Görüş Bildir

DEDAŞ'TA NELER OLUYOR?

İl Müdürlüklerine yönelik "revizyon" startı veren AK Parti'nin yeni milletvekillerinin ilk icraatı, DEDAŞ oldu. Bölge ve İl Müdürlüklerinin değiştirilmesini isteyen Milletvekilleri, yerine atamasını uygun gördükleri bürokratların ise, yolsuzluklardan gözaltına alınan kişi olması, dikkat çekiyor.

DEDAŞ'TA NELER OLUYOR?

AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri, Daire Müdürlerine yönelik "adamcılık revizyonuna" erken başladı. Milletvekilleri, özellikle bir önceki dönemde Diyarbakır Milletvekli olarak görev yapan isimlerin göreve getirdiği müdürleri hedef alırken, ilk revizyonu da, DEDAŞ Diyarbakır Bölge ve İl Müdürlüklerinde gerçekleştirdi.

DEDAŞ'TA REVİZYON HAMLESİ

Özelleştirme kapsamına alınan Dicle Elektrik Dağıtımın (DEDAŞ) Bölge Müdürlüğü görevini yürüten Zafer Arıkan görevden alınarak yerine Cavit Orak getirildi. 2000 yılında TEDAŞ’a yapılan yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Cavit Orak'ın Bölge Müdürlüğü için, DEDAŞ Genel Müdürlüğüne yapılan teklif onay alırken, başarılı çalışmalarıyla bilinen DEDAŞ İl Müdürü Nihat Nurbaki’ de operasyon kapsamına alınarak, görevden alındı. Nurbaki, Genel Müdürlüğün bünyesine çekilirken yerine İl Müdür Yardımcısı Bülent Uğur Yaka getirildi. İl Müdür Yardımcısı ve Mali İşler müdürü Süleyman Alptopak'ın yerine de Abbas Aydın atandı.

DEĞİŞİKLİKLER ŞOK ETTİ

DEDAŞ'ta ani revizyona gidiş kurumda büyük yankı uyandırırken, görevden alınıp yerine atanan kişilerin DEDAŞ'ta daha önce Polis ve Genel Müdürlükce yürütülen soruşturmalara konu olan kişilerden oluşması, tepkiyle karşılanırken, Arıkan ve Nurbaki'nin AK Parti Milletvekilleri tarafından değiştirilen ilk bürokratlar olması, "Eski-Yeni" Milletvekillerinin seçim öncesi yaşadıkları "siyasi çekişmeden" kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Öte yandan, DEDAŞ'ın yanısıra Milli Eğitim ve İl Sağlık Müdürlüğüne de atama yapılacağı bildirildi.

DİCLE’YE ENERJİ NAKİL HATTI

Nurbaki görevden alınacağından haberdar olmasına rağmen önceki gün Dicle ilçesinde incelemelerde bulundu. DEDAŞ'taki atamaları da doğrulayan Nurbaki, Dicle ilçe işletme şefliğine geçerek işletme şefi Uğur Gökdere’den çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra  muhtarlarla toplantı yaptı Muhtarlarını taleplerini ve yapılan hizmetlerle ilgili düşüncelerini dinleyen DEDAŞ İl Müdürü Nihat Nurbaki, yaşanan kesintilere çözüm ürettiklerini söyledi. Nurbaki,"Daha önce Ergani ve Dicle köylerinin de beslendiği 1/0 enerji nakil hattıyla beslenen  Dicle İlçesinde sürekli enerji kesintileri yaşanıyordu.Şimdi ise direk Ergani trafo merkezinden Dicle İlçesi’ne 105 adet galvanizli,10 adet ise beton direkle toplam 115 adet direk ve  477 MCM iletken ile Dicle’ye yeni enerji nakil hattı çekildi. Yaklaşık 1,5 milyon TL’ye mal olan bu hat Dicle ilçemizin enerji kesintileri önlenmiş olacak.Sağlıklı ,kesintisiz ve makul olan voltajla  Dicle halkı bu hizmetten faydalanacak " dedi.

‘İLÇELER BİZİMLE HİZMET GÖRDÜ’

Nurbaki,bugüne kadar Diyarbakır merkez  başta olmak üzere tüm ilçelere yeterli düzeyde  hizmet götürülmediğini belirterek, kendi dönemlerinde önemli mesafe katettiklerini söyledi.

Nurbaki, "Diyarbakır merkez başta olmak üzere  tüm ilçelere bugüne kadar görülmemiş hizmetler yaptık.Ancak yaptığımız  bu hizmetler yeterli değil.Diyarbakır daha fazlasına layık ve bundan sonra da daha iyi hizmeti vermek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.Kulp ilçesinde cumhuriyet tarihinden beri elektrik gitmeyen köyler vardı.Onları tespit ettik. 2010 yılı yatırım programına aldık. Bugüne kadar enerji gitmeyen köylere enerji verdik.Bazı ilçelerimizde şehir şebekesinin  havai hatlarını yeraltına alarak hem kente modern bir görüntü kazandırdık hem de vatandaşımız daha sağlıklı ve kesintisiz bir enerji alacak.Dicle ilçesini de 2012 yatırım kapsamına alarak buradaki şebekeyi de yeraltına almayı hedefliyoruz"diye konuştu.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi