Görüş Bildir

Güzeloğlu: Engelsiz bir yaşam şart!

Güzeloğlu: Engelsiz bir yaşam şart!

İl Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Dünya Engelliler Günü" nedeniyle, mesaj yayımladı. Güzeloğlu, "Engelli vatandaşlarımıza, engelsiz bir yaşam sunmak için hepimize belli görevler düşmektedir. dedi.

M. Emin FİDAN

DİYARBAKIR-İl Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Dünya Engelliler Günü" nedeniyle, mesaj yayımladı. Güzeloğlu, "Engelli vatandaşlarımıza, engelsiz bir yaşam sunmak için hepimize belli görevler düşmektedir. dedi.

Güzeloğlu yazılı mesajında şu ifadelere yer verdi.

"Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekilmesi ve farkındalık oluşturulması için önemli bir gündür. Engelli vatandaşlarımıza, engelsiz bir yaşam sunmak için hepimize belli görevler düşmektedir. Engelli yurttaşlarımızın toplumsal yaşamda etkin bir şekilde yer alabilmesi, fırsat eşitliğinden yararlanması ve hiçbir ayrımcılığa uğramadan haklarının korunması en temel koşulların başında gelmektedir.

Her sağlıklı bireyin bir engelli adayı olduğu gerçeğiyle hareket ederek, toplumsal hayat içerisinde dikkat edeceğimiz bazı hususlar bulunmaktadır. Sosyal devlet anlayışıyla gerekli önlem ve kararların alınması, engelli vatandaşlarımızın hayatlarında büyük kolaylıklar oluşturacak ve kamusal alanda daha fazla var olmalarını sağlayacaktır.

TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN

Tüm zorluklara rağmen özellikle son yıllarda spordan eğitime, sanattan siyasete kadar, hemen her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin bu azimleri her türlü takdiri hak etmektedir. Yakın zamanda tüm Ülke olarak gururlandığımız Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılan Avrupa Ampute Futbol Şampiyonasında her oyuncusunun hayatı başarı öyküleriyle dolu Ampute Milli takımımızın İstanbul’da oynanan final maçında şampiyon olması, azmin, kararlılığın en güzel örneğidir. Bu durum göstermektedir ki   engellilik herhangi bir zorluk ve mücadele gerektiren bir durum söz konusu olduğunda pes etmek değil, onu aşmak için mücadele etmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, engelli vatandaşlarımızın '3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyorum. Yarınlarının, bugünden daha iyi olması diliyor, bir gün değil her gün yanlarında olduğumuzu belirterek sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyorum."