Görüş Bildir

Diyarbakır’ın En Lezzetli Yemekleri

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte sevdiklerimizle beraber keyifli sofralar kurmak için iftar ve sahur hazırlıklarına yavaş yavaş başlayacağız. Bu ayı coşku ve heyecanla karşılarken, bölgemizin güzel yemekleriyle sizlere fikir vermek amacıyla bizde çeşitli menüler paylaşacağız. Öncelikle Diyarbakır’ımızın eşsiz yemeklerini tanıtmak ile başlıyoruz.

 Diyarbakır’ın En Lezzetli Yemekleri

Diyarbakır, sıcak iklimi ve on bin yıla yakın tarihiyle lezzetli bir mirasa sahip. Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının kesiştiği noktada yer alan Diyarbakır'ın harmanlanmış kültürleri, Diyarbakır mutfağına da yansıyor. Diyarbakır’ın en lezzetli yemekleri demek aslında biraz haksızlık. Diyarbakı’ın bazı eşsiz lezzetlerini paylaşacağız sizinle. 

Diyarbakır Yemekleri

Diyarbakır'da mutfakta et yemekleri ve kebap çeşitleri hakim olup, koyun ve kuzu eti de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu lezzetli yemekleri daha da tatlandırmak için sumak ve kişniş gibi baharatlar ekşilik hissi vermek için kullanılır. Ancak Diyarbakır etten fazlasını sunuyor: Bu tarım bölgesinde çeşitli tahıllar ve baklagillerin yanı sıra nar, üzüm ve ceviz de üretiliyor. Kentin sofralarında kurutulmuş sebzeler de öne çıkıyor.

Şimdi bu köklü şehrin mutfağını biraz daha derinlemesine inceliyoruz. Masanızda beyaz örtünüz, önünüzde tabağınız ve çatalınız; meşhur Diyarbakır yemeklerini tatmanın ve tanımanın vakti geldi! Kahvaltının önemli bir öğün olduğu Diyarbakır'da ciğer başrolde, özellikle de kuzu ciğerinden yapılan kahvaltı kebapları...

diyarbakirin-en-lezzetli-yemekleri

Diyarbakır’ın En Lezzetli Yemekleri

 • MEFTUNE (kuzu eti ve sarımsaklı ve sumaklı sebze)
 • PIÇIK (bulgur köftesi)
 • NARDANAŞ (narlı köfte ve nohut)
 • DUVAKLI PİLAV (kıymalı ve bademli pilav)
 • PATLICAN DİZMESİ (patlıcan ve köfte) domates sosu)
 • KABURGA DOLMASI (ciğer, pirinç, baharat ve fındıkla doldurulmuş koyun kaburga)
 • ELMA DÜZMESİ (kremalı fırında elma dolması)
 • CARTLAK KEBABI (bir çeşit ciğer kebabı)
 • AYVALI KAVURMA (kavrulmuş ayva)
 • MUMBAR DOLMASI (koyun dolması)
 • BOSTANA SALATASI (ince kıyılmış maydanoz, semizotu ve yeşil biberin nar pekmezi ile karıştırıldığı salata).

Diyarbakır mutfağı, kendine has spesiyaliteleri olmakla birlikte, Güneydoğu'daki mutfağın pek çok ortak özelliğini de taşımaktadır. Geleneksel Diyarbakır yemeklerinin hepsini olmasa da çoğunu restoranlarda bulabilirsiniz. Tüm çeşitlerin tadına bakmak için, Diyarbakır'dan birkaç arkadaşınızla akşam yemeğine katılmanız gerekiyor. Ellerinde kalay kaplı bakır semaverler taşıyan sokak satıcıları, bölgenin yaz günlerinin vazgeçilmezi buz gibi içeceği MEYAN ŞERBETİ satıyor. Kolanın atası olan bu içecek bölgede çok seviliyor ve “ava suse” olarak da adlandırılıyor.

Diyarbakır’ın en lezzetli yemekleri sofralarınızda daim olsun. Hayırlı bir Ramazan ayı dileğimizle…
 

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Haber Merkezi