Görüş Bildir

Kıpırtılar var önlemeliyiz!

Kıpırtılar var önlemeliyiz!

Karaloğlu; “Bayram dolayısıyla bir kıpırtı var ama kontrol edilebilir bir noktada. Hep beraber bu virüsü toplum olarak yeneceğiz, hassasiyet bekliyoruz" dedi. Diyarbakır'da İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği "Koronavirüs Denetimleri" genelgesi kapsamında kent genelinde pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşıma araçları, alışveriş alanları, lokantalar ve kafeteryalarda denetimler yapılıyor. Vali Münir Karaloğlu, merkez Yenişehir ilçesinde Ekinciler Caddesindeki denetimlere katılarak işletmelerde ve araçlarda sosyal mesafe kuralı, hijyen ve maske kullanımı zorunluluğuna uyulup uyulmadığını denetledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla Türkiye genelinde uygulanan en kapsamlı korona virüs denetimi Diyarbakır’da da gerçekleştirildi. İl Valisi Münir Karaloğlu, işletmeleri denetledikten sonra Diyarbakırlılara maske ve sosyal mesafe uyarısı yaptı. Vali Karaloğlu, bayramdan sonra vakalarda artış olduğuna işaret ederek, “Bayram dolayısıyla bir kıpırtı var ama kontrol edilebilir bir noktada” dedi.

ESNAF VE VATANDAŞLARI UYARDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yaptığı açıklamayla korona virüs salgınıyla ilgili olarak en kapsamlı denetimin bugün gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Bu kapsamda iş yerleri, pazarlar, marketler, toplu taşıma, lokantalar, alışveriş alanları, kafeteryalar, yollar, ticari taksiler ve tüm yaşam alanlarında denetimler gerçekleştirilme kararı alınmıştı. Yenişehir ilçesi Ekinciler Caddesine gelen Vali Karaloğlu ve beraberindekiler cadde üzerindeki işletmeleri denetledi. Denetimler sırasında Vali Karaloğlu, işletme sahipleri ve çalışanlarına tedbirlere uyum konusunda sorular sorup, uyarılar yaptı.

"MASKE, SOSYAL MESAFE VE HİJYEN UYARISI"

Vali Münir Karaloğlu, Türkiye’nin genelinde her ilde, her ilçede valilerin, kaymakamların başkanlığında, emniyet müdürleri, jandarma komutanları, ticaret ve esnaf odaları temsilcileriyle sahada vatandaşları uyarmak, farkındalığı artırma notasında çalışma yaptıklarını söyledi. Halka çağrıda bulunan Vali Karaloğlu, “Virüsü engelleme, hastalığı engelleme bizim elimizde. Toplumla yaşayan her fert, maske, mesafe, temizlik kuralına uyarsa biz hastalığı engelleyeceğiz. Bu kurallara uymadığımız sürece hastalık artmaya devam edecektir. Onun için bugün yaptığımız bu denetimle çarşıda aslında büyük çoğunlukta iş yerlerimizin kurallara uyduğunu görmüş olduk. Ama daha fazla dikkat etmemiz lazım. Kalabalık mekanlar, kafeler, düğün salonları, gibi yerlerde daha çok kapalı alanlarda çok fazla durmamaya, bulunmamaya vatandaşlarımıza çağrımız" dedi.

“HERŞEY SAĞLIK TEŞKİLATIMIZIN KONTROLÜNDE ŞU ANDA”

Vali Karaloğlu ayrıca kurban bayramının ardından vakalarda artış olduğunu ancak sağlık ekiplerinin her şeyi kontrol ettiğini kaydederek, “Sadece kolluğun, vali ile sağlık çalışanlarının çalışmasıyla yenemeyiz. Hep birlikte yenebiliriz. Bugün itibariyle vatandaşımızdan daha çok dikkat ve hassasiyet bekliyoruz. Sosyal mesafemizi koruyalım. Mezarlık ziyaretini illa mezara giderek yapmak zorunda değiliz. Bizim okuduğumuz rahmet ve Fatiha her yerde ölümüze rahmet olur. İlla mezarlığı ziyaret edip hastalığı birbirimize bulaştırmaya gerek yok. Bayram dolayısıyla bir kıpırtı var ama kontrol edilebilir bir noktada. Her şey sağlık teşkilatımızın kontrolünde şu anda” diye konuştu.

Polis ve zabıta ekiplerinin otosundan sık sık Kürtçe, Türkçe ve Zazaca korona virüs konusunda uyarı anonsları yapıldı.

JANDARMA DENETİMLERİ

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ise İçişleri Bakanlığınca "Sağlık için hepimiz için" sloganıyla Türkiye genelinde uygulanan Kovid-19 tedbirleri kapsamında Diyarbakır-Bingöl kara yolu üzerinde Sur ilçesindeki Mermer Jandarma Karakolu önündeki kontrol noktasında denetim yaptı.

Kontrollerde Kovid-19 tedbirleri kapsamında yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgeleri ile il Hıfzıssıhha Kurulunca alınan kararlara uyulup uyulmadığına bakıldı. Durdurulan araçlarda sürücü ve yolcuların sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımı zorunluluğuna uyup uymadığı kontrol edilirken, emniyet ve asayişin sağlanması için denetimler yapıldı.
Etiketler: