Görüş Bildir

Bağlar'ın nüfusu arttı

Bağlar'ın nüfusu arttı

Bağlar ilçesinin nüfusu 396 bin 102'ye yükseldi.

Yılmaz BEKLEYEN

DİYARBAKIR-Diyarbakır nüfusunun dörtte birini oluşturan ve aynı zamanda Türkiye’deki 36 il’den daha fazla nüfusa sahip olan Bağlar’da 2019 yılında hem nüfus oranlarında hem evlilik oranlarında ciddi bir artış olması dikkat çekti. 2018 yılında 388 bin 387 olan nüfus sayısı 2019 yılında 8 bin artarak 396 bin 102 kişiye ulaştı.

BAĞLAR İLÇESİNDEKİ EVLİLİK ORANI

Bu nüfus, 199 bin 26 erkek ve 197 bin 76 kadından oluşurken, yüzde olarak ise  %50,25 erkek, %49,75 kadın olarak istatistiklere yansıdı. Yine Diyarbakır’da genç nüfusun en fazla olduğu ilçe Bağlar olurken,Bağlar genç  nüfus oranlarında Türkiye genelinde de ilk üç sırada yer alarak bir başka alanda önem kazandı. 127 bin nüfusa sahip olan Bağlar ilçesindeki Bağcılar mahallesi de Türkiye’de 10 il’den daha fazla nüfus olmasıyla dikkat çekti.

NÜFUSTA ARTTI EVLİLİKTE ARTTI

Bağlar’da artış gösteren bir başka oran ise evlenme oranlarında meydana geldi. Bağlar Belediyesi kayıtlarına göre 2019 yılında bin 300 çift resmi nikah işlemlerini tamamlayarak hayatını birleştirdi. 23’ü cezaevinde bulunan hükümlü ve tutuklu  ve 1’i de yabancı uyruklu olmak üzere bin 500 çift evlilik için belediyeye başvuruda bulunurken, bunlardan 200’ü çeşitli nedenlerle vazgeçti ve bin 300’ü evlilik işlemlerini tamamladı. 2020 yılının ilk iki ayı olan Ocak ve Şubat aylarında ise 235 çiftin evlilik işlemleri için belediyeye başvurarak evlendiği açıklandı.

BAĞLAR'IN TEMEL SORUNLARI       

Nüfusun artmasıyla  birlikte hizmet beklentisi ve vatandaşların taleplerinin de arttığını belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, bundan sonra vatandaşlara hak ettikleri hizmetleri kazandırmak amacıyla daha fazla gayret göstereceklerini söyledi.

“Göreve geldiğimiz günden beri hemşehrilerimizle iç içeyiz ve aramızda çok güçlü bir gönül bağı oluştu” diyen Başkan Beyoğlu,ilçede çözüm bekleyen çok fazla sorun olduğuna dikkat çekerek kararlı bir şekilde yola devam edeceklerini kaydetti. Beyoğlu,” Görev süremizin 11 ayında hemşehrilerimizle aramızda çok güzel bir gönül bağı oluştu. Bundan aldığımız güç ve yüksek motivasyonla  bundan sonra da  devletimizin ve hükümetimizin sağladığı imkanlar ile milletimize daha fazla  hizmet edeceğiz. Evet,Bağlar’da çok fazla sorun var,işimiz elbette kolay değil. Ancak biz çözüm üretmede ve Bağlar’ı hak ettiği değişime kavuşturma konusunda kararlıyız. Hemşehrilerimizin manevi desteği ve duaları ile , cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki hükümetimizin maddi ve manevi desteği ile hedeflediğimiz başarıyı elde edeceğiz” diye konuştu.
Etiketler: