Kürtlerin Yüreğinden İmanı sökemeyeceksiniz

Yüzbinlerce peygamber aşığı Diyarbakır'daki görkemli Kutlu Doğum etkinliğinde buluştu. Verilen mesaj net oldu; "Müslüman Kürt halkının yüreğinden imanı sökemeyeceksiniz?"

Kürtlerin Yüreğinden İmanı sökemeyeceksiniz

Yüzbinlerce peygamber aşığı Diyarbakır'daki görkemli Kutlu Doğum etkinliğinde buluştu. Verilen mesaj net oldu; "Müslüman Kürt halkının yüreğinden imanı sökemeyeceksiniz?"

TARİHİ BİR BULUŞMA SAĞLANDI

Peygamber Sevdalıları Platformu'nca düzenlenen Kutlu Doğum Haftasi etkinlikleri Bağlar İlçesi'nde bulunan Nevruz alanında yapıldı. Etkinliğe bölge illerinden de çok sayıda kişi katılırken, polis alanın etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı. Etkinliklere Mısır, Lübnan, Filistin, Moritanya, Irak, İran, Suriye ve Ürdün'den de davetlilerin katıldığı belirtildi. Etkinlik alanında kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler oluşturulurken, büyük bir platform kuruldu.

KÜRDİSTAN BAYRAĞI GERGİNLİĞİ

Yüzbinlerce kişinin akın ettiği etkinlikte ilk olarak Şam Emeviye Camisi müezzini Şeyh Münir tarafından Kuran-ı Kerim okundu. Etkinlikte sık sık ilahi okundu, marşlar söylendi. Kalabalık da sık sık tekbir getirerek ilahilere eşlik etti.

FARKLILIKLAR ÜSTÜNLÜK DEĞİL

Peygamber Sevdalıları Platformu Dönem Sözcüsü Yahya Oğraş, bölgesel sorunların çatışarak değil, sulh ile çözülmesi gerektiğini söyledi. Mezhep farklılıklarının düşmanlık nedeni olmaması gerektiğini belirten Yahya Oğraş, şunları söyledi: "Farklılıkların üstünlük taslamak için kullanılması kabul edilemez. Ümmetin her zaman olduğu gibi ittihat birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Ümmet bir olursa güçlüdür. Müslümanlar kardeştir. Farklılıklar üstünlük sebebi olmamalı, mezhep farklılıkları düşmanlıklar olmamalıdır. Hepimiz İslam ile şeref kazandık. Kürt ve Türk'e şeref veren aziz İslam’dır. Başımıza gelen musibetler İslam’dan uzaklaşmaktan kaynaklanıyor."

KÜRTLERİN YÜREĞİNDEN İMANI SİLEMEZSİNİZ.

Siyer Araştırmaları Vakfı Başkanı Mehmet Emin Yıldırım ise, geçen yıl yaptığı konuşmaya dikkat çekerek şunları söyledi: "Ümmetin yetimleriydiniz, gururu oldunuz. Dilinizi yok saydılar. Sırtınızı Allah’a dayadınız. İnsanlık peygamber sevdasını sizden öğrenecek. Yüreklerinizdeki feryat ne kadar büyük olursa olsun, bunu yapacaksınız. Bir yıl içinde Silopi, Şırnak, Cizre’de, Diyarı sahabede evleriniz yıkıldı, hanelerinize ateş düştü. Evleri yıkıldığı halde Kur’an’ı başında taşıyan bu Müslümana kim ne yapabilir. Tüm zalimler sesimizi duysun. Vallahi siz Müslüman Kürtlerin yüreğinden imanı silemezsiniz. Öldükçe biz dirileceğiz. Analar bir Yasin kurban verdi, 10 Yasin doğuracak. Eğer bir olmazsak birer birer yok olacağız. Kimse birliğimizi bozamaz. Kalkalım, oturalım İslam diyelim."

KATILANLAR NE DEDİ?

6-7 Ekim olaylarında katledilen Hasan Gökgöz'ün babası Mehmet Gökgöz de torunuyla etkinliğe katıldı. Gökgöz, "Oğlumu kaybettikten sonra ikinci kutlu doğum etkinliğine katıldık. Çok heyecanlıyım. Peygamberimizin aşığıyız, onun yolunda canımızı vermeye hazırız. Bu sevda için gece yatmadım. Oğlumun vazifesini de ben yapıyorum. Daha önce onunla geliyorduk ve bu atkı ikimizin boynundaydı" dedi.

