Görüş Bildir

Eğil Belediye Eşbaşkanına 15 yıla kadar hapis talebi

Eğil Belediye Eşbaşkanına 15 yıla kadar hapis talebi

Görevden alınan Eğil Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Ensarioğlu hakkında açılan davada “örgüt üyeliği” iddiasıyla, 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 30 Eylül 2020’de düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan ve görevden alınan Eğil Belediye Eşbaşkanı Gülistan Ensarioğlu hakkında, “örgüt üyeliği” gerekçesiyle açılan davanın 2’nci duruşması, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz Gülistan Ensarioğlu ile avukatları Feride Laçin ve Uğur Bingöl katıldı.

SAVCI HAPİS CEZASI İSTEDİ

Duruşmada mütalaasını sunan iddia makamı, DTK faaliyetleri yürüten Ensarioğlu’nun “örgüt üyesi olma” suçunu işlediğini iddia ederek, Ensarioğlu hakkında 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istedi.

SAVUNMA İÇİN SÜRE TALEBİ

Ensarioğlu’nun avukatları ise savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Duruşmaya verilen kısa bir aranın ardından mahkeme heyeti, Ensarioğlu hakkında daha önce verilen adli kontrol tedbirinin devamına, avukatların ek süre talebinin kabulüne karar vererek duruşmayı 28 Haziran’a erteledi.
Etiketler: |