Görüş Bildir

Cuma namazı sonrası tepki

Cuma namazı sonrası tepki

Diyarbakır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) önde gelen liderlerinin de aralarında bulunduğu darbe karşıtı 12 Mısırlının idam cezası kararı protesto edildi.

Mısır'da geçtiğimiz günlerde cunta mahkemeleri tarafından İhvan liderlerine verilen hukuksuz idam kararları Diyarbakır'da telin edildi. Sisi'nin zulümlerine tepki göstermek amacıyla Diyarbakır tarihi Ulu Camii önünde Cuma Namazı'ndan sonra bir araya gelen İslami sivil toplum kuruluşları, yaptıkları kitlesel basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

İslami STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Mehmet Şimşek, darbeci cunta mahkemelerinin zulümlerinin sona erdirilmesi için Müslüman ülke yöneticilerinin tepki göstermesi gerektiğini söyledi.

CUMA NAMAZI SONRASI TEPKİ

Cunta yönetiminin yapmış olduğu darbe ve sonrasında yaşanan gelişmeleri hatırlatan Şimşek, "Mısır'da seçimle iş başına gelen ilk ve meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013 günü Sisi cuntasının alçak darbesiyle devrilmiş, yönetimi cunta ele geçirmişti. Bu zulme karşı çıkan yüzbinler Rabia ve Nahda meydanlarını doldurmuş, şiddet eylemine başvurmadan bütün dünyanın gözü önünden barışçıl tepki ve itirazlarını dile getirmişlerdir." dedi.

Şimşek, "Darbeci cunta Ağustos 2013'te bütün dünyanın gözleri önünde Mısır tarihinin en kanlı müdahalesi gerçekleştirmiş ve aynı gün binden fazla sivil insan katletmiştir. Devam eden günlerde de darbeci cunta sivil insanları katletmeye devam etmiştir. Esma Biltaci ve onun gibi pek çok sivil doğrudan nişan alınarak şehid edilmiştir. Meydanlarda toplananlardan on binlercesi göz altına alınmış ve darbeci cuntanın kontrolünde meşru olmayan mahkemeler tarafından tutuklanmışlardır. Bu mahkemelerde yargılanan ve İhvan Hareketinin üst düzey yetkililerinden büyük bir kısmı hakkında idam kararı verilmiş, bir kısmı ise müebbet hapse çarptırılmışlardır." ifadelerini kullandı.

YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMELİ

Son alınan idam kararlarına değinen Şimşek, "Rabia Meydanında darbeyi protesto ettikleri için haklarında idam kararı verilen 12 kişi hakkında Mısır Yargıtay'ı 14 Haziran günü idam kararlarını onadı ve infazlarına karar verdi. Aralarında şehit Esma'nın babası Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Muhammed Biltaci, eski Gençlik ve Spor Bakanı Usame Yasin, Prof. Dr. Abdulrahman Elbar ve Saffet Hicazi gibi isimlerin yer aldığı 12 kardeşimiz, yıllarca ellerinden alınan özgürlüklerinin yanında şimdi de canlarından olmanın kıyısındalar." şeklinde konuştu.

Barışçıl protesto yapan siviller aleyhine verilen haksız, hukuksuz ve vicdansız kararları kınadıklarını dile getiren Şimşek, "Despotik, zalim ve alçak darbecileri mazlum Mısır halkına karşı giriştikleri bu zulümleri sebebiyle lanetliyoruz. İdam kararları ve bu kararların infaz edilmesi Mısır'daki vahşetin tescilidir. Darbeci cuntanın zulmüne sessiz kalmayan, meydanları terk etmeyerek şehit olanlar bütün dünyaya zulmü teşhir etmişlerdir. Yargı önünde hesap vermesi gereken mazlum Mısır halkı olmayıp, darbeci cuntacılardır." diye belirtti.

"Sisi cuntası ve mahkemeleri emperyalistlerin desteği ile zulümlerine devam ediyorlar"

Cuntacıların, Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini idam cezaları ile teslim alamayacağının altını çizen Şimşek, "Milletin seçtiklerini darbeciler yargılayamaz. Siyasi kararlarla özgür düşünce ve sivil siyaset esir alınamaz. Baskı, dayatma, yargılama ve idam sehpaları haklı ve meşru direnişi durduramaz. İntikama veya toplumsal muhalefeti sindirmeye dönük olan bu siyasi idam kararları yok hükmündedir. Hiçbir meşruiyeti olmayan zalim Sisi cuntası ve mahkemeleri emperyalistlerin açık veya örtülü desteği ile zulümlerine devam etmektedirler." dedi.

Dünya liderlerine çağrıda bulunan Şimşek, "İslam coğrafyasında zalimlere karşı hak ve adaletten yana tavır alan iktidara çağrı yapıyoruz; Mısır yargısının aldığı bu haksız kararlara karşı, Mısır devleti ile siyasi-ekonomik ilişkileri düzeltmek adına sessiz kalmayın. Haksız ve Hukuksuz idam kararlarına karşı tepki verin." ifadelerini kullandı.

Şimşek, "Ayrıca, Mısır'ın halk tarafından seçilen ilk ve meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Sisi cuntası karşısındaki baş eğmeyen ilkeli duruşu hafızalarımıza kazındı. Mursi, 2 yıl önce tağutlar karşısındaki sebatkar tutumunu tüm dünyayı şahit kılarak Hakk'a yürüdü. Şehadetinin 2. yılında Muhammed Mursi'yi rahmetle anıyoruz." diye belirtti.