Drakula böceği tehdit ediyor!

Diyarbakır’da turunçgil uzun antenli böceği, gövdelerini kuluçka yeri olarak seçtiği ağaçlara zarar veriyor. Tarım İl Müdürlüğü ise böceğin tespit edildiği alanlarda gerekli önlemleri almadı.

Drakula böceği tehdit ediyor!

DİYARBAKIR(SÖZ)-Diyarbakır’da yapılan ağaç ithalatlarıyla kentte yayılma alanı bulan turunçgil uzun antenli böceği, halk arasındaki adıyla "Drakula" böceği, ağaçlara zarar veriyor. Kentte birçok yere yayıldığı tespit edilen böcek, merkez Bağlar ilçesi Batıkent sitesinde birçok ağacın kurumasına neden oldu.

AĞAÇ GÖVDELERİNİ KEMİRİYORLAR

Yuvalandığı ağaç gövdelerini kemiren ve larvalarını bu oyuklara bırakarak onların gelişim süreci içinde ağaç gövdesiyle beslenmesi sonucu Batıkent'te birçok ağaç kurudu. Bu durumu fark eden yurttaşlar, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilerine haber verdi. Müdürlük, sitedeki 40 ağaçta turunçgil uzun antenli böceği tespit etti. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığının “imha edilmesi gereken zararlı tür listesinde olan ve bulaştığı ağaçların da imhası”nı öngören yönetmeliği bulunuyor. 

DRAKULA BÖCEĞİNE KARŞI ÖNLEMLER

Olay yerine gelip incelemelerde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, durumu tutanak altına aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, 2014'teki “Ani Meşe Ölümü ve Çam Çıralı Kanser Hastalığı İle Turunçgil Uzun Antenli Böceği ve Kestane Gal Arısı Mücadelesi Hakkında Yönetmelik” ile istilacı bir tür olan Drakula böceğine karşı alınması gereken tedbirlere atıfta bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tutanağında, bu böceğin imhasının Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Müdürlüğünce yürütüldüğü kaydedildi.

GEREKLİ ADIM ATILMADI

Drakula böceğinin önlem alınmadığı takdirde geniş alanlara yayılacağı ve ağaçlara ciddi zarar verebileceği uyarısı yapılan tutanakta, "Turunçgil uzun antenli böceğinin yaşam döngüsü nedeniyle popülasyona ve yayılışının baskı altına alabilecek etkili bir kimyasal mücadele bulunmamaktadır. Mücadelesinde tek etkili yol bulaşık alanlarda bulunan ağaçların tek tek tespit edilip imhası gerekmektedir" denildi. 

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkileri tutanak altına aldığı durum için "Bu amaçla isteniz yeşil alanında yapılmış olan incelemeler ve kontroller neticesinde yaklaşık 30-40 ağaçta bu zararlının bulaştığı ve bu bulaşmanın yayılmasını baskı altına almak ve önlemek için bulaştığı ağaçların imhası acilen gerekmektedir" ifadelerine yer verdi. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlınca konukçu olmayan yeni fidanların dikileceği belirtilen tutanağın tutulduğu 23 Mart'tın üzerinden bir buçuk ay geçmesine rağmen ne ağaçlar söküldü ne de çözüm için bir adım atıldı. 

Site sakinleri ise yaşanan sorunlara bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

Kaynak: Diyarbakır Söz