Görüş Bildir

Müjdeler sıraladı!

Müjdeler sıraladı!

Dağkapı meydanı tarihe uygun restore edilecek, yıkılmış 250 metrelik Sur yeniden inşa edilecek, Bağlar ve Kayapınar'a Millet Bahçesi yapılacak, Bağlar'da Kentsel dönüşüm startı verildi, 30 Ekim'de Sur'daki konutların dağıtımı yapılacak, Ben-ü Sen tahliye edilecek.

Bakanlık kurmaylarıyla Diyarbakır'a Cumartesi günü adeta çıkarma yapan Çevre ve Şehirçilik Bakanı Murat Kurum, bir otelde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Kurum, kadim kent Diyarbakır'ı ziyaret etmek, hem yapılan projeleri yerinde görmek hem de yeni projeleri istişare etmek üzere ekibi ile geldiklerini söyledi. Bugüne kadar AK Parti'nin 19 yıllık iktidarında Diyarbakır'a 41 milyar liralık yatırım yapıldığını, yatırımların tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Kurum, ilde terörün neden olduğu sıkıntılara değinirken, Diyarbakır'a dair Bakanlığının hazırladığı proje ve yürüttüğü yatırımlara ilişkin peş peşe müjdeler verdi.

TERÖRE KARŞI TEK DURUŞ

"Bildiğiniz gibi terör nedeniyle Diyarbakır'ımız, vatandaşımız çok büyük acılar yaşadı. Bu süreçte bir ve beraber olma, teröre karşı tek duruş sergilemek suretiyle Diyarbakır'ımız, vatandaşımız tüm Türkiye'ye mesajlar vermiştir." diyen Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle annelerimiz, babalarımız evlatlarını bekleyen tüm Türkiye'ye vatanı, bayrağı, ezanı için bir ve beraber olmanın ne kadar önemli olduğu mesajını Diyarbakır'dan hem Türkiye'ye hem dünyaya iletmiştir. Bu konuda anne ve babalarımızın yanındayız. İnşallah en yakın zamanda yavrularına kavuşurlar."

"Terör örgütünün ilimize verdiği zararları en hızlı şekilde gidermeye gayret gösteriyoruz. Bu kapsamda çukur eylemleri esnasında Sur'umuza, o tarihi, kültürel değerlere verilen zararları büyük ölçüde bitirdik, yeniledik." ifadelerini kullanan Kurum, yeniden inşa ve ihya noktasında diğer ilçelerde olduğu gibi Sur'da da çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Kurum, yaklaşık 5 bin konutluk rezerv konutların inşaatını TOKİ tarafından yaptıklarını ve kura çekmek suretiyle etaplar halinde teslim ettiklerini kaydederek, yine Sur'da 506 konut, 150 iş yeri ve 9 butik otelin yapımını büyük oranda tamamladıklarını bildirdi.

DİYARBAKIR ESNAFI UNUTULMADI

Sur içinde yapılan konutların, ticari ünitelerin, sosyal donatıların Diyarbakır'ın, Sur'da yaşayan vatandaşların olduğuna işaret eden kurum, esnafı da unutmadıklarını, hem Gazipaşa hem de Melikahmet caddelerindeki sokaklanda düzenleme yaptıklarını belirtti.

Kurum, toplam 3 bin 822 ticari ünitenin hem cephelerini hem de kaldırımlarını, aydınlatmalarını iyileştirmek suretiyle yenilenmesini tamamladıklarını bildirerek, kanalizasyon, yağmur suyu ve atık su hatlarının yenilenerek, hizmete açıldığını ifade etti.

BAĞLARDA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Bu kapsamda projelerin devam ettiğini, toplamda 1 milyar 619 milyon liralık bir dönüşüm gerçekleştirildiğini aktaran Kurum, bir başka dönüşümü de merkez Bağlar ilçesinde yapacaklarını dile getirdi.

Kurum, bu kapsamda 53 bin metrekarelik alanda Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ve Bağlar Belediyesinin ortak bir çalışma yürüttüğünü kaydetti.

SUR CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ

Sur'da 392 tescilli bina bulunduğunu, bu tescilli binaların mülkiyetlerinin vatandaşlara ait olduğunu ifade eden Kurum, "Bu binaların restorasyonunun 102'sinin ihalesini yaptık. TOKİ tarafından 152 binanın da inşa sürecini yapacağız. Sur ilçemiz tarihi ve kültürel yapısıyla inşallah bir cazibe merkezi haline gelecek. Diyabakır'ın tarihi dokusuna uygun projeler gerçekleştirilecek. Burada hangi dine mensup olduğuna bakılmaksızın ibadethanelerin inşasını gerçekleştirmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Kurum, çok önemli bir süreç yürüttüklerine dikkati çekerek, "Diyarbakır’da tüm zarar gören cami ve kiliselerin restorasyonlarını yapıyoruz. Sur'da Surp Gragos, Keldani Kilisesi ile 5 de tescilli yapının restorasyonuna 24 milyon lira destek sağladık. Yine TOKİ tarafından 50 bin 100 bin sosyal konut kapsamında 2 bin 300 konut projelendirdik, kuralarını çektik yine süreç hızla devam etmektedir." diye konuştu.

Sanayi alanların dönüşümü kapsamında şehrin içindeki galericileri, sanayi alanlarını şehir dışına çıkaracak 814 dükkan projesinin başlatıldığını bildiren Kurum, en yakın zamanda esnafa söz verdikleri gibi teslim etmeyi planladıklarını söyledi.

BAĞLAR VE KAYAPINAR'A MİLLET BAHÇESİ

"Diyarbakır'ın Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde yeni millet bahçeleri yapacağız. Bağlar'da 88 bin, Kayapınar'da 38 bin metrekarelik alanda yapılacak." diyen Kurum, şöyle konuştu:

"İnşa için çalışmalarımız süratli bir şekilde devam ediyor. Bağlar'daki millet bahçesinin 19 Ekim’de ihalesi yapılacak ve inşa süreci hızlı bir şekilde başlatılacak. 88 bin metrekarede içinde kıraathanesi, kütüphanesi yürüyüş ve bisiklet yolları olan önemli bir projeyi Bağlar’a Diyarbakır’a sunmuş olacağız."

DAĞKAPI MEYDANI TARİH DOKUYA KAVUŞUYOR

 Kurum, Dağkapı'da düzenleme çalışmalarının olduğunu, Diyarbakır'daki bu tarihi eserleri gün yüzüne çıkaracak, ecdadın bıraktığı bu değerleri koruyacak, restorasyonlarını yapacak ve gelecek nesillere aktaracak adımları atmak durumunda olduklarını bildirerek, bu kapsamda eski Orduevi binasının tahsisini kaldırmak suretiyle oranın da yıkımını gerçekleştireceklerini ifade etti.  Kurum, şöyle konuştu:

"Dağkapı, tam Diyarbakır'ın tarihinin, eski Diyarbakır diyebileceğimiz alanda bulunuyor. Süreçte Dağkapı yıkılmış orada 250 metrelik surumuz da yıkılmış durumda. Biz bir Dağkapı Meydan Projesi yürütüyoruz Valiliğimizle birlikte. Belediyemiz, Valiliğimiz ortak, Bakanlığımız da bu çalışmayı yürütüyor ve bu kapsamda orduevinin bulunduğu binayı yıkıyoruz. Yine yanındaki otel ve Dilan Sineması diye bildiği vatandaşımızın, alanların da tescilli olanların restorasyonunu, tescil dışındakilerin de kamulaştırmasını yapmak suretiyle burayı bir meydan haline getiriyoruz. Bu kapsamda Dağkapı'yı yeniden inşa ediyoruz. 250 metrelik Sur'umuzu yeniden yapıyoruz ve orada Sayın Bakanımızın, milletvekillerimizin de gençliğinde oturduğu, sohbet ettiği, huzurlu bir şekilde vakit geçirdiği Sur etrafında tamamen yeşil alan ve altında vatandaşımızın oraya geldiğinde araçlarını güvenli bir şekilde bırakacağı bir otopark, altında bulunan Selahattin Eyyubi Çarşısı diye bildiğimiz çarşıdaki dükkanların da kamulaştırılması suretiyle yaklaşık 51 dükkan kamulaştırılacak. Burada da hakikaten sadece Diyarbakır'ı değil tüm Türkiye'yi tüm dünyayı ilgilendiren bir projeyi inşallah hayata geçirmiş olacağız."