Batman'dan gelen Nimetullah Kaya, "Beni buraya peygamber sevgisi getirdi. Bu çok büyük bir sevgidir. Bizim bu sevgiyi kalbimizden hiçbir zaman çıkarmamamız lazım. Bize bu coşkuyu yaşatan herkesten Allah razı olsun" derken, Mersin'den katılan Asime Gül "Peygamberin aşkı için buraya geldik. İnşallah her yıl buraya gelmek kısmet olur. Çok güzel bir manzara ile karşılaştık. Diyarbakır'a da bu manzara yakışır " şeklinde konuştu.

Peygamber Sevdalıları Platformu'nca, 'Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hz. Muhammed' temalı bu yıl organize edilen Kutlu Doğum etkinliği Bağlar ilçesindeki Nevruz parkında yapıldı. Yüzbinlerce kişinin akın ettiği etkinliğe, bölge illerinden de çok sayıda kişi katılırken, polis alanın etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı.

Newroz Parkı Miting alanında çalışmalar, sabahın erken saatlerine kadar sürerken günün ilk ışıklarıyla beraber halkın alana akın ettiği görüldü. Etkinliğin yapıldığı alanda, kayıp olan çocuklar için kayıp çadırı, 4 farklı bölgede sağlık çadırı ve çevrede bulunan sahipsiz eşyaların teslim edilmesi için ayrıca bir birimin oluşturulduğu gözlendi.

Açılan pankartlar dikkat çekti

6-7 Ekim 2014 tarihindeki saldırılarında katledilen Yasin Börü ile arkadaşlarının ve 9 Haziran 2015 tarihinde katledilen Aytaç Baran’ın resmedildiği ve üzerinde “Bizler şehitlerimizi unutmadık” yazılı büyük brandaların asıldığı Kutlu Doğum alanına Kürtçe, (Kurmanci /Zazaki), Türkçe ve Arapça ‘Kutlu Doğum Etkinliğine Hoş Geldiniz' yazılı afişler asıldığı dikkat çekti.

6-7 Ekim olaylarında ölen Yasin Börü

Sabahın erken saatlerinde itibaren alana akın edenlerin toplu olarak salavatlar getirmesi renkli görüntüler oluşturdu. 7 Ekim 2014’te Diyarbakır'da vahşice katledilen Yasin Börü'nün fotoğrafının üzerinde olduğu tişörtleri giyen çocuklar ile gençler ise alana tekbirler çekerek ve “Hepimiz Yasin Börü'yüz” sloganları atarak girdi. Platformda üzerinde “Vahdet ve Kardeşlik Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) mevlit etkinliğine hoş geldiniz” yazılı olan dev afiş ve brandanın asılmış olduğu görüldü.

İki bin kişi alanda görev yaptı

Alanda düzenin sağlanması için 2 bin kişinin görevlendirildiğini belirten yetkililer, her yıl olduğu gibi bu yılda etkinlik alanında kadın ve erkeklerin İslam'a uygun olacak şekilde farklı alanlarda duracaklarını ve farklı girişlerden alana girdiklerini ve izdihamın yaşanmaması için de her türlü önlemin alındığını bildirdi.

Miting alanında kadın ve erkeklerin birbirine karışmaması için araya uzun şeritler çekilirken platform tarafından görevlendirilmiş erkek ve bayan görevliler de izdihamın yaşanmaması için adeta etten duvar ördüler. Polis de erkeklere ayrı bayanlara ayrı arama noktaları oluşturdu.

Seyyar satıcılar ve kermes

Seyyar satıcıların sabahın erken saatlerinde alana kurdukları tezgâhlar; bayrak, flama, bandaj satıcıları ise alandaki renkli görüntüleri artırdı. Katılımcıların su ile yemek ihtiyacını karşılamak için alana taşınan su ve platform tarafından alanın değişik noktalarında erkeklere ve kadınlara ayrı ayrı kermesler açıldı. Daha önceki yıllarda alana giren ve çeşitli renkli görüntüler oluşturan seyyar satıcılar ise bu yıl alana alınmayarak alan dışında kendilerine yer tahsis edildi.

