Görüş Bildir

"Dünyanın en etkili bilim insanları" listesinde

Stanford Üniversitesinden John Ioannidis tarafından yapılan çalışmada dünyanın en etkili bilim insanlarının oluştuğu listede Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden 2 akademisyen yer aldı.

Türkiye'de çalışmalarını yürüten 614 bilim insanının yer aldığı "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesinde, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Erol Kılıçkap ve Prof. Dr. İbrahim Kaya olduğu belirtildi.

EN ETKİLİ BİLİM İNSANI

ABD ve Hollanda'dan bilim insanlarının yer aldığı ekip tarafından, bilim insanlarının yayın ve atıf sayıları, h-indeksi, yazar sıralamaları, dergilerin çeyrek değerleri gibi farklı değişkenler kullanılıp bilimsel etki endeksi kullanılarak oluşturulan dünyanın en etkili bilim insanları listesi açıklandı.

Yaklaşık 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen ve dünyanın en etkili 159 bin 684 bilim insanının 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında listelendiği çalışma, Stanford Üniversitesinin koordinasyonunda yürütüldü ve "Plos Biology" isimli bilimsel dergide yayımlandı.