Görüş Bildir

"Bu inanılmaz bir başarı"

AB tarafından finanse edilen ve Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen "Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim" projesi kapsamında Diyarbakır'da yaptırılan 6 okulda yeni eğitim öğretim yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

AB desteği ile Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen 'Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I-II' projesi kapsamında Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde yaptırılan prefabrik eğitim yapıları, eğitim ve öğretime açıldı. Açılışa Vali Yardımcısı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Gabriel Munuera Vinals, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

90 MİLYON LİRA HARCANDI

Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Naci Helvacı  Valilik olarak Suriyeli öğrencilerin eğitimine büyük önem verdiklerini belirtti.

Helvacı, Diyarbakır'da bu yıl 461 bin öğrencinin eğitim gördüğünü, kentte öğrencilerin en iyi eğitimi görmeleri adına Valilik ve kurumların özel bir çaba sarf ettiklerini kaydetti. Politik sorunlar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca insanın Türkiye'de ağırlandığını hatırlatan Vali Yardımcısı Helvacı, "Bugün açılışında bulunduğumuz 90 milyon lira harcanarak yapılan projelerde AB ile çalışmaktan çok mutluyuz" dedi. Türkiye'nin mazlumlara sahip çıkan bir geleneği temsil ettiğini dile getiren Helvacı, "Bu dünyanın değişmez bir vicdanıyız. Suriyeli çocukların, çocuklarımız gibi eğitim imkanına kavuşması noktasında çaba sarfediyoruz." dedi.

OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 63

Milli Eğitim Bakanlığı, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman da Suriye'deki iç savaştan en çok çocukların etkilendiği söyledi.

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerden bir milyon 100 binini okul çağındaki çocukların oluşturduğunu, bu çocukların eğitim sistemine dahil edilmesi için Bakanlık olarak önemli çalışmalar yürüttüklerini anlatan Duman, şöyle konuştu:

"Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı 19 ilde Eğitim Alt Yapısını Güçlendirme ile Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim projeleri kapsamında 220 okul yapımı öngörülüyor. Bu sayede 5 bin 200 derslik ve 160 bine yakın öğrenci kapasitesi oluşturulacak. Türkiye'deki Suriyelilerin okullaşma oranı yüzde 63."

-"Neredeyse Brüksel'in nüfusuna eşit"

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals da Türkiye'nin sığınmacı Suriyelilere gösterdiği ev sahipliğini takdir ettiğini söyledi.

Vinals, Türkiye'nin Suriyeliler için büyük fedakarlık yaptığını vurgulayarak, şunları aktardı: "Türkiye’de kayıtlı sığınmacı 3,5 milyondan fazladır. Bunun yaklaşık bir milyonu okul çağındaki çocuklardan oluşuyor. Bu sayı da neredeyse Brüksel'in nüfusuna eşit. Milli Eğitim Bakanlığı en hızlı bir şekilde eğitim ihtiyaçlarını giderme yönünde çalışıyor. Bu takdire şayandır. 600 binden fazla Suriyeli çocuk Türkiye'de okula gidiyor. Bu inanılmaz bir başarı."

Halk oyunları ve öğrencilerin verdiği konserin ardından protokol, ilk ders zilini çaldı. Sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet eden protokol üyeleri, öğrencilerin yanına oturarak hatıra fotoğrafı çekti.
Etiketler: | |