YIKILAN 250 METRELİK SUR İNŞA EDİLECEK

"Yaklaşık 250 metrelik Sur'umuz yıkılmış durumda. Bu Sur'un da inşasını yeniden yapıyoruz." ifadelerini kullanan Kurum, Dağkapı Meydanı ile altında otoparkı, geleneksel çay bahçelerini de eskisi gibi yapacaklarını belirtti.

Kurum, "Bu kapsamda 10 milyon lira hibeyi Altyapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüze veriyoruz. 10 milyon lira krediyi İller Bankası Genel Müdürlüğümüz Büyükşehir Belediyemize tahsis ediyor ve 20 milyon tutarındaki bu projenin başlangıcını Büyükşehir Belediyesi İller Bankası Genel Müdürlüğü ile yapıyor olacak." dedi.

SUR ÇEVRESİNDEKİ YAPILAR TEMİZLENİYOR

Kurum, surların etrafında yapılar olduğunu, bu yapıların da kaldırılma sürecini başlattıklarını belirterek, Benusen Mahallesi'ndeki surların etrafında çarpık, kaçak yapılaşmalara değindi.

Buradaki vatandaşları mağdur etmeden, mülkiyetin değeri ne ise kamulaştırma ile 5 milyon liralık hibeyi TOKİ'nin Büyükşehir Belediyesine vereceğini anlatan Kurum, belediyenin TOKİ adına kamulaştırma sürecini tamamlayacağını ifade etti.

İÇKALE'DEKİ RESTORASYON ÇALIŞMALARI

Kurum, İçkale'de restorasyon çalışmaları olduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Yine oradaki tescili binaların ayağa kaldırılması, eksik olan surların inşası kapsamında bir proje gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyemiz ve İller Bankası bu projeyi ortak yürütecek. 5 milyon lira hibeyi Büyükşehir Belediyemize vereceğiz. Kalan kısmını da İller Bankasından kredilendirmek suretiyle inşallah o projemizi de hayata geçirmiş olacağız. 2023’e gidecek yolda Dağkapı, Suriçi ile hem tarih hem de kültürün yeniden canlandığı, yeşil alanların bol miktarda arttırıldığı bir Diyarbakır'ı hayal ediyoruz. Şimdiden tüm projelerimiz Diyarbakır'ımız için hayırlı uğurlu olsun."

Bakan Kurum daha sonra Valiliği ziyaret ederek, Vali Karaloğlu ile görüştü. Ardından merkez Yenişehir ilçesindeki Millet Bahçesine dönüştürülecek olan eski stadyum alanında incelemelerde bulunan Kurum, yetkililerden bilgi aldı.

SUR İLÇESİNDEKİ YAPILAR

Bakan Kurum, merkez Sur ilçesi Alipaşa Mahallesi'nde kentsel dönüşüm kapsamında inşaatı devam eden konut alanını gezdi. Terör örgütü PKK'nın saldırıları sonucu zarar gören 6 mahalledeki inşaat ve restorasyon çalışmalarını inceleyen Kurum, daha sonra teröristlerce yakıldıktan sonra restore edilerek hizmete açılan Fatihpaşa Camisi'nde (Kurşunlu) incelemede bulundu.

30 EKİM'E KADAR SÖZLEŞME

Kurum, burada basın mensuplarına, Sur ilçesinde 506 konutun inşaatını tamamladıklarını ve kuralarını çektiklerini söyledi. Vatandaşların 30 Ekim'e kadar sözleşmelerini yaptıklarında bu konutlarda oturabileceğini aktaran Kurum, "Tabii burada sadece vatandaşımız için konut değil, burada terör olayları sebebiyle zarar gören tescilli yapıların da restorasyonunu yapıyoruz. Yine bu eylemlerde zarar görmüş kiliselerimiz, camilerimiz, okullarımız, hanlarımız, hamamlarımız, bu bölgede ne kadar tescilli, korunması gereken yapı varsa aslına uygun bir şekilde inşasını gerçekleştiriyoruz." dedi.