LED ekranlardan izletildi

Alanın tüm çevresine ve alan dışına taşan kitleye de sesin ulaşması için dev ses sitemleri vinçlerin yardımıyla kurulurken, platformu görme imkânına sahip olmayan katılımcılar için platformu izleyebilmesi için dev LED ekranlar kuruldu.  Basın mensupları daha rahat ve sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirmek için ve ülke dışında gelen misafir, kanaat önderleri ve STK temsilcileri için ise ayrıca bir alan ve protokol tahsis edildi.

Ayrıca alanda telefon bağlantılarında sıkıntı yaşanmaması için GSM operatörleri alan etrafında seyyar baz istasyonları yerleştirerek yaşanabilecek muhtemel bir sıkıntının önüne geçmeye çalıştılar.

6 ülkeden  200'ü aşkın misafir

Diyarbakır dışından gelen kimi ulema heyetleri için de platformun sağında bir tribün hazırlandığı ve misafirlerin burada ağırlandı belirtilirken etkinliğe 6 ülkeden toplamda 200'ü aşkın kişinin misafir olarak katıldığı belirtildi. 'Mısır'dan İhvan yetkilileri, Filistin'den Hamas yetkilileri, Irak'tan ve Afrika'dan Uganda, Sudan ve diğer ülkelerde bulunan İslami hareketin yetkilileri, Avrupa'dan ise birçok cemaatin yetkilileri etkinliğe iştirek etti.

Etkinliğin yapılmasına kısa bir süre kala şehirdeki sükûnet ve gruplar haline alana akın eden halkın görüntüleri dikkatlerden kaçmadı. Kutlu Doğum etkinliğine katılmak için birçok esnaf kısa süreliğine de olsa dükkânlarını kapatırken, cadde ve sokaklara sessiz bir hava hâkim olduğu görüldü.

"Ümmetin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var"

Peygamber Sevdalıları Platformu Dönem Sözcüsü Yahya Oğraş, etkinlikte yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Birlik ve beraberliğin önemine değinen Oğraş, "Ümmetin her zaman olduğu gibi ittihada, birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Müslümanlar kardeştir. Kavmi farklılıklarımız, birbirimizi dışlamamıza birbirimize üstünlük taslamamıza sebep olmamalı, mezhep farklılıklarımız birbirimize düşmanlık yapmamıza yol açmamalıdır" diye konuştu.

Oğraş, Müslümanların şerde değil hayırda yarışması gerektiğine işaret ederek, yardımlaşmanın önemini vurguladı.

Müslümanların birbiriyle çatışmasının sadece düşmanlarına yarayacağına dikkati çeken Oğraş, Müslümanların birbiriyle çatışmasına sebebiyet verecek her söylem ve tutumdan kaçınması gerektiğini belirtti.

Oğraş, "İslamsız bir Türklüğün İslamsız bir Kürtlüğün, İslamsız bir Araplığın Allah'ın katında hiçbir kıymeti yoktur. Hepimiz İslam ile şeref kazandık. Kürt, Türk ve Araplara şeref veren aziz ve muazzez İslam'dır." dedi.

"Başımıza gelen musibetler İslam'dan uzaklaşmamızdan kaynaklanıyor. Bu musibetten kurtulmamız yeniden nefsimizden, ailemize, ailemizden topluma, toplumdan devlet idaresine kadar hayatın tüm alanlarında İslam'a sarılmakla mümkün" ifadelerini kullanan Oğraş, etkinliğin hayırlı olmasını diledi.

- "Hiç kimse birliğimizi bozamayacak"

Siyer Araştırmaları Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım da geçen yıl düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmayı anımsattı.

"Geçen yıl size, 'Ümmetin yetimiydiniz, ümmetin gururu oldunuz' dedim. Bu hakikat içeren bir sözdü. Yıllar yılı sizi görmemeye çalıştılar. Dilinizi yok saydılar, yokmuş gibi davrandılar. Ama Allah yetimleri zayi etmezdi sizi de etmedi. Sonra siz hiçbir şeye takılmadınız. Sırtınızı Allah'a yasladınız. Ümmetin mazlum evlatları olarak peygamber sevdasına sarıldınız" diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siz şimdi gurur olmanın ötesine geçtiniz. Siz ümmetin yetimi idiniz, ümmetin gururuydunuz, ümmetin gururu idiniz, ümmetin kefareti oldunuz, ümmetin kefaretiydiniz, ümmetin umudu oldunuz. Artık dünyanın neresinde olursa olsun peygamber sevdasını ümmet sizden öğrenecek."

