KİLİT TANIK YİNE ÇELİŞTİ

Temizöz ve Atağ'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılanmasına devam edilirken, kilit tanık Mehmet Nuri Binzet'in dünkü duruşmada verdiği ifadeleri reddederken çelişkili ifadeleri dikkat çekti. Mahkeme tutukluluğa devam dedi.

KİLİT TANIK YİNE ÇELİŞTİ

DİYARBAKIR- Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. Davanın kilit tanık Mehmet Nuri Binzet'in dünkü duruşmada verdiği ifadeleri reddederken çelişkili ifadeleri dikkat çekti. Mahkeme tutukluluğa devam dedi.

TEMEZÖZ'E ÖVGÜLER

Tanıklardan Mehmet Nuri Binzet'in dünkü duruşmada verdiği ifadeleri reddederken çelişkili ifadeleri dikkat çekti. Önceki duruşmada Kuştepe köyündeki faili meçhulleri anlatırken kendisini Hizbullahçı olarak tanıtan Binzet, bu sefer bir yapıdan haberinin olmadığını ileri sürdü. Tanık olduğu olayları anlatırken Albay Temizöz'e övgüler yağdıran Binzet, itirafçı ve korucular hakkında herhangi bir değerlendirmede bulunmadı.

KARINCA ÜZERİNDE İŞKENCE

Korucu başı Kamil Atağ'ın, taburda komutan odasında gördüğünü belirttiği Hogir olayına da değinen Binzet, "PKK'nın Cizre komutanı Hogir'in tank taburunda Kamil Atağ ile görüştüğünü bilmiyorum. Hogir'in PKK içinde nasıl bir canavar olduğunu halk biliyor. Yüzlerce bölge çocuğunu kandırarak dağa çıkardı.Örgütten kaçarak sığındığını biliyorum, ama görmedim." dedi. Binzet bir önceki ifadesinde Hogir'in korucular, Temizöz ve itirafçılarla birlikte Mustafa Aydın'ın karınca yuvası üzerinde işkence yapıldıktan sonra öldürüldüğünü anlatmıştı.

SAVCILIK İFADESİ SORULDU

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Albay Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ, Adem Yakin ve Kuktel Atağ katıldı. Davanın bugün devam eden 14. duruşmasında tanıklardan Mehmet Nuri Binzet'in ifadesine devam edildi. Öğleden sonraki duruşmada Binzet'in Diyarbakır'da savcıya verdiği ifadeler soruldu.

SAVCIYASUÇLAMA GETİRDİ

İskan Aslan'ın öldürülmesi olayı ile ilgili verdiği ifadeleri yüzüne okunan Binzet, "Kamil'i sevmiyorum ama doğruları söyleyince onu seviyormuşum gibi oluyor. Savcı beni figüran olarak kullandı." dedi. Binzet, bir önceki ifadesinde nezarethanede tuttuklarını belirttiği Emin Tanrıverdi'yi Kuker Atağ'ın bir odasında tuttuklarını dile getirdi. Binzet, "Savcı bana Cemal Temizöz'ün dışarıda kalması halinde zarar vereceğini, tutuklanması için gördüğüne dair ifade vermemi istedi. Bu nedenle Temizöz'ün Aydın'a doğru ateş ettiğini gördüğümü söylemiş olabilirim. Bana ifadelerin inandırıcı olmasını, Genelkurmay Başkanlığı ve Başbakanlığa göndereceğini söyledi ve kaydetti. Kayıtların sadece kendisinde kalacağını söyledi. Bu nedenle kamera kayıtlarındaki bazı olayları gördüm şeklinde anlatmış olabilirim. Kayıtların asla delil olmayacağını söyledi. Delil olarak kullanılması halinde inkar edeceğimi söyledim."

SAVCI 3 ALBAYI TEHLİKELİ BULDU

Tanık Binzet, savcının kendisinden Albay Cemal Temizöz, Recep Gençoğlu ve Erdal Sarızeybek hakkında bilgi istediğini ifade ederek, ''Savcı, bu isimlerin çok tehlikeli olduğunu bana anlattı. Ben Recep Gençoğlu'nun çok mütevazi olduğunu söyledim. Gençoğlu bir er gibi karakol komutanıydı. Kendisinden o yüzden hoşlanıyorum'' dedi. Mahkeme heyeti, tanığın ifade verme işlemine bir sonraki celse devam edileceğini belirterek, duruşmayı erteledi.

Kaynak: Diyarbakır Söz