Diyarbakır’da yapılacak 14 inanılmaz şey

Bayram tatili yaklaşıyor. Dokuz günü bulacak bayram tatili için planlar yapılmaya başlandı. Bayramını hem bayram tebriği hem de gezi ile birleştirecek keşif tutkunları için bir liste hazırladık. Diyarbakır’da yapılacak 14 inanılmaz şey yazımızı takip edin. Diyarbakır'ın en güzel yerleri burada...

Diyarbakır’da yapılacak 14 inanılmaz şey

Diyarbakır, Türkiye'nin güneydoğusundaki Mezopotamya şehridir. Bu hareketli eski kenti keşfetmekten, son derece iyi korunmuş şehir surlarını gezmeye veya Hevcel Bahçeleri'nin yemyeşil bahçelerinde dolaşmaya kadar, Diyarbakır'da yapılacak pek çok harika şey vardır. Diyarbakır’da yapılacak 14 inanılmaz şey bayram tatilini değerlendirmek  isteyenler için hazırlandı.

DİYARBAKIR’DA YAPILACAK 14 İNANILMAZ ŞEY

Şehir, Dicle Nehri üzerinde, Suriye ve Irak sınırlarından çok da uzak olmayan bir yerde bulunuyor ve genellikle Kuzey Irak'a giriş için bir atlama noktası olarak kullanılıyor. Eski şehir, antik Mezopotamya şehri Amida'ya uzanan 3 mil uzunluğunda iyi korunmuş savunma duvarlarıyla çevrilidir.

DİYARBAKIR’DA YAPILACAK EN İYİ 14 ŞEY

Diyarbakır'da yapılacaklar listesi bu tarihi şehrin en önemli turistik mekanlarını içermektedir. Roma kenti Amida'yı hatırlatan antik surlardan, etkileyici Ulu Cami'ye, On Gözlü Köprü'ye, çarşılara, restoranlara, kafelere ve daha fazlasına kadar.

diyarbakirda-yapilacak-14-inanilmaz-sey

Şehir Surlarına Tırmanış (Diyarbakır Kalesi)

Bu şahane şehir, oldukça iyi durumda olan 5 km’den  fazla antik Roma duvarıyla çevrilidir. Dört ana kapı vardır; Dağ, Urfa, Mardin ve Yeni, bunların sokak seviyesinden yukarıya doğru merdivenleri vardır.Diyarbakır şehir surlarını keşfetmek serbesttir ve herhangi bir güvenlik bariyeri olmamasına ve duvarın bazı bölümleri yıkılmaya yüz tutmuş olmasına rağmen tepelerinde yürüyebilirsiniz; bu nedenle riski size ait olmak üzere bunu yapın. 10 metrelik duvarların tarihi 4. yüzyıla kadar uzanıyor ve yedi yıllık bir restorasyon projesi 2007 yılında tamamlandı.
Sur ilçesinin ve Hevsel Bahçeleri'nin manzarası, tepede yürümek istemeseniz bile merdivenleri tırmanmaya değer. Surları yukarıdan veya yer seviyesinden keşfetmek, kesinlikle Diyarbakır'da yapılacak en iyi ücretsiz şeylerden biridir.

Hevsel Bahçeleri

UNESCO listesindeki Hevsel Bahçeleri,şehrin hemen güneyindeki surlar ile On Gözlü Köprü arasında, yemyeşil bahçeler ve tarım arazilerinden oluşan bir bölgedir. Bölge, Dicle Nehri boyunca 700 hektarın (1.730 dönüm) üzerinde bir alanı kaplamaktadır ve bahçelerin geçmişi M.Ö. 9. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bahçeler,Diyarbakır'a yiyecek ve su sağlamak amacıyla oluşturulmuş ve yüzyıllardır bu rolü yerine getirmiştir. Hevsel Bahçeleri'nde yetiştirilen en meşhur ürünlerden biri de karpuzun yanı sıra marketlerden satın alınabilen üzüm, kayısı ve sebzelerdir. Diyarbakır Kalesi'nin güney kısmında dolaşmak muhteşem manzaralar sunarken, Arkeoloji Müzesi'nden surların en güney kısmına giden yolu takip ederseniz, bahçelere bakan birçok seyir platformu bulunur. Ayrıca bahçelerin üzerinde çok sayıda kafe ve çay ocağı bulunmaktadır ve Hevsel Bahçeleri'nin panoramik manzarası eşliğinde yerel çayınızı yudumlamak kesinlikle Diyarbakır'da yapılacak en iyi şeylerden biridir.

On Gözlü Köprü

Dicle Köprüsü ve On Gözlü Köprü olarak da bilinen köprü,Dicle Nehri üzerinde uzanan taş bir köprüdür.On Gözlü Köprü denilen Dicle Köprüsü, on kesik kemer üzerinde inşa edilen bloklarla Dicle’nin iki yakasını birleştirir.Bu etkileyici yapı 1064-65 yılında Ubeyd adlı bir mimara yaptırılmıştır. Köprüye bakan nehir boyunca çay, kebap ve diğer yerel lezzetlerin servis edildiği çok sayıda kafe ve restoran bulunmaktadır. Köprüden geçmek, köprüye ve nehre bakan kafelerden birinde çay içmek, Diyarbakır'da yapılacak en güzel şeylerden biridir.