 Son dönemde yaşanan terör olaylarından dolayı vatandaşların mağdur olduğunu ifade eden Yıldırım, "Şırnak'ta, Cizre'de, Silopi'de, Sur'da evleriniz yıkıldı, hanelerinize ateş düştü. Şunu gördüm ki; yıkılan evlerine aldırmadan 70 yaşındaki dedelerimiz, evlerinden kurtardıkları bir çantaya sığacak eşyalarını aldılar. Ama Kur'an-ı Kerim'i o çantanın içine koymak yüreklerine sığmadı. Evleri yıkılsa bile Kur'an-ı başında taşıyan bu aziz millete kim ne yapabilir?" dedi.

Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bütün zalimler buradan sesimizi duysun. Vallahi siz Müslüman Kürt halkının yüreğinden imanı sökemeyeceksiniz. Gücünüz buna yetmeyecek. Analarımız bir Yasin kurban verdi, 10 Yasin doğuracak. Bu milletin gönlündeki, yüreğindeki peygamber sevdasını söndüremeyeceksiniz. Bu sevdayı Allah'ın bir ikramı olarak aldık. Şu meydanda kadınıyla, erkeğiyle binlerce Yasin var, binlerce Hüseyin var, binlerce Hasan var ve binlerce Riyad var. Sizler Said'lerin, Bediüzzaman'ın torunlarısınız. Ya birlikte bir olacağız ya da birer birer yok olacağız. Hiç kimse bizim birliğimizi bozamayacak. Aynı kitaba iman ediyor, aynı kıbleye dönüyoruz ve aynı peygamberin ümmetiyiz. Onun için yüreğimizdeki coğrafyanın sınırı yok. Peygamber sevdası bizi ayakta tutuyor, sonuna kadar da o sevdadan bir an olsun geri durmayacağız."

1. Dünya savaşında yapılmayanlar

Merkez Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Doğru Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş, Diyarbakır'ın 1. Dünya Savaşı'nda işgal edilemediğini, burayı işgal edemeyenlerin intikam almak istediklerini belirterek, "Ne kadar terbiyesiz dernek varsa bu Müslüman Kürt kardeşimin dinini imanını elinden almak için yanıyordu. Allah'ın nurunu ağızlarıyla üfleyerek söndürmek isteyen kafirlere sesleniyorum; bu coğrafya İslam'dan başka rengi tanımayacak, hiçbir rengi kabul etmeyecek." dedi.

Daha önce bu meydanları defalarca dolduran Peygamber sevdalılarını hesaba katmayanların kendilerine göre çözüm yürütenlerin hesabının tutmayacağını ifade eden Göktaş, şöyle konuştu:

"Bu işler şurada milyon Peygamber sevdalısı dura dura eğer siz bu coğrafyanın yaralarını şarkıcılarla türkücülerle çalgıcılarla artistlerle çözmeye kalkışırsanız işte böyle olur. Allah'tan korkun. Bu millete neden bu bedeli ödetiyorsunuz, Bu insanlar size ne yaptı da şehirleri ilçeleri viraneye çevrildi? Herkese, örgütlere sesleniyorum; Kürt gençlerini, sadece bir yıl içerisinde binlercesini kurban eden, harcayanlara sesleniyorum; Allah'a hesabını nasıl vereceksiniz?"

- "Muhammet'siz Türkler ve Kürtler Allah yanında sıfırdır"

Bu yıl düzenlenen Siyer sınavlarına yüz bin kişinin katıldığını ve katılımcıların defalarca Hazreti Muhammedi'in hayatını okuduğunu vurgulayan Göktaş, "Bu coğrafyanın, bu ümmetin, bu dünyanın yegane ilacı Hazreti Muhammed'i sevmektir, anlamaktır, elinden, eteğinden tutmaktır. Aksi takdirde yok olacağız. Muhammet'siz Türkler, Allah yanında bir sıfırdır, hiçtir, Muhammet'siz Kürtler Allah yanında sıfırdır. Biz Muhammed aleyhisselamla birlikte varız, o varsa biz varız." ifadelerini kullandı.

İlahi ve ezgiler eşliğinde alanı dolduran vatandaşlar halay çekti. Hafta dolayısıyla okunan hatim, salavat, Yasin ve tesbihatların sayısı açıklandı. Okunan duanın ardından etkinlik sona erdi.

Kaynak: Diyarbakır Söz