre, saat 15.00 sıralarında dilekçede imzası bulunan avukatlar hazırladıkları dilekçeyle birlikte Kavak’ın makam odasına çıktı. Sekreterin dilekçeyi Başsavcıya iletmesinin ardından avukatlara, dilekçenin tutanak karşılığında teslim alınacağı bildirildi.

BURASI BENİM MAKAM ODAM

Avukatlar bu duruma tepki gösterdiği sırada, makam odasından çıkan ve sekreter odasında bekleyen avukatların yanına gelen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, "Burası benim makam odam, burayı terk edin" dedi ve korumalarından avukatları çıkarmasını istedi. Bu sırada korumalar ile avukatlar arasında adliye binasının birinci katında bulunan Başsavcılık makam odasının bulunduğu koridorda, kısa süreli bir arbede yaşandı. Bazı avukatlar arbede sırasında, korumalar tarafından güvenlik kameralarının açısının değiştirildiğini iddia etti.

AVUKATLAR ALKIŞ VE ISLIK ÇALDI

Yaşanan arbedenin ardından, adliye binasının zemin katında Ağır Ceza Mahkemeleri’nin bulunduğu bölümde oluşturulan baro odasına giden avukatlar, burada diğer avukatlarla konuştuktan sonra, alkış ve ıslık çalarak adliye binası içinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı’nı protesto etti. Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, konuyla ilgili Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile Adalet Bakanlığı’na başvuracaklarını söyledi.

Kaynak: Diyarbakır Söz