Diyarbakır Müzesi'ni ziyaret edin

Diyarbakır Müzesi, Sur İlçesi'nde kalenin hemen içinde, Amida Höyüğü'nün yanında yer almaktadır. En azından MÖ 6. binyıldan bu yana insan yerleşimine ev sahipliği yapan höyüğün etrafı açık park alanı ve surlarla çevrilidir. Bölge, Diyarbakır Müzesi, Atatürk Müzesi ve Arkeoloji Müzesi dahil olmak üzere birkaç farklı müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Mezopotamya'nın büyüleyici manzarasını keşfetmek için birkaç saat harcamaya değer.

Gazi Caddesi'ni dolaşın

Diyarbakır'a geldikten sonra yapılacak ilk şeylerden biri bu ana caddede gezmek olacaktır; Gazi Caddesi.Zeytin, badem şekeri,kebaptan şal ve çaya kadar her şeyin satıldığı ilginç mağazalar ve pazar tezgahlarıyla doludur.Gazi Caddesi boyunca Ulu Camii'den çatı kafelerine ve tabii ki her iki uçta uzanan surlara kadar pek çok ilginç bina var.

Ulu Camii

11. yüzyıldan kalma Ulu Camii, Anadolu'nun en eski camisidir ve 1091 yılında inşa edilmiştir. Bazı Müslüman alimler tarafından İslam'ın en kutsal beş mekanından biri olarak kabul edilen bu cami, Lübnan'daki Şam Ulu Camii'yi temel almaktadır.
Cami Gazi Caddesi'nin yaklaşık yarısında yer almaktadır. Çay satıcılarının bulunduğu hoş bir meydan bulunmaktadır ve ana kapı, ortasında büyük kemerli revakların ve çeşmenin bulunduğu geniş bir avluya açılmaktadır. Cami 5.000'e kadar ibadetçiyi barındırabilir ve bölgedeki en büyük camilerden biridir.

Hasan Paşa Hanı’nı (Kervansaray) keşfedin

Hasan Paşa Hanı'ndaki Kervansaray'da kafeler, çarşı ve İpek Yolu'ndan kalma odalarda kalabileceğiniz bir otel bulunuyor. Gazi Caddesi'nden taş kapıya girildiğinde Kervansaray güzel bir avluya açılıyor.
Kafeler ve restoranlar avluya bakan balkonlu oturma alanlarıyla iki kata yayılmıştır. Burası kesinlikle hediyelik eşya alışverişi için Diyarbakır'da ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri.

Cemil Paşa Konağı

Atatürk'ün bir zamanlar kaldığı Cemil Paşa Konağı, Diyarbakır'ın eski şehrinin dolambaçlı ara sokaklarında saklıdır. Bu güzel rezidans 1888 yılında inşa edilmiş olup geniş bir avluya ve şu anda Şehir Müzesi olarak hizmet veren iç binalara sahiptir.
İçeride kadın ve erkekler için ayrı bölümleri bulunan odaları keşfedebilir. Konağa giriş ücretsiz olup, avlusunda küçük bir havuz ve çeşmenin yanında bir de kafe bulunmaktadır. Şehrin yaz sıcağından kaçmak için birebir.

Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır'da Aziz George Kilisesi ve Süryani Ortodoks Aziz Meryem Kilisesi de dahil olmak üzere birkaç kilise bulunmaktadır. Bu ibadethane,şehrin keşfedilmeye değer arka sokaklarında gizlidir.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Küçük arkeoloji müzesi, bölgenin tarihini gösteren üç sergi odasına yayılmıştır. Burada antik Romalılardan Asurlulara, Bizanslılardan Osmanlılara kadar şehri ev olarak kabul eden birçok halk hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Diyarbakır Yakınlarında Yapılacak Şeyler

Zerzevan Kalesi Harabelerini Görün

Zerzevan Kalesi,Samachi Kalesi olarak da bilinir, eski bir Roma kalesinin ve Mithraen tapınağının bulunduğu yerdir. Diyarbakır'ın 40 km güneyinde, Mardin'e giden ana yol üzerinde bulunmaktadır.

Büyüleyici Mardin'i ziyaret edin

Kesinlikle muhteşem Mardin şehri, Mezopotamya ovalarına bakan büyük bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Uzun bir tarihi vardır ve uçurumun kenarına inşa edilmiş kumtaşı ve toprak boyasından oluşan Artuklu mimarisiyle ünlüdür. Mardin'de medreseleri keşfetmekten, ovaya bakan çatı teraslarında kahve içmekten, gümüş eşyalar, badem şekeri ve daha fazlasını bulmak için çarşılara göz atmaya kadar yapılacak pek çok harika şey var.

Dara Antik Kenti'ni görün

Burada kayaya oyulmuş antik konutları keşfedebilir, insan kemikleriyle dolu büyük bir nekropolü görebilir ve Zindan'daki antik saray hapishanesine girebilirsiniz.

diyarbakirda-yapilacak-14-inanilmaz-sey

Irak Erbil'e gidin

Sınıra bu kadar yakınsanız Kuzey Irak'ın Erbil kenti de görülmeye değer. Etkileyici Kale'den ilginç müzeler, camiler ve daha fazlasına kadar Erbil'de görülecek çok şey var.

Diyarbakır’da yapılacak 14 inanılmaz şey listemize dair daha fazla detay için yazılarımızı takip edin. 
 

Kaynak: Diyarbakır Söz