Görüş Bildir

Çamçı’ya hapis

Çamçı’ya hapis

KHK'yle kapatılan Sarmaşık Derneği Başkanı Mehmet Şerif Çamçı’ya 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) 2016 yılında kapatılan Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürebilir Kalkınma Derneği Başkanı Mehmet Şerif Çamçı hakkında, Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında “örgüt üyesi olmak" iddiasıyla açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

ÖRGÜT ÜYELİĞİ DAVASI

Daha önce mahkemeye mütaalasını sunan iddia makamı, “DTK’nin örgütün hedefi olan sözde demokratik özerklik stratejisini hayata geçirmek amacıyla PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın talimatı doğrultusunda kurulduğunu ve yapılandırıldığını, 14 Temmuz 2011’de devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak amacıyla sözde demokratik özerklik ilan ettiği” yönünde değerlendirmelerde bulunmuştu. Mütalaada, arama yapılan DTK binasında el konulan dokümanlar içerisinde Çamçı'nın isminin bulunması ve gizli tanık beyanları gerekçeleriyle 15 yıla kadar hapsi talebinde bulunulmuştu.

6 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Davanın bugün görülen 12'nci duruşmasında kararını açıklayan mahkeme heyeti, Çamcı'ya 6 yıl 3 ay hapis cezasına hükmetti. Çamçı'nın avukatları, karara karşı itirazda bulunacak.
Etiketler: |