"Bu süreçten sonra Sur'da boş alan olsa dahi yapmış olduğumuz 506 konut, tescilli 347 adet yapı dışında hiçbir şekilde Sur içerisinde yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz." ifadelerini kullanan Kurum, burayı tarihi değerleriyle, güzellikleriyle, kültürel değerleriyle aslına uygun şekilde inşa edip gelecek nesillere aktarmak istediklerini vurguladı.

KÜLTÜREL DOKUYA UYGUN TİCARET

Bölgedeki kültürel dokuya sahip çıkacak ticari üniteler de inşa ettiklerini anlatan Kurum, şunları kaydetti: "Ticari ünitelerimizin de satışına yakın bir zamanda çıkacağız. Bunlardan bir kısmını ayıracağız ve bu ayırdığımız ticari üniteleri de şehirdeki gümüşçülük, tespihcilik, bakırcılık, puşuculuk gibi zanaatların devam etmesi adına Valiliğimize, YİKOB'umuza vereceğiz ve uygun şartlarda bunları kiralamak suretiyle bu el sanatlarının gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacağız. Kalan diğer ticari ünitelerimizi de açık ihaleyle ihaleye çıkıp inşallah burada hakikaten 7 gün 24 saati yaşayan ve insanların geldiğinde burada mutlu oldukları, huzurlu bir şekilde vakit geçirdikleri, isteyen vatandaşımızın kiliseye gittiği, isteyen vatandaşımızın camide namazını kıldığı, burada yeşil alanlarda çocuklarıyla gençler, kadınlarımızın vakit geçirebildiği bir alan haline gelecek."

KONUTLARIN VADELERİ 10 YILDAN 15 YILA

Bakan Kurum, vatandaşların talebi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla konut vadelerinin uzatıldığını açıkladı. Kurum, konutların sıfır faizle vadelendirildiğine dikkati çekerek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatı çerçevesinde konutların vadelerini 10 yıldan 15 yıla çıkarıyoruz ve bu çerçevedeki süreci Valiliğimiz yürütecektir. Vatandaşımız artık kiranın da altında bir bedelde burada hak sahibi olabilecek." diye konuştu.

Tescilli 347 yapının 118'inin ihalesinin yapıldığını hatırlatan Kurum, kalan 158 yapıya ilişkin projelendirme sürecini tamamladıklarını ve eylül-ekim ayında yapımına başlayacaklarını kaydetti. "Önümüzdeki yılı artık Sur'u yeşil alanıyla tescilli yapıların korunmuş, ihya edilmiş şekliyle bir de burada vatandaşımızın, Surlu vatandaşımızın, Diyarbakırlı vatandaşımızın yaşadığı şekliyle inşallah hayata geçirmiş olacağız." diyen Kurum, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda 7 tane butik otelimiz var. Bu butik otelimizi de önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacağız ve bu kapsamda hem yapmış olduğumuz butik otellerde hem de burada yatırım teşvikten çıkacağımız irtifak tesis ederek çıkacağımız turizm işletmeleriyle bir cazibe merkezi olacaktır. Ben şimdiden tüm eserlerimizin Diyarbakır'ımız için Sur'umuz için hayırlı olmasını diliyorum. Yine tescilli yapılar kapsamında 5 tane yapının restorasyon çalışması devam ediyor ki bir tanesi Surp Giragos Kilisesi, Keldani Kilisesi, yine Kaymakamlığa arkada tahsis edeceğimiz bir binayla birlikte burada artık tarihi camilerimizin, kiliselerimizin binalarımızın da restorasyonunu tamamlanmış, eskisinden daha sağlam, daha güvenli, daha huzurlu bir Sur'u hep birlikte inşa etmiş olacağız." Kurum, daha sonra merkez Kayapınar ilçesinde inşaatı devam eden 4. Oto Sanayi Sitesi'nde incelemelerde bulundu.