Görüş Bildir

Kur'an Kursları cıvıl, cıvıl oldu!

Kur'an Kursları cıvıl, cıvıl oldu!

Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen yaz Kur'an kurslarına Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde katılım yüksek. Bölgede binlerce çocuk, yaz tatilinde Kur'an-ı Kerim'i öğrenmek için camilere ve kurslara gidiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca başlatılan yaz Kur'an kurslarına Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ilgi büyük.

Diyarbakır'da bin 336 noktada açılan yaz Kur'an kurslarına yaklaşık 30 bin kişi katılıyor. Kayapınar ilçesindeki Cebeli Nur Camisi'nin imam hatibi Mahmut Beyaz, bu yıl kurslara katılımın yüksek olduğunu söyledi.

Kentte camiler, Kur'an kursları ve müftülüğün uygun gördüğü yerlerde dersler verildiğini söyleyen Beyaz, "Kurslara, hem ailelerin hem de çocukların ilgi göstermesi son derece sevindiricidir. Bu ayda herkesin Kur'an'a koşuyor olması bu ayı ve derslerimizi çok anlamlı hale getiriyor" dedi.

Kur'an kursuna gelen öğrencilerle geçmiş yıllarda sportif faaliyetlerde bulunduklarını anlatan Beyaz, bu yıl da piknik, futbol müsabakası ve yüzme gibi etkinlikler gerçekleştireceklerini kaydetti.

Kur'an öğrenmek için kursa gelen öğrencilerden Muhammet Süleyman Kılıç "O, Allah'ın kitabıdır ve bize gönderilmiştir. Tüm arkadaşlarıma kursa gelmelerini tavsiye ediyorum" diye konuştu.

- Batman

Batman'da 250 yerde açılan yaz Kur'an kurslarına 10 bin kişinin katılması bekleniyor.

İl Müftüsü Hasan Çağlar, iki ay sürecek kurslarda Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in hayatı, temel dini bilgiler ve güzel ahlak örnekleri konularında eğitimlerin verileceğini ifade etti.

Çağlar, "Çocuklarımızın okuduğu Kur'an-ı Kerim adeta arıların vızıltısını andırırken, camilerimizde de rengarenk görüntüler oluşuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kursların kent merkezlerinin yanı sıra ilçe ve köylerde de açıldığını kaydeden Çağlar, şöyle dedi:

"Çocuklarımız bu kurslarda bir yandan dinlerini, kitaplarını öğrenmeye çalışırken diğer yandan da son zamanlarda gençleri ve çocukları tehdit eden bazı zararlı şeylerden de kendilerini korumuş olurlar. Bilindiği gibi son yıllarda sokaklarda, caddelerde uyuşturucu, madde bağımlılığı gibi gençleri tehdit eden, hayatlarını zehirleyen çok zararlı şeyler söz konusudur. Kurslarımıza katılımın geçen seneye göre yüzde 70-80 artacağını düşünüyoruz. Bu sene öğretici sayısı da 100 kişi arttı ve 542’ye ulaştı."

Siirt

Siirt'te 629 cami ve 200 Kur'an kursunda 12 bin öğrenciye eğitim verilmeye başlandı.

İl Müftüsü Faruk Arvas, dokuz hafta sürecek eğitimlerde kayıtların sürdüğünü, her geçen yıl öğrenci sayısında ciddi artış olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Öğrenci sayımız 2012 yılında 8 bin civarındaydı. 2013 yılında 11 bin iken 2014 yılında 12 bin 250'ye yükselmişti. Bu yıl için halen kayıtlar devam ettiği için şu ana kadar 12 bin üzerinde kayıt var sonuçlar bir hafta sonra belli olacak. 13 binin üzerinde öğrenci bekliyoruz. Toplam 200 Kur'an kursunda kadrolu, geçici ve fahri 500 öğreticiyle eğitim verilirken, 629 camimizde 630 resmi personel ve en az lise mezunu olup şartları yeterli olan ve yeterlilik belgesi bulunan 150 geçici personelle ders veriliyor."

- Bingöl

Bingöl Müftüsü Mecit Can da kentte 302 yerde yaz Kur'an kursu açıldığını, kurslara katılım için yaş sınırının olmadığını kaydetti.

Ramazanın Kur'an ayı olduğunu ifade eden Can, "Bu kurslarımızda geçmiş yıllardaki rakamlara göre 40 bin çocuğumuzun buralardan geçtiğini görüyoruz. Bu yılda bu rakamın daha yukarılara çıkacağını tahmin ediyoruz. Geçen yıl birinci dönemde merkez ve bağlı köylerde kurslara katılan öğrencilerin sayısı 4 bin 500 idi. İkinci dönemde 3 bin 900 ve son dönemde de 3 bin 500 olmuştu. İl merkezimizde toplamda 12 bin öğrencimiz Kur'an kurslarına geldi" ifadesine yer verdi.

- Mardin

Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun da yaş sınırının bulunmadığını ancak 4-6 yaş grubuna özel sınıflar açtıklarını dile getirdi.

Kur'an kursları için il genelinde bine yakın cami ve ihtiyaç halinde ilkokulların da kullanıldığını aktaran Coşkun, "Mardin'de 60 bine yakın öğrencimiz var. Geçmiş yıllarda 30 bini aştık. Her yıl kademe kademe bütün kitleye ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

Coşkun, kurstaki manevi atmosferden yararlanan öğrenciler için aynı zamanda sosyal kültürel ve sportif faaliyetleri de gözardı etmediklerini sözlerine ekledi.

Kur'an kursu öğrencisi Kenan Anay, tatilini kursa katılarak geçirdiğini anlattı.

Kadir Bozkuş da Kur'an kursuna geldiği için mutlu olduğunu, namaz kılmayı da öğrendiğini söyledi.

8 yaşındaki Merve Yenigün ise Kur'an-ı Kerim'i öğrenmeye yeni başladığını ve zorlanmadığını sözlerine ekledi.

- Şırnak

Şırnak'ta da çocuklar, Hz. Ömer Camisi ile Geylani Camisinde açılan Kur'an kurslarında dini eğitim görmeye başladı.

Hz. Ömer Cami imamı Nurettin Tatar, kısıtlı imkanlara rağmen 52 kişiye ders verdiklerini anlattı.

Çocukların kötü alışkanlıklardan kurtulmasının tek yolununun "cami" olduğunu aktaran Tatar, şu ifadeleri kullandı:

"Velilerimiz çocuklarını getirip bize teslim etsinler. Biz onlara dinlerinin gereği olan Kur'anı Kerim'in yanında Peygamber Efendimizin hayatı, hadis, ahlak ve akaid derslerinde onları topluma yararlı birer birey olarak hep birlikte yetiştirelim.